בארץ

לקראת הקמת הקו הסגול: החל פינוי תושבים בכפר שלם

במסגרת עבודות הרכבת הקלה, פונו שתי משפחות ברחוב ס"ו בתיאום עם חברת נת"ע, ובתיהן נהרסו; זאת במסגרת ההכנות להקמת הקו שיחבר את תל אביב ליהוד-מונסון; פינוי שאר התושבים שגרים על מתווה הרכבת בשכונת כפר שלם יחל באוגוסט

ליאור גוטמן 21:0809.06.20
העבודות להקמת קווי הרכבת הקלה: היום (ג') החל פינוי חלק מתושבי שכונת כפר שלם בתל אביב, שבתיהם ממוקמים על המתווה המיועד לקו הסגול של הרכבת. הפינוי הראשוני בוצע ברחוב ס"ו, שם התגוררו עד היום שתי משפחות, וזאת בתיאום עם חברת נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים). הריסת המבנים החלה באופן מיידי.

 

 

 

עם השלמת הפינוי חברת נת"ע אמורה לתפוס את השטח שיתפנה שם לטובת קידום קו רכבת חדש (הקו הסגול, שמחבר בין תל אביב ליהוד-מונוסון) בעלות של כ-9 מיליארד שקל. הקו החדש אמור להצטרף בעוד כשש שנים לשני קווי רכבת אחרים, אחד שנמצא בבנייה מתקדמת (הקו האדום - פ"ת, ת"א ובת ים), והקו הירוק (חולון עד הרצליה ודרך ת"א) שייפתח בסמוך למועד ההשקה של הקו הסגול. שלושת הקווים אמורים ליצור באמצע העשור הנוכחי רשת הסעת המונים מודרנית.

 

הדמיית הקו הסגול הדמיית הקו הסגול

 

על פי המתווה שאושר חודש קודם בממשלה הוחלט בנת"ע להתחשב בדיירים ולדחות את מועד הפינוי לחודש אוגוסט 2020. פינוי פיזי של המסרבים להתפנות לאורך תוואי הרכבת יחל באותו חודש על ידי משטרת ישראל. הפיצוי שמוצע לכל משפחה הוא דיפרנציאלי ותלוי בוותק ובמספר הנפשות, והוא יגיע עד ל-1.7 מיליון שקל למשק בית. מעבר לפיצויים אלו, נת"ע מעניקה למי שמתפנה מרצון, דמי הסתגלות לזכאים לכך, בדמות דמי שכירות חודשיים לתקופה ממוצעת של שנתיים, וזאת על מנת שהתושבים יוכלו למצוא דיור חלופי ובמקביל בעת להגיש תביעה לפיצויים.

 

עו"ד ענבל קנקה, מנהלת אגף מקרקעין בנת"ע, טוענת שעד היום הוגשו 33 בקשות לוועדת הפינויים, מתוכן אישרה הוועדה פיצוי עד כה עבור 9 משפחות. בנת"ע מחדדים שמחזיקים בקרקע שלא יתפנו מרצון בהתאם להחלטת בית המשפט, עלולים לאבד את זכאותם לפצויים.

x