$
בארץ

החוק המבקש לאסור על חברות אשראי למכור ביטוח יועלה לדיון בוועדת השרים הקרובה

לדברי יוזם החוק, יו"ר הקואליציה מיקי זוהר, שר האוצר ישראל כץ צפוי לתמוך בחוק. הבוקר הודיעה רשות שוק ההון על מתן רשיון להקמת סוכנות ביטוח למקס

נעמי צורף 21:5408.06.20

הקרב על מתן רשיון סוכנות ביטוח לחברות כרטיסי האשראי מתחמם. לאחר שהבוקר הודיע יו"ר רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת כי העניק רשיון לשיווק ביטוח לחברת מקס, הודיע יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר כי הצעת החוק שלו למניעת המהלך תגיע לדיון כבר בוועדת השרים הקרובה, כאשר לדברי זוהר, שר האוצר ישראל כץ צפוי לתמוך במהלך. עד כה כץ לא התייחס לנושא באופן רשמי. 

"אקדם את החוק בהקדם האפשרי ובמלוא העוצמה בתיאום מלא עם שר האוצר ישראל כץ, מתוך רצון להגן על סוכני הביטוח בפרט וענף הביטוח בכלל, מפני חברות האשראי. החלטתו של משה ברקת הממונה על שוק ההון היא חסרת אחריות ומנותקת מהמציאות, על רקע משבר הקורונה המסכן את קיומם של עסקים רבים בישראל", מסר הערב זוהר.

מיקי זוהר מיקי זוהר צילום: אוהד צויגנברג

 

עוד הוסיף: "אין לי ספק ששר האוצר יקדם את עמדת חברי הכנסת ששותפים לה חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה ולא יאפשר את החלטתו השערורייתית של ברקת. אני פונה לחברת האשראי שלא להיערך לקראת כניסתן לשוק הביטוח על מנת שלא יוציאו כסף מיותר כיוון שכניסתן לשוק לא תתאפשר על ידי הכנסת".

 

כאמור, הבוקר הוענק רשיון סוכנות ביטוח למקס, שבשליטת קרן ההשקעות ורבורג פינקוס. לפי תנאי הרשיון מקס תוכל לשווק ביטוח רכב, דירה ונסיעות לחו"ל, ותחויב לפעול במודל אובייקטיבי, הכולל מכירת פוליסות של מספר חברות ביטוח, תוך קבלת עמלה זהה מכולן. הרשיון ניתן למרות ההתנגדות של סוכני הביטוח והצעת החוק שהגיש לאחרונה ח"כ זוהר במטרה לסכל את התוכנית של חברות כרטיסי האשראי לשווק ביטוחים.

 

במקביל להליך במישור החקיקתי, לשכת סוכני הביטוח החלה להיערך להליך משפטי כאשר שכרה את שירותיו של משרד עורכי הדין יגאל ארנון על מנת להיערך להגשת עתירה נגד רשות שוק ההון במקביל להגשת צו מניעה.

 

לפני פרוץ משבר הקורונה יצאו סוכני הביטוח למלחמת חורמה בתוכנית של חברות כרטיסי האשראי להיכנס לתחום ולהתחרות בהם, תוך גיוס של חברי כנסת ומצוקת העצמאים כדי להוביל לובי שימנע לתת לישראכרט ולמקס היתר לשווק פוליסות ביטוח ללקוחות שלהם. נציין לסוכני הביטוח לובי פוליטי חזק, ולפי פרסומים בתקשורת כאלף סוכני ביטוח התפקדו אשתקד לליכוד.

 

באפריל הגיש ח"כ זוהר, שנמצא בקשר עם לשכת סוכני הביטוח בראשה עומד ליאור רוזנפלד, הצעת חוק שמטרתה לסכל את התוכנית של חברות כרטיסי האשראי לשווק פוליסות ביטוח. זוהר כתב בהודעה שפרסם כי הוא חושש שבצילו של משבר הקורונה חסר התקדים, שמכלה ענפים כלכליים שלמים, פועלות חברות כרטיסי האשראי בריכוזיות ובכוחניות במטרה לפלוש לתחום לא להן ולסכן אלפי  עצמאים קטנים הפועלים בענף: "כניסתן של חברות כרטיסי האשראי לתחום הביטוח לא באה בחשבון. מדובר בפלישה כוחנית ומסוכנת שתרומתה לתחרות אפסית, והנזק ההיקפי שלה לאלפים רבים של עצמאים ועסקים קטנים הוא עצום. זהו צעד של ריכוזיות, בימים שבהם עלינו להתמקד במחשבה איך להציל את העצמאים". 

x