$
בארץ

קבינט הקורונה קבע: השב"כ יפסיק לבצע איכון סלולרי של אזרחים

חברי הקבינט החליטו שלא להגיש להצבעה בכנסת את החוק המאפשר לארגון לבצע איכון סלולרי של אזרחים; ראש השב"כ נדב ארגמן הביע הסתייגות מהמשך השימוש בכלי זה, ואמר כי הדבר מעורר אי נוחות בארגון. הוא קרא לפתח אפליקציה אזרחית

צבי זרחיה 16:3208.06.20

חברי קבינט הקורונה החליטו היום (ב') שלא להגיש להצבעה בכנסת את החוק המאפשר לשב"כ לבצע איכון סלולרי של אזרחים, במסגרת המאבק למניעת התפשטות נגיף הקורונה. הצעת החוק אומנם גובשה בסוף השבוע ותידון הערב בוועדת השרים לענייני חקיקה, אבל לא תקודם בכנסת. כך, בימים הקרובים צפוי השב"כ להפסיק בפעילות האמורה.

 

ראש השב"כ נדב ארגמן ראש השב"כ נדב ארגמן צילום: עמית שאבי

 

בהופיעו בפני הקבינט הסתייג ראש השב"כ נדב ארגמן, מהמשך השימוש של השב"כ באיכון טלפונים סלולריים, ואמר כי יש אי נוחות באירגון מביצוע המהלכים הללו. עם זאת הוא הבהיר כי במידה ויהיה בכך צורך, "השב"כ יהיה ערוך" להפעיל את האיכון. ארגמן אף קרא לפתח אפליקציה אזרחית.

 

יו"ר האופזיציה ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, תקף בדיון בחריפות את חוק הקורונה ואמר כי "האיום הגדול ביותר על מדינת ישראל הוא לא הקורונה. האיום הגדול ביותר על מדינת ישראל הוא שאנחנו מפסיקים להיות דמוקרטיה. מעולם לא היה דבר כזה. בתקופות הכי הגרועות שלנו - במלחמת יום הכיפורים, במשברים הכלכליים הכי גדולים, שמרנו על הדמוקרטיה הישראלית. אחרי כל הקשקושים וההצהרות על ממשלת אחדות, על ראש ממשלה חליפי, כל הסמכויות בחוק הזה יהיו של בנאדם אחד: בנימין נתניהו. סעיף 38 לחוק אומר: 'ראש הממשלה ממונה על ביצוע חוק זה, ורשאי להתקין תקנות לביצועו'. איזה תקנות? איזה שהוא ירצה".

 

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה מסרה בתגובה: "השרים הבינו כי קיימות חלופות - בהן נעשה שימוש בכל הדמוקרטיות בעולם. טוב שהתחילו להישמע הקולות השפויים בעד הפסקת השימוש בשב"כ. גם ראש השב"כ העיד כי המעקבים נשאו תג מחיר כבד לזכויות האדם, ועם הירידה הדרמטית בשיעור הנדבקים הסתבר שאפשר להשתמש בחקירות אפידמיולוגיות אנושיות, כמו שהיה ניתן מלכתחילה. כעת יש להיערך קדימה לשגרת הקורונה, ולפתח ולשכלל יישומונים אזרחיים, אשר בהם בריאות הציבור ופרטיות ידורו בכפיפה אחת לטובת כולם. אנו קוראים לקבינט הקורונה לגנוז מכל וכל את הצעת החוק, ולהותיר את המעקבים בהקפאה עמוקה".

x