$
בארץ

עימות בוועדת הכספים על המתווה לעידוד התעסוקה: ברקת לכץ - "לא באת להקשיב"

למרות הביקורת שהוטחה במתווה שצפוי להטיב בעיקר עם עסקים גדולים שהוציאו את כל עובדיהם לחל"ת ישראל כץ לא הסכים לשמוע על שינויים ועל אפשרות למתן מענק דיפרנציאלי. ניר ברקת: "רק 10 אחוז יחזרו לעבודה. כץ: "זה החוק היעיל והמהיר ביותר ליישום"

עמרי מילמן 12:5908.06.20
שר האוצר ישראל כץ התייצב הבוקר בוועדת הכספים והודיע כי לא יסכים לקיים דיון על המתווה לעידוד תעסוקה בהיקף של 5.5 מיליארד שקל למרות הביקורת העזה שהוטחה במתווה שצפוי להטיב בעיקר עם עסקים גדולים שהוציאו את כל עובדיהם לחל"ת.

 

 

 

בדיון תקפו את כץ חברי האופוזיציה והקואליציה לאור הסירוב של כץ לפתוח את המתווה לשינויים. שתי הדרישות שפסל על הסף היו להוריד את השכר המזכה במענק מ-3,300 שקל ולהקדים את המענק המלא (7,500 שקל במקום 3,500) כך שיינתן למעסיקים שהחזירו עובדים החל מ-27 במאי במקום תחילת יוני.

 

ישראל כץ שר האוצר ישראל כץ שר האוצר צילום: אבי מועלם

 

כץ לא הסכים אפילו לשמוע על מתן מענק דיפרנציאלי כך שככל שעסק מחזיר שיעור גבוה יותר של עובדים הוא מקבל מענק גבוה יותר (הצעה שנודעה לתמרץ מעסיקים שלא להסתפק בעובדים שבלאו הכי היו מחזירים). אותה הצעה עלתה עלי ידי ח"כ ניר ברקת שהטיח בכץ כי "החוק הזה, בכותרת שלו, נועד להחזיר עובדים למשק, מבדיקה שעשינו עם האוצר, 10 אחוז זה מי שיחזור".

 

כץ ענה, "שטויות, אף אחד לא הוסמך לומר דבר כזה. יושבים מיליון איש בבית, והחוק הזה הוא החוק שלהבנתי הוא היעיל ומהיר ביותר והניתן ביותר ליישום. אחרי ששקלתי ובדקתי היטב זה החוק הנכון, זה המשך לצעדים האחרים, כלל המגזרים צריכים את החוק הזה".

 

ברקת: "אתה לא מוכן לשמוע אפילו מה שיש לנו להציע. לא באת להקשיב, זה לא בסדר".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני ביקר את כץ ואמר "מבקש השר לאשר את החוק מבלי לבצע בו שינויים מהותיים, אני מכיר שכאשר יש חוק מהותי דנים בו. אנחנו רוצים לעשות זאת בהסכמה, אם אתה בא מראש ואומר שאתה לא מסכים לשום דבר מהותי".

 

ח"כ סמוטריץ התרעם והודיע כי " יהיה פיליבסטר של שבועיים".

 

ח"כ ינון אזולאי: "אתה לא נותן לנו להעיר אפילו, אנחנו יכולים להעיר את הערות שלנו". על כך השיב כץ "אתה בש"ס תצביע בעד".

 

לאחר הסירובים השונים של משרד האוצר לבצע שינויים, בינהם לאפשר חלוקה של המענק בין שני מעסיקים עבור עובדים שעובדים בכמה מקומות (כמו למשל מאמני כושר) בטענה כי לא ניתן לעשות זאת התרגז גפני ואמר "תדעו שהבניין הזה הוא עגול. אתם תצאו וכל תאוותכם בידכם". עוד הוסיף, "לא אעשה חיים קלים לאוצר שככה נתן לנו להתבזות".  

x