$
בארץ

פרסום ראשון

מפעל נשר לוועדה המייעצת בעניין המלט: "החלטתכם תמוהה ובסתירה לנתונים"

המפעל פנה לוועדה המייעצת בנושאי היטלי היצף לאחר שהמליצה להשאיר על כנו את ההיטל ברמה של 0.25% ואף ציינה שאין קשר סיבתי בין היבוא בהיצף לבין הנזק שנגרם לנשר. נשר דורש את פרוטוקולי הדיונים וטוען: "יבואני מלט ויצרנים זרים חותרים להשתלט על השוק המקומי"

נווית זומר 11:0307.06.20

הקרב על ההיטל על המלט נמשך: הנהלת מפעל נשר שלחה נשר מכתב דחוף ליו"ר הוועדה המייעצת בנושאי היטלי היצף, עו"ד דוד ויניצקי ומבקשת לקבל מיידית את ההחלטה הרשמית של הוועדה ומלינה על כך שלא זכתה לקבלה עד כה חרף פנייתה. נשר דורשת גם לחשוף את פרוטוקולי דיוני הוועדה וכן לקבל מסמכים עליהם נשענה הוועדה בהחלטה לפיה אין לכאורה קשר סיבתי בין היבוא בהיצף לנזקים שנגרמים לנשר.

 

 

 

המכתב נשלח לאחר שהוועדה המליצה להשאיר על כנו את ההיטל ברמה של 0.25% ולדחות את המלצת הממונה על ההיטלים דני טל להטיל היטל בגובה עד 30% על מלט שמיובא מיוון ומטורקיה. הוועדה טענה כי לא נמצא קשר סיבתי בין היבוא בהיצף לבין הנזק שנגרם לנשר. 

 

נשר כותבת במכתבה: "למרות בקשתנו, עד רגע זה הוועדה לא מסרה לנשר העתק של ההחלטה. דווקא נשר - הנפגעת העיקרית מההחלטה - אינה יודעת את פרטיה. זוהי התנהלות בלתי מקובלת: יש לראות בחומרה את העובדה שהחלטת הוועדה מגיעה לתקשורת, כאשר הוועדה עצמה אינה מוכנה למסור לנשר העתק ממנה".

 

 

מלט של נשר מלט של נשר צילום: דנה קופל

 

נשר מציינת כי מהפרסומים עולה ש"הוועדה מצאה החמרה בנזק שנגרם לתעשיית המלט המקומית, אולם, באופן מוזר, היא התקשתה לקבוע שהפגיעה הקשה בתעשייה המקומית נובעת מהיבוא בהיצף, למרות שכך קבעה אך בשנת 2018".

 

לדברי נשר, "קביעת הוועדה תמוהה ועומדת בסתירה ברורה לנתונים שהציג הממונה על היטלי סחר ולעמדה שקבעה הוועדה רק בשנת 2018. אין כל הסבר הגיוני כיצד אותה ועדה מייעצת שקבעה ב-2018 כי קיים קשר סיבתי בין היבוא בהיצף לפגיעה הקשה בענף התעשייתי המקומי, מקבלת עתה החלטה הפוכה ב-180 מעלות, וזאת כאשר היבוא בהיצף עלה בהיקפו באופן דרמטי והנזק לענף היצרני המקומי עמוק יותר, עד כדי כך שהוא נאבק על חייו".

 

לנשר טענות קשות גם על התנהלות הוועדה: "כבר במהלך ישיבות השימוע בפני הוועדה, התקבל הרשום הברור כי חלק מחברי הוועדה גיבשו מראש עמדה המכוונת לשלילת ממצאיו של הממונה על היטלי סחר ולמניעת הגדלתו של ההיטל, מבלי שנעשה כל ניסיון ולו למראית עין מצד חלק מהחברים להיראות כמי שבוחנים את הסוגיה בלב פתוח ובאופן ענייני, כנדרש על פי דין".

 

בנשר כותבים עוד כי "הוועדה המייעצת היא גוף מעין שיפוטי. חבריה חייבים להיות נטולי פניות או דעות שגובשו מראש, ולייצג רק את האינטרס הציבורי. ככל שהייתה התנהלות בלתי תקינה בקרב חברי הוועדה, הרי שהיא פוגעת בטוהר ההליך ומטילה צל כבד על החלטת הוועדה המייעצת וראוי לחשוף אותה לעין כל".

 

לסיכום כותבת נשר: "נשוב ונזכיר כי הליך ההיצף הוא בעל משמעויות קריטיות למשק הישראלי. נשר נמצאת כיום בודדה במערכה מול גורמים אינטרסנטיים המבקשים לחסל את התעשייה המקומית - יבואנים המבקשים להגן על רווחי הענק שהם גורפים מהיבוא בהיצף ויצרנים זרים המתכננים לטווח ארוך וחותרים להשתלט על השוק המקומי לאחר חיסולה של נשר. התוצאות של פגיעה בלתי הפיכה בנשר יהיו הרות אסון לא רק לחברה ולעובדיה, אלא למדינת ישראל כולה".

 

תגובת סימנט יבואנית המלט מיוון וטורקיה: "מאז נודע על החלטת הוועדה המקצועית לדחות (בפעם השניה ברציפות) את בקשת נשר להטיל מס מונופולים של עשרות אחוזים על הציבור, מנסה נשר להלך אימים שוב, הפעם על חברי הועדה שעשו את עבודתם המקצועית. זאת כאשר נשר היא הגורם היחיד שמסתיר את נתוניו האמיתיים וטוען להפסדי ענק בעוד היא מרוויחה וכל זה על מנת לגייס את המדינה להציל את המונופול שלה מתחרות ולכפות מחירים יקרים על הציבור. נשר ידעה כל הזמן שהיבוא מיוון וטורקיה לא גדל בכלל בשנה האחרונה ושאין כל קשר סיבתי בין שחיקת רווחיה ליבוא הזה. כולם, כולל הוועדה, ראו והבינו שאיש, לא טורקי ולא יווני אינו 'משתלט על השוק'. נשר היא היצרן הגדול ביותר בשוק בגודל של פי ארבעה לפחות מאלה שבאים אחריה. בקיצור: במקום לייבב ולאיים - להתייעל ולהוזיל."

 

 

 

x