שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ברגע האחרון: הפעלת הרכבת עשויה להידחות שוב

אחרי שתי דחיות, עלולות דרישות חדשות של משרד הבריאות למנוע מהרכבת לעלות שוב על הפסים. אתמול דרש המשרד להגביל את מספר הנוסעים בקרונות ולנהל רישום של זהותם, מה שעלול לגרום לרכבת לא לעמוד במועד ההפעלה "הסופי" שנקבע ליום שני הקרוב

אודי עציון 21:2006.06.20

ברגע האחרון: חידוש הפעלת הרכבת שנקבע ליום השני הקרוב, ה-8 ביוני, אחרי שתי דחיות, עשוי להתעכב שוב - הפעם ככל הנראה ליום רביעי.  

זאת לאחר שבעקבות הנתונים המראים עלייה במספר החולי הקורונה, דורש משרד הבריאות מרכבת ישראל להגביל את מספר הנוסעים בקרונות, ולנהל רישום של זהותם, כדי שבמקרה של אבחון חולה שנסע ברכבת, אפשר יהיה להורות למי שנסעו עימו להיכנס לבידוד. ביממה הקרובה יוחלט האם לדחות שוב ביומיים את ההפעלה, כדי לאפשר את השלמת הכנות למהלך, או לדבוק בתאריך הנוכחי. 

רכבת ישראל רכבת ישראל צילום: רכבת ישראל

 

השבוע כבר סוכם בדיון שבו השתתפו שרת התחבורה מירי רגב ושר הבריאות יולי אדלשטיין על החזרת הרכבת לפעילות מלאה, לאחר שהחזרתה כבר נקבעה ב-17 במאי ולאחר מכן ל-1 ביוני, ונדחתה. נקבע כי כל מי שנכנס לתחנות יצולם במצלמה טרמית המתעדת את חום גופם של הנוסעים, ומי שחומו עולה על 38 מעלות, לא יורשה להיכנס לתחנה. עוד נקבע כי הנוסעים יחויבו לחבוש מסיכת פנים ואף המשך כל השהות בתחנות וברכבת, ולשמור על ריחוק מנוסעים אחרים.

 

אולם ביממה האחרונה הוסיף משרד הבריאות את הדרישות החדשות, שיסרבלו את הנסיעה ברכבת. כחלק מההערכות לחידוש ההפעלה פיתחו בשבועות האחרונים ברכבת מערכת להזמנה מוקדמת של כרטיסים, באמצעות אפליקציה, אתר ומוקד מאויש. רוכשי כרטיסי חופשי חודשי לא יחויבו לשלם שוב על נסיעות שכבר רכשו בעצם באמצעות חוזה הרב קו, אבל יידרשו גם הם להירשם מראש לנסיעות.

 

בכניסה לתחנות יוצבו סדרנים שיבדקו שנוסעים אכן הזמינו מראש נסיעה באמצעות ואוצ'ר שישלח לסלולרי שלהם, או שהדפיסו בביתם או במשרד, או שיוכלו לוודא זאת באמצעים אחרים. הדרישה צפויה להוביל להאטת הכניסה של הנוסעים לתחנות, וליצירת תורים ארוכים, בעיקר בשעות העומס.

 

יצוין כי בשל אי הפעלת הרכבת בשבועות האחרונים שבהם החלה המשק בחזרה חלקית לשגרה, נוצרים עומסים כבדים בחלק מתחנות וקווי האוטובוס, המהווים כר פורשה לאירועי הדבקה. הפעלת הרכבת אמורה להפחית את העומס.

 

בנוסף לפי כל ההערכות רבים מנוסעי הרכבת הקבועים ימנעו בכל מקרה משימוש בה כרגע, אם מחשש להידבקות בקורונה בתחבורה ציבורית ואם כי עברו לעבוד מהבית, נמצאים עדיין בחל"ת, או שאיבדו את מקום עבודתם. לפי ההערכות ברכבת מספר הנוסעים צפוי לרדת בכ-30%, אולם בהיעדר ודאות דורש משרד הבריאות להחיל את המגבלות החדשות.

x