$
דעות

דעה

אנטישמיות בצל הקורונה: ארגוני BDS מחשבים מסלול מחדש

בעולם שאחרי הקורונה, קיים חשש גדול לצמיחה של גל אנטישמיות חדש שיאשים את היהודים באחריות להתפרצות המגיפה. צו השעה מחייב צעד חריג של הקצאת משאבים להצלת ארגונים פרו ישראליים, כדי לאפשר להם להמשיך לפעול בחזית ההסברה

מיכה אבני ויוסי קופרווסר 07:1305.06.20

בזמן שהעולם נאבק בקורונה, עשרות אלפי פעילים אנטישמיים, ארגוני BDS ותומכיה השונים של הדלגיטימציה נגד ישראל, ממשיכים להיערך לקראת היום שאחרי.

 

 

 

בימים אלה, בהם מרבית מדינות העולם מצויות בשלבי יציאה מהמשבר הבריאותי וחלקן עוד בהסגר כזה או אחר, הפעילות של אותם ארגונים שינתה צורה. פחות מפגשים ויוזמות פעילות בשטח, יותר פעילות במרחב המקוון, כל זאת תוך היערכות וחשיבה מחודשת לקראת המשך המאבק. הם אף זוכים להישגים זמניים במאמציהם לאיים על הביטחון הלאומי של מדינת ישראל, דוגמת חוות הדעת של התובעת בבית הדין הפלילי הבינ"ל המתבססת על הטענות שהעלו בפניה ארגוני ה-BDS הקשורים לארגוני טרור.

 

הפגנה נגד ישראל (ארכיון) הפגנה נגד ישראל (ארכיון) צילום: איי אף פי

 

מבחינת אנשי הרשת האנטישמית והאנטי ישראלית, משבר הקורונה הוא עוד הזדמנות להכפיש את ישראל בעלילות דם ופסק זמן להתארגנות. סביר שבשלבי היציאה מהקורונה, אנו צפויים לראות זינוק בגילויי האנטישמיות ברחבי העולם – כפי שתעיד הכותרת של ה"ג'ואיש טלגרף" מסוף השבוע האחרון, ולפיה "אחד מתוך חמישה אנגלים מאשים את היהודים בהפצת הקורונה". הקונספירציה אומרת כי היהודים רצו להפיל את הכלכלה האנגלית ולכן הם המציאו את הקורונה, כך לפי חוקרים מאוקספורד.

 

מספיק להביט בדו"ח האנטישמיות השנתי שהתפרסם ערב יום השואה, ושעל פיו, בשנת 2019 הייתה עלייה של 18% בתקריות האנטישמיות החמורות ברחבי העולם. בדו"ח נכתב כי "ביטויי אנטישמיות המופצים לאחרונה בעולם בהקשר לנגיף הקורונה משקפים תיאוריות קונספירציה ושנאת יהודים מסורתית ביחס לדמות היהודי כמפיץ מחלות וכשואף להשתלטות על העולם". כן, הפרוטוקולים של זקני ציון עדיין כאן, הם רק עטופים באריזה אחרת.

 

בעולם שאחרי הקורונה, כשממשלות רבות תידרשנה להתמודדות עם משבר כלכלי חסר תקדים ואבטלה עצומה, קיים חשש גדול לצמיחה של גל אנטישמיות חדש שיאשים את היהודים ואת מדינת ישראל באחריות להתפרצות המגיפה.

 

בפני ממשלת ישראל עומדת כעת משימה מאתגרת וחשובה במיוחד, ואין לה את הפריבילגיה להסיט מבט מן המראה – ממנה משתקפת תמונה מלאת שנאה והסתה בדמות האנטישמיות החדשה. ארגוני הדה לגיטימציה וה-BDS משווים בין הציונות ומדינת ישראל לנגיף הקורונה ומנצלים את המצב כדי לתקוף את המדינה בהקשר לפעילות מול הפלסטינים, ואילו בכירים ברשות מאשימים את ישראל בהתפשטות הנגיף בשטחם ובמזרח ירושלים וזוכים לתמיכה מהאיראנים שמאשימים אותנו בהפצת הקורונה עצמה.

 

לצד ממשלת ישראל פועלים מאות ארגונים פרו-ישראליים בארץ ובעולם שנלחמים יום יום, כל אחד בדרכו ובהתאם ליכולותיו, בגילויי האנטישמיות ובפעולות של תנועת החרם ופעילי ה-BDS. כמעט כל המערך הזה נשען על תרומות המגיעות מיהודים אמידים ופרו-ישראליים ברחבי העולם. הצונאמי הכלכלי ששוטף את השווקים ואת העולם כולו כתוצאה מנגיף הקורונה צפוי להוביל לקיצוץ דרמטי בהיקף התרומות לפחות בשנתיים הקרובות. שווי הקרנות הפילנטרופיות נפגע מאוד במשבר הנוכחי, וכבר עכשיו, הערכות ריאליות מדברות על קיצוץ של בין 30% ל-60% בהיקף התרומות. שנים של עבודה במהלכן הוכשר כוח אדם איכותי לבניית "צבא ההגנה ההסברתי" של ישראל, עלולים לרדת לטמיון.

 

ממשלת ישראל קיבלה לא מעט החלטות אמיצות בתקופה האחרונה, שתכליתן הייתה הצלת חיי אדם כערך עליון. גם כאן נדרשת מנהיגות אמיצה שתבין את צורך השעה.

 

יהדות התפוצות מילאה את תפקיד האח הגדול שתורם סכומי עתק למדינה במשך שנות דור, גם בעתות משבר או מלחמות. והנה, המציאות התהפכה אבל המטרות לא השתנו. רשת הארגונים הזו, שזכתה להישגים רבים בשנים האחרונות ומשמשת ככיפת ברזל תדמיתית ותקשורתית מהווה נכס כחול-לבן של ממש. צו השעה מחייב צעד חריג של הקצאת משאבים ממשלתיים להצלת ארגונים אלה, כדי לאפשר להם להמשיך לפעול בחזית ההסברה במצב החירום הנוכחי.

 

מיכה אבני הוא יו"ר "קונצרט - יחד למען ישראל", מיזם משותף בין המשרד לנושאים אסטרטגיים וארגונים פרו ישראליים בעולם הפועל לחיזוק מיצובה של מדינת ישראל ולקידום המאבק ב-BDS.

 

תא"ל (מיל') יוסי קופרווסר הוא מנהל פרויקט במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן ומנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x