$
השקעות ומימון

גל האנטישמיות בארה"ב: "יש לחץ לרכוש דירות בתל אביב וסביבתה, ומהר"

התקריות האנטישמיות שוטפות את צפון אמריקה, ובקהילות היהודיות מדברים בגלוי על עלייה. מנכ"ל פרנצ'י נדל"ן, מרצ'לו אינצ'ליני: "אלפים הולכים לנחות בזמן הקרוב בישראל"

רונן ניב 09:3212.01.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

פיגוע הירי בסופרמרקט הכשר שהתרחש ב-10 בדצמבר בעיר ג'רזי סיטי, בו נהרגו ארבעה ובהם שני יהודים, הוא שיאו גל אנטישמי עכור במיוחד השוטף בתקופה האחרונה את ארה"ב, ומעמיד את הקהילות היהודיות ברחבי המדינה - המונות כ-6 מיליון איש ואישה - במציאות חיים בלתי נסבלת.

 

אם בעבר גילוי רבים מהאירועים בוצעו במחשכים הרחק מהעין הציבורית, הרי שהאנטישמיות בארה"ב בגרסתה הנוכחית כבר לא חוששת לזקוף קומתה, באור היום ובגלוי, בלי שום מעצורים ועכבות.

נתוני הליגה נגד השמצה מלמדים כי בשנה האחרונה נרשמו 1,879 מקרי אנטישמיות במדינת הענק - עלייה תלולה של 21% אחוז בהשוואה לנתוני השנה הקודמת. לכך צריך להוסיף גם את הדו"ח של AMCHA Initiative, לפיו חלה עלייה של 70% בתקריות האנטישמיות בקמפוסים במדינה.

 

"הגענו לתקופה שבה יהודים אינם בטוחים עוד ברחובות ארה"ב כפי שהיו במשך שנים", אמר לאחרונה יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג, ושיקף היטב את התחושה בקרב הקהילה היהודית הגדולה ביותר בתפוצות.

 

 

פיגוע הירי בניו ג'רזי סיטי בדצמבר האחרון פיגוע הירי בניו ג'רזי סיטי בדצמבר האחרון

 

ארה"ב לא לבד. גם מקנדה השכנה, עולה תמונת מצב מדאיגה. לפי מחקר שפורסם במדינה המיעוט היהודי הוא זה שסובל מהכי הרבה פשעי שנאה. מהדו"ח השנתי שהופק על ידי בני ברית קנדה, עולה כי ב-2018 עלייה של 16.5% במספר האירועים האנטישמיים במדינה ביחס לשנה שקדמה לה, ומדובר בלא פחות מ-2,041 תקריות.

 

סיר לחץ

"יש פניקה גדולה בקרב יהודי צפון אמריקה", מצהיר מרצ'לו אינצ'ליני, המנכ"ל והבעלים של פרנצ'י נדל"ן ,חברה המתמחה בתיווך ושיווק נדל"ן ובייצוג תושבי חוץ. "כולנו רואים שהתקריות האנטישמיות רק הולכות וצוברות תאוצה. אני שומע מהיהודים שם שכל יציאה לרחוב או נסיעה בתחבורה הציבורית מלווה בחשש כבד - ועם זה הם כבר לא מוכנים להשלים".

 

כמי שמעורה היטב בקהילות היהודיות בארה"ב ובקנדה, מספר אינצ'יליני כי בעקבות המצב משפחות רבות כבר הגיעו למסקנה שעליהן לעלות לישראל ולפתוח בה חיים חדשים. "הדיבורים על עזיבה מתורגמים למעשים", הוא מבהיר. "השלוחות שלנו בצפון אמריקה מוצפות בשיחות. זו התארגנות רחבה, משפחות שלמות - לפעמים אפילו של שלושה דורות - כולל המעגל של השכנים והחברים. לעובדה שבישראל מתגוררת קהילה אנגלו-סקסית רחבה, שתוכל לסייע בקליטה ובהסתגלות יש עוד אפקט משמעותי ברצון להגיע לכאן".

 

 

"צריך להדגיש שלא מדובר רק ביהודים", מוסיף אינצ'ליני. "גם ישראלים שהיגרו לארה"ב וחיים בה לאורך שנים ארוכות עושים היום חשבון נפש. המציאות הנוכחית כבר לא מאפשרת להתגורר שם בבטחה והם רוצים לחזור. השורה התחתונה היא שיש לחץ לרכוש דירות בתל אביב ובסביבתה, ומהר, אלפים הולכים לנחות בזמן הקרוב בישראל".

 

המספרים כך נראה, מיישרים קו עם דבריו של אינצ'ליני. על פי משרד הקליטה, ב-2019 עלו לישראל 2,969 יהודים מארה"ב, ואיתם עוד 2,841 תושבים חוזרים. על רקע ריבוי האירועים האנטישמיים של העת האחרונה, לא קשה להניח שכמות הבאים רק צפויה להתגבר.

 

 

מרצ'לו אינצ'ליני."הדיבורים על עזיבה מתורגמים למעשים" מרצ'לו אינצ'ליני."הדיבורים על עזיבה מתורגמים למעשים"

 

 

 

תל אביב תחילה

במבול הפניות לפרנצ'י נדל"ן, מככבת כאמור תל אביב כיעד המועדף, כשלצידה, בצמרת הערים המבוקשות, נמצאות גם רמת גן, גבעתיים, רמת השרון, הרצליה ורעננה. "יהודי ארה"ב מעדיפים בעיקר את צפון תל אביב והצפון הישן". מרחיב אינ'צליני. "מנעד הדירות המבוקש הוא רחב: מ-3 חדרים לדור הצעיר ועד דופלקסים, דירות גן ופנטהאוזים, ובטווח מחירים שנע בין 15-3 מיליון שקל.

 

"אנחנו מקפידים ללוות את המשפחות לכל אורך הדרך. זה מתחיל באיתור הדירות בהתאם לקריטריונים המבוקשים ובסיורים וירטואליים, וממשיך כשהן מגיעות לישראל, עם דאגה לכל המעטפת: בתי מלון, תחבורה וכדומה. כמובן שאנו מעורבים בכל פרטי המשא ומתן מול בעלי הנכסים עד סגירת העסקה וקבלת המפתחות. ברור לנו שמעבר ממדינה למדינה הוא צעד שחייב להתבצע בסבלנות וברגישות. ההיכרות שלנו עם השטח, הקשרים הענפים והניסיון רב השנים – הם אלו שבסופו של דבר עושים את ההבדל, ומסייעים בקידומו של תהליך מורכב באופן יעיל ומקצועי".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן