שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

איגוד הרופאים הפנימאים: "משרד הבריאות מפקיר את החיילים הכי טובים"

לדברי יו"ר איגוד הפנימאים, פרופ' אבישי אליס, גם אחרי משבר הקורונה במשרד הבריאות לא הפנימו את חשיבות המחלקות שיישאו בנטל בחורף הקרוב; הוא חושף שתקנים ומכשור נותבו למחלקות אחרות: "מנהלי בתי החולים רואים בנו עסק הפסדי"

אדריאן פילוט 06:5804.06.20

"משרד הבריאות מפקיד את החיילים הכי טובים והכי נאמנים שלו בשטח", כך אמר פרופ' אבישי אליס, יו''ר איגוד הפנימאים בשיחה עם כלכליסט.

 

 

 

 

אליס כתב אתמול לשר הבריאות יולי אדלשטיין מכתב ושהגיע לידי כלכליסט הוא מותח ביקורת חריפה על כך שהמחלקות הפנימיות בבתי החולים לא קיבלו את תוספת התקנים שהובטחה להן במסגרת העברת תקציבים למערכת הבריאות כחלק מחבילת הסיוע הממשלתית למשבר הקורונה. ממיפוי שערך האיגוד לרפואה פנימית בשבועות האחרונים, עולה כי רק עשרות בודדות של תקנים הגיעו למחלקות הפנימיות לעומת 110 תקנים שלדברי אליס הובטחו למחלקות. בסך הכל הוקצו 200 תקנים לבתי החולים אולם לא ניתנה הוראה לייעד אותם למחלקות הפנימיות על פי המפתח שאיגוד הפנימאים טוען שהוגדר. תחת זאת, ניתנה אפשרות להקצותם למגוון מחלקות על פי הבנתם של מנהלי בתי החולים.

 

 

פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פנימית פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פנימית

 

על כך אומר אליס: "הם עושים את מה שהם יכולים. מטבע הדברים מנהל משקיע במחלקת יולדות כי שם הוא מקבל כסף. אף אחד לא רוצה להשקיע במחלקה הפסדית. מדוע שהוא ישיקע במחלקה שמקבלת מעט מאוד כסף וממילא כ-95% מהחולים יגיעו?"

 

רק רבע מהתקנים

 

מספר התקנים שהוקצו מהווה כ־25% בלבד מהתקנים שועדת טור־כספא לחיזוק המחלקות הפנימיות קבעה כי יש להעביר אליהן, עוד לפני משבר הקורונה. מסקנות הוועדה בהקשר זה לא יושמו כלל אומר אליס שיחה עם "כלכליסט": "עכשיו נקרתה הזדמנות לתקן מחדלים שהכרנו קודם ומשרד הבריאות מפספס הזדמנות לתקן את המעוות". במשרד הבריאות אומרים בתגובה כי לא הייתה הבטחה למספר תקנים וכי מסקנות הוועדה ייושמו בנפרד.

 

הרופאים הפנימאים קובלים גם על אי יישומה של מסקנה נוספת של ועדת טור כספא: ציוד כל מחלקה פנימית במכשיר סי.טי כף יד כל מחלקה פנימית. באחרונה נחשף שמשרד הבריאות רכש 250 מכשירים מסוג זה - אבל גם הם חולקו כראות עיניהם של מנהלי בתי חולים.

 

 

שר הבריאות, יולי אדלשטיין שר הבריאות, יולי אדלשטיין צילום: אוהד צויגנברג

 

מערך בסכנת הצפה

 

החשש הגדול של אליס הוא מהחורף הקרוב, אז על פי מרבית ההערכות, יחברו השפעת העונתית ונגיף הקורונה ויציפו את מערך האשפוז בכלל, ואת המחלקות הפנימיות בפרט. חשש זה מתעצם בעקבות העובדה שמשרד הבריאות הצליח להצטייד ב־2.5 מיליון חיסוני שפעת לכל היותר לקראת החורף הקרוב והוא ייאלץ להגביל את מתן החיסונים אך ורק לקבוצות סיכון. כפי שנחשף שלשום באתר "כלכליסט". בנוסף ישנו מחסור בחיסון פניאומווקס שמפחית את הסיכויים לחלות בדלקת ריאות.

 

גורמים במער האשפוז מוטרדים גם מהשחיקה העצומה ממנה סובלים המתמחים במחלקות הפנימיות שמנהלים בימים אלה משא ומתן עם משרד

הבריאות על אורך המשמרות בבתי החולים. אליס סבור כי במחלקות הפנימיות אין הבדל גדול בינם לבין אחרים: "התשישות והשחיקה היא לא רק של המתמחים אלא גם של הבכירים והמנהלים שנושאים באחריות".

 

נאבקים ברפורמת המכסות

 

אם לא די בכל אלה, איגוד הפנימאים פצח במאבק נוסף, הפעם לצד משרד הבריאות: נגד יישום הרפורמה של האוצר בנוגע למנגנון התשלום של קופות החולים לבתי החולים על אשפוז במחלקות הפנימיות (מנגנון ה"קאפ"). ההשיטה מקנה הנחות לקופות מעבר למכסת אשפוז מסוימת, שנקבעת לפי כמות המאושפזים בשלוש השנים האחרונות, כדי למנוע מבתי החולים לאשפז שלא לצורך. "האיגוד הגיש את ההסתייגויות שלנו וביקשנו להשמיע אותן בפני האוצר. כל ההמצאה הזו של תקרות לא מקובלת עלינו. אנחנו צריכים לקבל את מלוא המחיר על כל יום אשפוז. מיצינו את ההנחות בעיקר כאשר ברור לכולם שכל הנחות הללו חוזרות כבומרנג למאושפזים", מסכם אליס.

 

x