$
בארץ

פרסום ראשון

אדלשטיין למנהלי קופות החולים: על רקע המחסור הצפוי - רק קבוצות סיכון יזכו בחורף לחיסון שפעת

לקראת החורף נרשם ביקוש עז לחיסונים לשפעת מצד מדינות העולם שרוצות להקטין את העומס הצפוי ממילא על מערכות הבריאות שלהן, עקב משבר הקורונה. התוצאה: בישראל צפוי מחסור בחיסונים לשפעת, שיגרום לכך שאלה יינתנו רק למבוטחים בקבוצות סיכון. גם החיסון נגד דלקת ריאות במחסור ויינתן לקבוצות סיכון בלבד

אדריאן פילוט 20:3302.06.20

שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע לראשי קופות החולים כי על רקע המחסור הצפוי בחיסוני שפעת עקב הביקושים העזים להם על רקע משבר הקורונה, רק מבוטחים המשתייכים לקבוצות סיכון יזכו לחיסון - כך נודע ל"כלכליסט". גורמים במשרד הבריאות אישרו את הידיעה. אדלשטיין אמר את הדברים בפגישת היכרות שערך עם ארבעת מנהלי קופות החולים - אהוד דודסון (כללית), רן סער (מכבי), סיגל רגב-רוזנברג (מאוחדת) ונסים אלון (לאומית).  

 

נזכיר כי בתחילת מאי נחשף ב"כלכליסט" כי משרד הבריאות כבר הזמין 5 מיליון חיסוני שפעת, יותר מכפול ממה שהוזמן שנה שעברה, וזאת על רקע הצפי לביקוש יתר בגלל מגיפת הקורונה - בעלת סימפטומים מאוד דומים לאלו של שפעת. על מנת להקטין את תחלואת השפעת ו"לשחרר" את המחלקות הפנימיות, את המיונים ואת המנשימים, ולצורך היערכות ל"גל שני" (וייתכן כי גם לגל שלישי) לקראת החורף הבא, במשרד הבריאות היו מעוניינים לחסן כמה שיותר ישראלים.

 

מטבע הדברים, לא רק משרד הבריאות הישראלי מעוניין להקטין את כמות החולים משפעת לקראת החורף הבא, אלא כל משרדי הבריאות בכל העולם שיצאו במסע לרכישה מאסיבית של אותם חיסונים באותו הזמן. תופעה דומה התרחשה עם המטושים ועם המנשימים. כפועל יוצא מכך, לקראת החורף הבא העולם סובל ממחסור בחיסוני שפעת.  

שר הבריאות יולי אדלשטיין שר הבריאות יולי אדלשטיין צילום: יואב דודקביץ

 

אדלשטיין כבר הודיע למנהלי הקופות כי מתוך 5 מיליון חיסונים, רק חצי מהחיסונים יגיעו, ולכן אין אפשרות בניגוד לכל השנים האחרונות לחסן חולים באופן חופשי. במקום זאת, החיסונים ינותבו רק למי שנמצא בקבוצת סיכון, למשל קשישים, מבוטחים הסובלים ממחלות רקע וילדים.

 

עוד הודיע אדלשטיין כי גם חיסון הפניאומווקס המיועד להוריד את הסיכוי לפתח דלקת ריאות נמצא במחסור, ולכן גם הוא יינתן אך ורק לקבוצות סיכון ולא ניתן יהיה לקבל אותו באופן חופשי.

 

גם במקרה זה קשישים ואלו שסובלים ממחלות כרוניות וממערכת חיסון חלשה יזכו לחיסון. במשרד הבריאות מסבירים היום כי ייתכן ובסופו של דבר קבוצות אוכלוסיה אחרות יקבלו את החיסון, אך אסור שתתרחש "התנפלות" על אותם חיסונים כפי שאירע בחורף האחרון אחרי גל תמותה חריג בגין שפעת. התוצאה של תרחיש כזה עלולה להיות שלא יישארו מספיק חיסונים לקבוצות שהכי חשופות לשפעת.

 

 

x