$
בארץ

משבר הקורונה

מובטלי קורונה רבים כבר לא זכאים החודש לדמי אבטלה

במשרד האוצר לא ממהרים להאריך את הקלות הקורונה לתשלום דמי אבטלה. בין הנפגעים: אלה שיפסיקו לקבל הארכת זכאות אוטומטית

אתי אפללו 08:1803.06.20

הקלות האבטלה לתקופת הקורונה הסתיימו בסוף מאי, ובמשרד האוצר לא ממהרים להאריכן. כתוצאה, עובדים רבים עשויים למצוא את עצמם החודש ללא זכאות לדמי אבטלה.

 

ההקלה הראשונה שלא הוארכה היא בתקופת האכשרה לדמי אבטלה. לפי חוק הביטוח הלאומי, זכאות לדמי אבטלה קמה כאשר העובד עבד לפחות 12 חודשים מתוך ה־18 האחרונים, אך בתקופת הקורונה קוצרה הדרישה ל־6 חודשי עבודה מתוך 18 החודשים האחרונים. החל מ־1.6, עובד שיוצא לחל"ת יהיה זכאי לאבטלה בתנאים מסוימים רק אם עבד 12 מתוך 18 החודשים האחרונים. השפעת הקלה זו כעת היא מזערית כי מרבית המעסיקים מחזירים עכשיו מחל"ת ולא מוציאים.

 

מנכ"ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר מנכ"ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר צילום: דנה קופל

 

ההקלה השנייה, שלה יש את ההשפעה המהותית יותר, היא הארכת זכאות אוטומטית למי שזכאותו הסתיימה. כאשר מאושרת תביעת אבטלה, מאושרים מספר ימי התביעה להם זכאי העובד על פי החוק, שנגזרים מגילו, מצב משפחתו והאם הגיש תביעות בשנים האחרונות. כאשר ימי הזכאות מסתיימים, העובד מיצה את זכותו ומפסיק לקבל תשלום.

 

בתקופת הקורונה, עד סוף מאי, עובדים שקיבלו דמי אבטלה ומיצו את הזכאות במהלך התקופה, קיבלו הארכה של הזכאות, ושולמו להם דמי אבטלה על כל התקופה שלא עבדו. החל מיוני, עובדים אלו לא יקבלו תשלום. הקלה זו רלוונטית גם לעובדים צעירים מתחת לגיל 25, שיצאו לחל"ת במרץ. לעובדים אלו יש כ־50 ימי אבטלה, ואלו נוצלו עד סוף מאי. ככל שהמעביד לא מחזיר אותם לעבודה, הם לא יקבלו תשלום מכאן ואילך.

 

בהקשר זה, עובדים שכבר נמצאים בחל"ת ויש להם עדיין יתרת ימי אבטלה לניצול, יכולים להמשיך לחתום עד סוף הזכאות, ובכלל זה גם עובדים שהוצאו לחל"ת לפני ה־1.6 ויש להם רק 6 חודשי עבודה מתוך ה־18 האחרונים.

 

דבר נוסף שלא הוארך הוא המענקים שקיבלו עובדים מעל גיל 67, שאינם זכאים לקבל דמי אבטלה על פי חוק. אלו נהנו ממענק חודשי בתקופת הקורונה, אך לא יקבלו תשלום בעבור חודש יוני גם אם לא חזרו לעבודה.

 

בביטוח לאומי ביקשו להאריך את ההקלות באבטלה, לאור היקף העובדים הגבוה שעדיין בחל"ת. ככל הנראה, באוצר לא ממהרים לעשות זאת, על מנת לעודד את העובדים לחזור לעבודה. הבעיה שצפויה לפיכך לצוף בקרוב על פני השטח היא שמפוטרי הקורונה ימצאו את עצמם ללא זכאות לאבטלה.

 

חלק מהעובדים הרבים שיצאו לחל"ת ובחרו במנגנון האבטלה, קרובים למיצוי ימי האבטלה שלזכותם. כעת, אם יפוטרו בסיום החל"ת, יעמוד לרשותם זמן מועט, אם בכלל, לקבל דמי אבטלה בתשלום, והם יצטרכו להתמודד עם חיפוש עבודה בשוק עבודה קשה ומורכב בגלל השפעות הקורונה ללא הכנסה כלל.

x