$
בארץ

משרד הבריאות תוקע את רפורמת רישוי העסקים

בהתאם לחוק שאושר ב-2018, על הגופים הממשלתיים לפרסם עוד השנה מפרטים סופיים, המגדירים בצורה אחידה מה נדרש מעסק כדי לעמוד בתנאים. פרסומם יקל על פתיחה מהירה של עסקים כמו קיוסקים, מספרות ומכוני יופי. כל משרדי הממשלה העבירו את המפרטים - מלבד משרד הבריאות; תגובת המשרד: "מפרטים אלו לא פורסמו עקב המצב. בהתאם לחוק ניתן לפרסם עד סוף השנה והמשרד מקווה שיעמוד בזמנים"

עמרי מילמן 09:1402.06.20

משרד הפנים פרסם בשבוע שעבר 13 טיוטות של מפרטים אחידים להערות הציבור, מפרטים שאמורים להקל על הבירוקרטיה המושתת על עסקים דרך הרשויות המקומיות.

 

 

אותם מפרטים אמורים להגדיר בצורה אחידה וקבועה מה עסק נדרש לעשות כדי לעמוד בתנאי הגופים השונים בממשלה. אולם ממעבר על המפרטים השונים עולה כי בפועל בחלק מהם משרד הבריאות הוא נותן האישור, אך זה לא העביר את דרישותיו עדיין לציבור, זאת בזמן שיתר הגופים כמו המשרד להגנת הסביבה, המשטרה, רשות הכבאות ועוד העבירו להערות הציבור את הדרישות שלהם מהעסקים.

 

בין העסקים שנדרשים היום לאישור ממשרד הבריאות, ופרסום מפרט יכול להקל על הקמתם משמעותית, נמצאים מכוני יופי וקוסמטיקה, מחסני מזון, בתי מלון, ועוד. 

מספרה מספרה צילום: shutterstock

 

למעשה הרפורמה ברישוי עסקים אושרה בכנסת לפני כשנתיים. מאחר ומי שנותן את הרשיונות הם הרשויות המקומיות הגורם המתכלל בממשלה הוא משרד הפנים. כאשר סוגי עסקים שונים בארץ צריכים לקבל רשיונות ממספר גופים ממשלתיים בולטים - משטרת ישראל, מערך הכבאות, משרד החקלאות, המשרד להגנת הסביבה, משרד העבודה ומשרד הבריאות.

 

בהתאם לחוק על הגופים לפרסם מפרטים עוד השנה

 

החוק שאושר קובע כי עסקים נפוצים ולא מורכבים יקבלו רשיון על סמך הצהרה בלבד וללא צורך באישור אקטיבי מצד גורמי הממשלה השונים. אותן הצהרות אמורות להיות מבוססות על המפרטים שתקבע הממשלה. בהתאם לחוק שאישרה הכנסת האחרונה, צריכים הגופים הממשלתיים לפרסם מפרטים על פי לו"ז מסודר עד סוף השנה הנוכחית, עבור 32 עסקים נוספים בניהם קיוסקים, מספרות ומכוני יופי.

 

אלא שכל עוד לא מתפרסמות בימים אלו טיוטות להערות הציבור הסיכוי שהממשלה תעמוד בלוח הזמנים שלה הוא נמוך. הטיוטות שכן פורסמו למשל פתוחות להערות עד ה-26 ביולי. לאחר מכן יבחנו ההערות שוב על ידי גופי הממשלה ורק לאחר מכן יוכלו לפרסם מפרטים סופיים.

 

מימין: יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן מימין: יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן צילום: עמית שעל, שאול גולן

 

במשרד הבריאות מסרו כי המשרד "פרסם להערות הציבור את המפרטים הבאים הנמצאים בעבודה והתעכבו עקב המצב: טיפול יופי וקוסמטיקה, בית מלון וקייטנה. מפרטים אלו בהתאם לחוק ניתן לפרסם עד סוף השנה והמשרד מקווה שיעמוד בזמנים. וכן כי פורסם כבר מפרט הדרישות של מספרה על ידי משרד הבריאות.

 

אלא שבפועל גורמים במשרד הפנים ציינו כי לא קיבלו לידיהם את הפרקים הרלוונטיים של משרד הבריאות בטיוטות המפרטים האחידים של אותם עסקים, מלבד מספרות ולא ברור היכן פורסמו פרקים אלה. עוד ציינו, כי אכן ניתן לפרסם מפרטים אלה עד סוף שנת 2020, ואולם יש צורך לפרסם את טיוטותיהם להערות הציבור ולהקצות מספיק זמן לציבור להעיר את הערותיו ולגורמי המקצוע במשרד הבריאות לבחון את ההערות. על-פי קצב ההתקדמות הנוכחי, כלל לא בטוח שאכן הדבר יקרה עד סוף השנה.

 

שר הפנים אריה דרעי מסר ל"כלכליסט" כי "פרסום זה הוא צעד נוסף להקלה בבירוקרטיה בדרך לקבלת רישיון עסק. משרד הפנים פעל לאורך כל תקופת משבר הקורונה למען בעלי העסקים ויבוא לקראתם גם בשיגרה, מתוך הבנה כי הם אלה שמניעים את גלגלי המשק".

x