$
בארץ

הכנסת ה־23 מציגה: יותר לוביסטים מח"כים פעילים

בכנסת רשומים 100 לוביסטים שישדלו 78 חברי כנסת שלא מכהנים בממשלה. במקביל נמשך אפקט הדלת המסתובבת במשרדי הלובינג: רכזת סיעת הליכוד בכנסת הצטרפה למשרד הלובינג קבינט אחרי שנת צינון שקדמה לה עבודה צמודה עם בכירי המפלגה

צבי זרחיה 06:4902.06.20

חודשיים וחצי אחרי השבעת הכנסת ה־23 ושבועיים לאחר כינון ממשלת החירום, רשומים בכנסת 100 לוביסטים לעומת 78 חברי כנסת שמכהנים כמחוקקים בלבד, בניכוי 34 השרים ושמונה סגני השרים שאינם חברים בוועדות הכנסת. התוצאה היא שמספר הלוביסטים בעלי היתר כניסה למשכן עולה על מספר הח"כים הפעילים בוועדות, שבהן מתבצע חלק גדול מעבודת הלוביסטים. גם לאחר אישורו של החוק הנורבגי שיוסיף 12 ח"כים נוספים למשכן, עדיין יעבור מספר הלוביסטים את מח"כים. מה גם שמספרם של הלוביסטים צפוי לעלות עם חידוש העבודה הפרלמנטרית.

 

 

 

בחודשים הקרובים עתידה לגבור פעילות הלוביסטים בשל החקיקה שמקדמת הממשלה לסיוע לעסקים בעקבות משבר הקורונה. זאת בעיקר משום שהממשלה נוטה לפרסם סכומי פיצוי כלליים טרם גיבוש מנגנון לחלוקתם - דבר שמייצר קרבות בין עסקים ומעסיקים על אופן חלוקת הכסף. בסתיו צפויה הכנסת לאשר את תקציב 2020–2021 ואת חוק ההסדרים, שיכלול רפורמות מבניות שאותן יבקשו גורמים במגזר הפרטי לטרפד – ובכך תתעצם עוד יותר פעילות הלוביסטים מטעמם.

 

רכזת סיעת הליכוד עד לפני שנה ילנה פרלמן רכזת סיעת הליכוד עד לפני שנה ילנה פרלמן צילום: אור משה

 

בכנסת ה־20 הגישו הח"כים דאז שלי יחימוביץ (עבודה) ורועי פולקמן (כולנו) את הצעת "חוק המאכערים" לפיקוח על פעילות לובינג מול הממשלה, פקידי הממשלה, חברי הכנסת, הרשויות המקומיות והמוסדות הציבוריים. הצעת החוק, שלא הועלתה להצבעה בקריאה טרומית בשל העדר רוב בכנסת, ביקשה להחיל על הלוביסטים בפועלים ללא הגבלה במשרדי הממשלה כללים דומים המוחלים על נוכחות הלוביסטים במשכן הכנסת ובוועדותיה, ודורשים מהם להזדהות ולדווח על נוכחותם. לקונה זו מנעה הטלת סנקציות על לוביסטים שפועלים במשרדי הממשלה בדומה לאלו המוטלות לעתים בכנסת. כך, משרד הלובינג אימפקט הושעה מהכנסת על רקע מעורבותו בפרשת ישראל ביתנו, אך המשיך לפעול בחופשיות במשרדי הממשלה.

 

במקביל נמשכת תופעת הדלתות המסתובבות בין הכנסת ומשרדי הלובינג. ל"כלכליסט" נודע כי ילנה פרלמן, רכזת סיעת הליכוד בכנסת ה־20 ששימשה בתפקיד עד מאי אשתקד, הצטרפה בימים האחרונים למשרד הלובינג קבינט של צח בורוביץ והח"כ לשעבר יואל חסון (התנועה). בתפקידה כרכזת הליכוד עבדה פרלמן בצמידות בענייני חקיקה עם לשכת ראש הממשלה וכלל שרי וחברי הכנסת של הליכוד ויתר סיעות הקואליציה דאז - סיעות שרובן חברות גם בקואליציה החדשה. עם סיום תפקידה מונתה פרלמן למנהלת קשרי הממשל של חברת הסיגריות האלקטרוניות ג'ול.

 

ישיבת ועדת הכספים אתמול ישיבת ועדת הכספים אתמול צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

 

בחודשים האחרונים הצטרפה למשרד קבינט גם הח"כית לשעבר מירב בן ארי (כולנו), שפרשה מהכנסת באפריל 2019. בנוסף, בעת כהונת הכנסת ה־20 בורוביץ שיתף פעולה עם קרן ברק, אז לוביסטית וכיום ח"כית בליכוד. עם לקוחות קבינט נמנים הבנק הבינלאומי, מגן דוד אדום, פורום חברות שילוט החוצות בישראל והמכון הישראלי לאנרגיה.

 

מקבינט נמסר: "אנו מגייסים את אנשי המקצוע הטובים ביותר עבור לקוחותינו". פרלמן מסרה: "שמחה להצטרף לצוות של קבינט ולתרום מיכולותיי וכישוריי ללקוחותינו".

x