$
בארץ

בזן תשלם קנס של 1.2 מיליון שקל על זיהום בעקבות שריפה במפרץ חיפה ב-2016

החברה הורשעה במסגרת הסדר טיעון בעקבות שריפה במתקניה. שלושה מנהלים, ובהם סמנכ"ל הקבוצה, הורשעו באחריות נושאי משרה לעבירות סביבתיות והם נקנסו ב-50-30 אלף כל אחד

ליאור גוטמן 10:4801.06.20

המנכ"ל הנכנס של בתי הזיקוק בחיפה משה קפלינסקי יתחיל את הקדנציה החדשה שלו תחת צל של הרשעה ואישומים של פגיעה בסביבה: בית משפט השלום בחיפה הרשיע את החברה בעבירות זיהום והפרות היתרים בעקבות שריפה בשנת 2016, וקנס אותה ב-1.2 מיליון שקל

 

 

במקביל, הודו והורשעו 3 מנהלים בבזן, ובהם סמנכ"ל הקבוצה, באחריות נושאי משרה לעבירות סביבתיות, וכן הוטלו עליהם קנסות בשל 50-30 אלף שקל כל אחד. הנאשמים הם יריב גרץ, צחי שפירא ורון עובדיה, שלושתם בכירים שהודו והורשעו במסגרת הסדר טיעון שנערך לאחר הליך גישור.

 

השריפה בבזן ב-2016 השריפה בבזן ב-2016 צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

 

כאמור, בדצמבר 2016 נרשם אירוע של שריפה בבתי הזיקוק בחיפה. החברה הגדירה אותו כ"חלום בלהות". מכל דלק בבתי הזיקוק עלה באש ו-40 צוותי כיבוי מרחבי הארץ הוזנקו למקום במטרה להגן על המכלים הסמוכים במתחם ותושבים באזור נקראו להסתגר בבתים.

 

לאחר חקירה של שנתיים הגישה פרקליטות המדינה, באמצעות עו"ד עדי דמתי שגיא, כתב אישום נגד בזן ומנהלים בה, על שריפת הענק של מכל שהכיל חומר מסוכן בבתי הזיקוק במפרץ חיפה.

 

החקירה העלתה שבמכל שנמצא ב"חוות המכלים" של בז"ן במפרץ חיפה אוחסנה תערובת נוזלית של איזומראט ו-C-9, חומרים שהוא מרכיב בבלילת בנזין, שנחשבים לדליקים, מסרטנים ומסוכנים כהגדרתם בחוק החומרים המסוכנים. עוד התגלה שיום לפני השריפה אחד מעובדי חוות המכלים בבז"ן גילה שהגג הצף של המכל שקע בתוך איזומראט (התערובת הנוזלית).

 

השרה החדשה להגנת הסביבה, גילה גמליאל השרה החדשה להגנת הסביבה, גילה גמליאל צילום: עמית שעל

 

כתוצאה משקיעת הגג נחשפה כמות איזומראט של כ-300-200 מ"ק לאטמוספרה, וגרמה לפליטת פחמימנים וכן ליצירת אווירה נפיצה אשר עלולה לגרום לשריפה. "צוותי כיבוי וחירום של בזן החלו בביצוע פעולות תפעוליות לחשיפת הגג השקוע ואולם בבוקר יום השריפה, תוך כדי התזת מים מגובה של כ-10 מטרים לתוך המכל לצורך הדחת האיזומראט לצדי הגג הצף, פרצה שריפת ענק אשר הציתה את הדלקים שבמכל והאירוע יצא מכלל שליטה. כוחות כיבוי והצלה שהוזעקו למקום, פעלו שעות רבות לכיבוי השריפה" אומרים במשרד", נאמר בכתב האישום.

 

המשרד להגנת הסביבה סבר שההשפעה הבריאותית של חשיפה ישירה או עקיפה למזהמים שנפלטו לאוויר כתוצאה מהשריפה עלולה לגרום לתחלואה מסוגים שונים, ובהם מחלת הסרטן, תחלואה לבבית, נשימתית, פגיעה במערכת העצבים והשפעות בריאותיות שונות שמידתן תלויה ברמת החשיפה ומשכה. "הנאשמים הודו באחריותם לאירוע השריפה שנגרם כתוצאה מהתנהלותם, בין היתר מאחר שלא קיימו את נהלי חברת בזן ולא הטמיעו אותם בקרב עובדיה, לא קיימו את הוראות ההיתרים המחייבים אותם מכוחם של הדינים הסביבתיים", נאמר במשרד להגנת הסביבה.

 

עו"ד עדי דמתי שגיא, מהמחלקה להנחיית התובעים מוסמכי היועמ"ש בפרקליטות המדינה, שייצגה את המדינה בהליך, מסרה לאחר גזר הדין: "הפרקליטות רואה חשיבות רבה בלקיחת האחריות של החברה על התנהלותה הרשלנית, ועל נשיאתם של מנהלים בה, בהם בכירים, באחריות לאירוע סביבתי ובטיחותי רחב היקף זה. הסדר הטיעון מביא לידי ביטוי את האינטרס של הציבור באכיפה משמעותית גם כלפי תאגידים, גם כלפי מי שמקבל בהם החלטות שטומנות בחובן סיכונים סביבתיים ואחרים".

 

השרה החדשה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, אמרה שהמשרד "ימשיך לפעול בנחישות מול ארגונים כדי להטמיע את הכלל שהמזהם משלם, ולוקח אחריות על התנהלות רשלנית".

 

תגובת בזן: "החברה ומנהליה לקחו אחריות על האירוע, שהטיפול בו נוהל באופן מקצועי והסתיים ללא כל נפגע. בזן הפיקה לקחים והיא ממשיכה לעמוד בסטנדרטים המחמירים ביותר בתחום".

 

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x