$
בארץ

יועץ ההתיישבות החדש של נתניהו: עבריין בנייה מורשע

יו"ר צומת משה גרין, שהורשע ב-2005 בשימוש לא חוקי במבנים שהקים על הנחלה שלו במושב בצרה, מונה על ידי נתניהו ליועץ לחקלאות והתיישבות; בין השאר, גרין צפוי להיות אחראי על מינוי חברים לוועדה לבחינת היתכנות חוק קמיניץ להגברת האכיפה נגד עברייני בנייה

צבי זרחיה 15:1731.05.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה את יו"ר צומת משה גרין כיועץ לענייני חקלאות והתיישבות. גרין עצמו הוא עבריין תכנון ובנייה, מה שמעלה שאלות באשר לכשירותו במינוי חברים בוועדה שאמורה לתת את הדעת על היתכנותו של חוק קמיניץ, המגביר את האכיפה נגד עברייני בנייה.

 

הסיכום בעניין המינוי בין הליכוד לצומת הושג ערב הבחירות האחרונות לכנסת, במסגרתו הסירה צומת את התמודדותה בבחירות לכנסת.

 

 

בשנת 2005 הורשע גרין (יחד עם 12 שוכרים) בשימוש לא חוקי במבנים שהקים על הנחלה שברשותו בכניסה למושב בצרה בשרון. לפי כתב האישום, גרין השכיר על הנחלה החקלאית 4 מבנים מסחריים, בהם חנות הספורט אליטל וגן הארועים וילה סוקה, על שטח כולל של 3,000 מ"ר.

 

בתום הליכים ארוכים, בשנת 2014 גזרה עליו שופטת בית משפט השלום בפתח תקווה, ניצה מימון שעשוע, קנס בסך 800 אלף שקל בגין השכרת המבנים. "עסקינן בהפקת רווחים של מיליוני שקלים, אם לא עשרות מיליונים, בתקופה של כעשור ומחצה, שבה גרין עושה במקרקעין שימוש מסחרי שלא כדין, תוך שהוא פועל בכל האמצעים הממוניים שברשותו, באמצעות אותם כספים המופקים מהמקרקעין שלא כדין, למטרת הארכה, הכבדה וסרבול של הליכי המשפט המתנהלים נגדו", כתבה השופטת בגזר הדין. 

 

ערעור על החלטת בימ"ש השלום להרשיע את גרין נדחה מאוחר יותר בביהמ"ש המחוזי.

משה גרין מפלגת צומת משה גרין מפלגת צומת צילום: מאיר פרטוש

 

 

בין הליכוד לצומת סוכם על הקמתה של ועדה בין-משרדית לטפל בנושא קרקעות ותכנון במרחב הכפרי, שאת נציגיה יבחרו נתניהו וגרין. הוועדה תגבש את המלצותיה בנוגע להקפאת ותיקון חוק קמיניץ (תיקון 116) המגביר את האכיפה על בנייה בלתי חקלאית בסקטור החקלאי, באופן שלא יחול על מי שמחזיק בקרקע כדין. בכך יש נכונות מצד נתניהו לבוא לקראתם של החקלאים.

 

חוק קמיניץ הוא תיקון מספר 116 לחוק התכנון והבנייה שנכנס לתוקף ב-2017, על שם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שכתב אותו, שהקנה לרשויות המדינה סמכויות מינהליות רחבות (קנסות, החרמת ציוד ועוד) כנגד מי שבונה ללא היתרים או מבצע עבירת בנייה בישראל.

 

מטרת התיקון לחוק הייתה לייצר הרתעה במה שהוגדר פעמים רבות "מכת מדינה", ללא הליכים פליליים שהפכו פעמים רבות למורכבים ומתישים. מאז אושר החוק, הופעלו על הפוליטיקאים לחצים גדולים לצמצם או לבטל אותו כליל, בקואלציה חריגה של ערבים, חקלאים ומתנחלים, שטענו שמדובר בצעדים קשים לא מידתיים.

 

בין ההסכמות: קיצור הליכי הסדרה

 

בין הליכוד לצומת סוכם עוד על הקמת ועדות משנה בוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה לקיצור הליכי ההסדרה של בקשות להיתר לבעלי נחלות על מבני מגורים קיימים, ובנוסף אפשרות לשימוש במבנים בהיתר שהיעד שלהם חקלאי לשימוש לפעילות לא חקלאית ועוד.

 

ההסכם אף כולל הקמת מכון חינוכי היסטורי להנצחת מורשתו של רפאל איתן (רפול).

 

גרין אמר כי "רה"מ נתניהו עמד במילתו וההסכם הקואליציוני בין צומת לליכוד יוצא לדרך. אני מאמין כי הכלים הרבים אותם העניק לנו רה"מ נתניהו יסייעו לנו לשפר ולייעל את עבודת החקלאים בישראל".

x