$
רכב

בלעדי לכלכליסט

בעיצומה של פרשת היבוא המקביל: אוטו מקס בדרך להיות יבואן סדיר

בשבוע שעבר הודיעה פרקליטות מיסוי וכלכלה לחברות אלבר ציי רכב ואוטו מקס ולבכיריהן, על כוונתה להעמידם לדין בכפוף לשימוע בגין שורה של עבירות. לטענת הפרקליטות, לאחר הקמת סוכנות אוטו מקס קיבלה החברה היתרים ממשרד התחבורה לייבא מכוניות מתוצרת ג'יפ לישראל בהתבסס על אישורים מזויפים

תומר הדר 14:3531.05.20

בעיצומה של פרשת היבוא המקביל, אוטו מקס בדרכה להיות יבואן רכב סדיר של רכבים חשמליים מסין – כך נודע לכלכליסט. בשבוע שעבר הודיעה פרקליטות מיסוי וכלכלה לחברת אלבר ציי רכב ולבכיריה, ובמקביל גם לחברת אוטו מקס ולבכיריה, על כוונת הפרקליטות להעמידם לדין בכפוף לשימוע בגין שורה של עבירות שביצעו לכאורה.

 

ינון עמית ינון עמית צילום: עמית שעל

 

ינון עמית, לשעבר מנכ"ל אלבר, הקים את אוטו מקס לאחר שפרש מאלבר - והחברה נחשבת כיום לאחד הסוכנים הפעילים בישראל בתחום היבוא המקביל. על פי פרקליטות מיסוי וכלכלה, לאחר הקמת סוכנות אוטו מקס, שעמית נמנה על בעליה, קיבלה החברה היתרים ממשרד התחבורה לייבא מכוניות מתוצרת ג'יפ לישראל בהתבסס על אישורים שזויפו לכאורה באמצעות איש עסקים אמריקאי. בנוסף, כך לפי הפרקליטות, זויפו לכאורה לבקשת בעלי אוטו מקס חשבוניות ספק ומסמכים נוספים של סוכנות אמריקאית, כדי לאפשר את יבוא הרכבים.

 

כיום קיימים בישראל שלושה סוגים של יבואן רכב: יבואן רכב ישיר, כלומר יבואנית כדוגמת יוניון מוטורס, דלק מוטורס וטלקאר, אשר רוכשים את המכוניות ישירות מן היצרנים; יבואנים עקיפים – כדוגמת אוטו מקס וגזפרו, אשר רוכשים את המכוניות מ"דילרים", כלומר סוכנים של יצרני הרכב בחו"ל; ויבואנים זעירים, כלומר יבואנים שרוכשים עד 20 מכוניות בשנה מדילרים במטרה לייבאם עבור לקוחות פרטניים.

 

אוטו מקס פעלה עד כה כיבואנית רכב עקיפה, כלומר כזו שרוכשת את המכוניות מ"דילר", סוכן בחוץ לארץ, ורק כיבואן מקביל, של מכוניות מתוצרת טויוטה, פולקסווגן, ג'יפ ואחרות, אך כעת כאמור מיועדת להפוך גם ליבואן סדיר. מספר יבואני רכב בישראל כבר מייבאים ארצה מכוניות חשמליות מתוצרת סין; בין היתר מדובר בקבוצת יוניון המייבאת ארצה את מכוניות GAC החשמליות וקבוצת לובינסקי המייבאת ארצה את מכוניות MG.

 

מאוטו מקס נמסר: "אוטו מקס ממשיכה בפעילות כרגיל, ותמשיך להיות גורם מוביל מקצועי ודומיננטי בשוק".

x