$
בארץ

מכה ללווייתן: משרד האנרגיה עוצר את עבודות הפיתוח של האסדה בשל ריבוי התקלות

המשרד הורה על הפסקת הפעולות המאפשרות לשדרג את יכולת ההזרמה מלווייתן. מוקדם יותר היום נדלק הלפיד באסדה במפתיע. נובל: "היו כמה אירועים תפעוליים שבהם הופסקה לפרק זמן קצר הפקת הגז - אך באף מקרה לא נגרם נזק סביבתי"

ליאור גוטמן 17:5831.05.20

למשרד האנרגיה נמאס מריבוי התקלות על אסדת לוויתן, ולפני שעה קלה (א') הודיע הממונה על הנפט במשרד לחברת נובל אנרג'י מפעילת האסדה כי "לאור ריבוי התקלות באסדת לוויתן בתקופה האחרונה, עליהם לעצור כל פעילות במתקני הטורבו אקספנדר (TEX)".  מדובר במתקנים המאפשרים לשדרג את יכולת ההזרמה מהאסדה.

 

עוד טוענים במשרד כי "הממונה הודיע לחברה כי חל עליה איסור להתקדם בהרצת או בדיקת המתקן. רק לאחר בחינה מעמיקה של משרד האנרגיה יחד עם חברת ייעוץ, יוחלט על המשך פעילותו". במשרד מדגישים כי הפקת הגז הטבעי למשק תימשך כסדרה. 

 

הלפיד בוער (ארכיון) הלפיד בוער (ארכיון) צילום: נובל אנרג'י

 

מוקדם יותר הופעל הלפיד באסדת לווייתן, כפי שהודיע משרד האנרגיה. "לא הופסקה אספקת הגז הטבעי. הדלקת הלפיד הינה אמצעי בטיחות ומונעת זיהום אוויר", נאמר בהודעת המשרד.

 

בשלב זה לא ברור מה אירע - הדלקת הלפיד האחרונה שבוצעה הייתה "אזעקת שווא", כלומר הלפיד בער מבלי שהיה צורך להפעיל אותו. בנובל אנרג'י האמריקאית, שמפעילה את אסדת לווייתן, טענו שמקור התקלה האחרונה בחיישן סורר. כך או כך, ועדת הפנים והסביבה בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ תקיים דיון על הנושא עוד השבוע.

 

מנובל אנרג'י נמסר בתגובה ש"בהמשך לעבודות מתוכננות שמבוצעות על אסדת לווייתן הופעל הלפיד לצורך פינוי הגז באופן בטיחותי. המשמעות היא כי מן החוף נראית להבה. נובל אנרג'י עדכנה את כל הגורמים הרלבנטיים. יודגש כי אין מדובר באירוע חירום ופעילות ההפקה באסדה נמשכת כסדרה וכי לא צפויה השפעה סביבתית ביבשה ובחוף".

 

בתגובה להחלטת משרד האנרגיה מסרה נובל כי היא "ממשיכה לספק גז טבעי מלווייתן בבטיחות, אמינות ובאחריות סביבתית לשוק המקומי והאזורי. לאורך העבודות על פיתוח לווייתן ומיום שהחלה הפקת הגז הטבעי ממנו לא אירע ולו מקרה אחד שבו נגרם נזק סביבתי. מאז שהחלה הפעלת אסדת לווייתן, נמשכת הפקת הגז הסדירה בלמעלה מ-96% מהזמן.

לצד זה, אכן היו מספר אירועים תפעוליים שבמהלכם הופסקה לפרק זמן קצר הפקת הגז כמו גם הפעלת לפיד שהוא חלק ממערך הפחתת הפליטות של האסדה, כתוצאה מעבודות יזומות כפי שקרה במקרה האחרון. המדובר בארועים נקודתיים שאופיינים לתקופת ההפעלה הראשונית ולעבודות יזומות. יודגש כי באף אחד מהאירועים לא נגרמה השפעה סביבתית כלשהי ולא נפגעה בטיחות עובדי האסדה ותושבי האזור".

 

יו"ר איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון כרמל, אסיף איזק, אמר: "עצירת הפעילות במתקני הטורבו אקסדפנדר (TEX) באסדה הינה החלטה מקצועית נכונה ומתבקשת, המשקפת את עמדת האיגוד - עליה חזרנו שוב ושוב בחודשים האחרונים - לביצוע תחקירים מעמיקים אודות הסיבות לתקלות באסדת לווייתן ומסירת דיווח מקיף לאנשי המקצוע ולציבור. תפקידנו הוא לפעול למען איכות חיי התושבים וכך נעשה".

x