$
בארץ

מתווה החזרה לפעילות בארקיע: ויתור על הלוואת בעלים תמורת מלונות

חברת התעופה המושבתת שבשליטת האחים נקש נמצאת במו"מ עם העובדים, המחזיקים ב-30% מהחברה, בניסיון לחזור לפעילות; לפי המתווה המוצע, הבעלים יוותרו על הלוואה שנתנו לחברה בעבר ומוערכת ב-50 מיליון שקל, והעובדים יוותרו על חלקם במלונות הוד בים המלח ומלון פרנס באמסטרדם השייכים לארקיע

נווית זומר 10:4731.05.20

הנהלת ארקיע, חברת התעופה המושבתת שבשליטת האחים נקש, נמצאת במשא ומתן עם העובדים בניסיון לחזור לפעילות. אחד התנאים לכך הוא קבלת הלוואה בערבות מדינה בסך 100 מיליון שקל, שאושרה לחברה על ידי האוצר. עם זאת, כתנאי לקבלת ההלוואה נדרשים הבעלים על ידי הבנקים להעמיד לטובת החברה סך של 6.5 מיליון דולר.

 

 

אבי נקש אבי נקש

 

לפי המתווה לשיבה לפעילות, הנמצא כעת במשא ומתן בין ההנהלה לעובדים המחזיקים ב-30% מהחברה, הבעלים יוותרו על הלוואת בעלים שנתנו לחברה בעבר ומוערכת ב-50 מיליון שקל ובכך יחזקו את הונה של החברה; בתמורה, העובדים יוותרו על חלקם במלונות הוד בים המלח ומלון פרנס באמסטרדם השייכים לארקיע. את מלון הוד רכשו האחים נקש באמצעות ארקיע בשנת 2011 מידי פסגות. יש לציין כי חברת ארקיע הנמצאת בבעלות פרטית אינה מפרסמת נתונים, והפסדיה ב-2019 מוערכים ב-15 מיליון דולר.

 

מכשול עיקרי להתקדמות במשא ומתן האמור נעוץ בכך שלצד הוויתור על המלונות דורשת הנהלת ארקיע את פיטוריהם של כ-200 מתוך 550 עובדי החברה; זאת, משום שבכוונתה לחזור בשלב ראשון לפעילות במתכונת מצומצמת הכוללת טיסות ליון ולאילת בלבד. במסגרת מדיניות זו החזירה ארקיע לאחרונה שני מטוסים חכורים - אייר בס 321 'עופרה חזה' ו-אמברייר - לטיסות באזור.

 

בעלי ארקיע שואפים להתמזג עם חברת ישראייר, במטרה ליצור חברת תעופה גדולה יותר בעלת כושר תחרות משופר, אלא שבשלב זה תוכניות המיזוג לא התקדמו מעבר לשלב הדיבורים. במקביל, ישראייר - שהלוואה בערבות מדינה אושרה לה גם מצד הבנקים - עדיין לא מימשה את זכותה והיא מצויה במשא ומתן עם הבנקים לגבי דרישות נוספות מעבר לבטוחות בלבד.

 

מארקיע נמסר: "ארקיע היא חברת תעופה בעלת נכסים והתחייבויות הפועלת לקבלת הלוואה בערבות מדינה. כאשר נקבל את ההלוואה ונסגור הסכמי עבודה חדשים עם ועד העובדים, החברה תחזור לפעול".

x