$
בארץ

נתניהו: "יש התרופפות כללית במשמעת, ייתכן שניאלץ לחזור להגבלות"

ראש הממשלה בעקבות נתוני התחלואה בימים האחרונים: "נפעל נגד מי שלא יקפידו על הכללים". על ההחלטה להשאיר את בתי הספר פתוחים - למעט מוסדות שבהם דווח על מקרי הדבקה: "מקווים שלא נידרש לשנות את ההחלטה הזו בהמשך"; שר האוצר כץ: רוצים לפתוח את המשק - לא לסגור אותו"

ynet 21:0730.05.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו , שר האוצר ישראל כץ, ושר החינוך יואב גלנט, מסרו הערב הצהרה מיוחדת לתקשורת, לאור העלייה במספר חולי הקורונה בימים האחרונים.

 

נתניהו אמר בפתח דבריו כי בימים האחרונים ישנה "עלייה תלולה בימים האחרונים". לדבריו, "זה עדיין מעט יחסית למקום שבו היינו אבל זה בפירוש שינוי כיוון. מוקדם מדי לומר אם זה שינוי מגמה כללית אבל לא מוקדם מדי לומר שיש התרופפות כללית במשמעת".

 

"צפיתי אמש בשידורי הטלויזיה וראיתי שיראלים שמחים", אמר נתניהו. "שמחתי איתם. ראיתי ישראלים משתזפים בצפיפות בחוף הים, רוקדים צמודים זה לזה ללא מסיכות. ושמעתי אותם צוהלים. הם אמרו: נגמר הקורונה. הקורונה מאחורנו. לצערי זה לא נכון".

  

ראש הממשלה הזהיר כי "המגפה לא מאחורינו. היא משתוללת בעולם ועדיין כאן בישראל, בינינו ובתוכנו. כיבינו את הלהבות הגדולות של המדורה בארץ אבל נשארו גחלים לוחשות וכל רוח קלה מפיחה בהם אש. אף אחד לא חסין מזה.

 

נתניהו, הערב נתניהו, הערב

 

"כל עוד לא נמצא חיסון לנגיף הוא יחזור ויתפשט אם לא יקפיד על כללי הזהירות. כולנו מצווים לחזור ולשמור על הכללים. זה כולל אותי, חבריי השרים, חברי הכנסת וכולל אתכם אזרחי ישראל. הכללים פשוטים: לשמור על מרחק של 2 מטר, לחבוש מסיכות במרחב הציבורי, לשטוף ידיים ולשמור על כללי ההיגיינה. אם לא נעשה זאת לא תהיה ברירה אלא לחזור להגבלות במשק ובמרחב הציבורי.

 

"אם כן נעשה זאת נוכל לפתוח הכלכלה, להחזיר את מקומות העבודה, הצמיחה והתקווה. מעכשיו נעשה שלושה דברים במקביל: נהדק המשמעת שהתקופפה סביב הקורונה, נפעל נגד אלה שלא יקפידו על הכללים ובכך יסכנו הבריאות של כולנו". 

 

הצהרתו של נתניהו מגיעה לאחר שאתמול התמלא אחד משלושת התנאים שהציב משרד הבריאות להפסקת המשך ההקלות - חזרה ליותר מ-100 נדבקים ביום. שני הקריטריונים האחרים להחמרה מחדש של ההגבלות הם קצב הכפלה של פחות מ-10 ימים במספר המאובחנים ויותר מ-300 חולים במצב קשה.

 

 

ישראל כץ ישראל כץ

 

לאחר נתניהו דיבר שר האוצר כץ, שפירט את התוכנית שלו להחזרת המשק לפעילות, "על ידי מתן תמריצים להשבת מיליון עובדים שיושבים היום בבית למקומות העבודה". הוא תיאר את תוכניתו כ"מהירה וחדה". לדבריו, לפי התוכנית שלו "כל מעסיק קטן וגדול שייקח עובד חזרה לעבודה יקבל תמריץ ומענק של 7,500 שקל החל מ-1 ביוני". כץ הוסיף שמענק נוסף יינתן למעסיקים שהחזירו עובדים כבר במאי, בסך 3,500 שקלים. "שני המענקים מותנים בכך שהעובד יועסק לפחות 4 חודשים והתשלומים יינתנו בכל חודש".

 

השר כץ הודה שתוכניתו עשויה לכלול פגמים כלשהם. "אין תוכנית מושלמת. אבל התוכנית הזאת היא האפקטיבית ביותר כדי להחזיר מיליון מובטלים לעבודה לפני שהם הופכים למובטלים כרונים. הם האחים והאחיות שלנו. אנו מחוייבים להם", הוסיף. הוא ציין כי תוכניתו כוללת סיוע נוסף בסך של 500 מיליון שקלים, שלדבריו חלוקתם תיפתח ל"שימוע הציבור". "נפנה לציבור ונבקש להשמיע לנו רעיונות איך הציבור חושב שצריך לחלק כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר", אמר.

 

 

 גלנט: "נוקטים פעולות סלקטיביות"

 

שר החינוך גלנט התייחס למספר הנדבקים הרב יחסית שהתגלה בימים האחרונים במערכת החינוך. "בשבוע האחרון, החל מ-26 בחודש, חלה עלייה מדאיגה שהיא נגזרת ממה שפירט רה"מ, ואנו איתרנו 137 מקרי תחלואה חדשים במערכת החינוך, מתוכם באופן ספציפי 103 מקרים בגימנסיה העברית בירושלים". גלנט הוסיף שננקטים כעת פעולות "סלקטיביות" כדבריו: "סגירה היכן שצריך, בידוד היכן שצריך, אבל מערכת החינוך ממשיכה לנוע". הוא הוסיף שמשרדו יפעל לחדד את הנהלים כדי למנוע הדבקות נוספות.

 

גלנט, הערב גלנט, הערב

 

x