$
בארץ

תלמיד בבית ספר בחולון נדבק בקורונה; כ-120 תלמידים ייכנסו לבידוד

14 חולי קורונה אובחנו מחצות, מספר הבדיקות עמד היום על 671, לעומת 1,825 אתמול; השרים החליטו: הלימודים בבתי הספר יימשכו - חוץ מהמוסדות שהתגלתה בהם תחלואה; בית הספר "פולה בן גוריון" ייסגר עד יום שלישי; בגלל חריגה מההנחיות: 20 דו"חות לבתי עסק בת"א, 3 מועדונים נסגרו בחיפה

כלכליסט ו-ynet 23:4330.05.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

 

23:40 - תלמיד כיתה ז' בבי"ס בחולון נדבק בקורונה; כ-120 תלמידים ייכנסו לבידוד

 

תלמיד כיתה ז' בבית הספר קציר בחולון אובחן כחולה קורונה. בעקבות הנחיות משרד הבריאות ייכנסו לבידוד של שבועיים כ-120 תלמידים מכיתות ז' ושישה מורים.

 

 

23:20 - מסגד אל אקצא ייפתח מחר לאחר חודשיים שבהם היה סגור

 

מסגד אל אקצא ייפתח מחר לאחר חודשיים שבהם מתחם הר הבית היה סגור בשל מגבלות הקורונה. עובדי הווקף צפויים לחלק את המקום למתחמי תפילה שכל אחד מהם יכיל 50 מתפללים, בדומה לרחבת הכותל. בשלב ראשון לא צפויה להתאפשר תפילה במסגד עצמו, אלא רק ברחבה.

 

 

21:30 - נתניהו: "אם לא נשמור על הכללים - ניאלץ לחזור למגבלות"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר הערב כי "המגפה לא מאחורינו. היא משתוללת בעולם ועדיין כאן בישראל, בינינו ובתוכנו. כיבינו את הלהבות הגדולות של המדורה בארץ אבל נשארו גחלים לוחשות וכל רוח קלה מפיחה בהם אש. אף אחד לא חסין מזה".

 

לדבריו, "כל עוד לא נמצא חיסון לנגיף הוא יחזור ויתפשט אם לא יקפיד על כללי הזהירות. כולנו מצווים לחזור ולשמור על הכללים. זה כולל אותי, חבריי השרים, חברי הכנסת וכולל אתכם אזרחי ישראל. הכללים פשוטים: לשמור על מרחק של 2 מטר, לחבוש מסיכות במרחב הציבורי, לשטוף ידיים ולשמור על כללי ההיגיינה. אם לא נעשה זאת לא תהיה ברירה אלא לחזור להגבלות במשק ובמרחב הציבורי".

 

 

נתניהו, הערב נתניהו, הערב

 

 

19:45 - 14 חולי קורונה נוספים אובחנו מאז חצות

 

משרד הבריאות עדכן הערב (שבת) כי מחצות אובחנו רק 14 בני אדם כחיוביים לקורונה. מדובר בנתון חריג יחסית לימים האחרונים. מספר הבדיקות עמד היום על 671, לעומת 1,825 אתמול.

 

מוקדם יותר החליטו השרים כי לימודים יתקיימו כרגיל - חוץ ממוסדות שבהם דווח על תחלואה. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לשאת הערב דברים.

 

בדיקת קורונה בדיקת קורונה צילום: שאול גולן

 

 

 

19:30 - שלושה מועדונים בחיפה נסגרו לאחר שחרגו מההנחיות

 

אמש סגרה המשטרה שלושה מועדונים באזור הצ'ק פוסט בחיפה, מאחר שפעלו בניגוד להנחיות. הבעלים זומנו לשימוע. שוטרי תחנת זבולון ערכו פעילות אכיפה ממוקדת בכמה מועדונים באזור המפרץ. כמו כן זימנה המשטרה לשימוע את בעליהם של שני מועדונים נוספים שבהם התנהלו קטטות.

 

17:45 - 20 דו"חות בסך 5,000 שקלים חולקו לבתי עסק בת"א שהפרו הנחיות

 

ביומיים האחרונים רשמו פקחי עיריית תל אביב 20 דו"חות בסך 5,000 כל אחד למסעדות ובתי קפה על הפרה של הכללים. בנוסף, מסיבה בחוף פרישמן הופסקה וכן נסגרה מסיבה במועדון האומן 17. בעליו יזומן לשימוע. מבעלי ליין המסיבות "פורבר" שהפיק את המסיבה אתמול באומן טרם נמסרה תגובה. ראש העיר רון חולדאי: "הנחיתי את גורמי האכיפה העירוניים לפעול ללא פשרות ליישום הנחיות הבריאות. כפי שהיינו נחושים בעמדתנו שיש לפתוח את העסקים בעיר לפעילות - כך נפעל בנחישות למען שמירה על בריאות הציבור. ולבעלי עסקי המזון אני חוזר ומבהיר כפי שאמרתי בעבר - האחריות לשמירה על בריאות הלקוחות היא שלכם, ולא נאפשר את ההפקרות כפי שזו תועדה בחלק מבתי העסק בעיר".

 

 

16:15 - השרים החליטו: הלימודים בבתיה"ס יימשכו - חוץ מהמוסדות שהתגלתה בהם תחלואה

 

בהתייעצות עם השרים שכינס היום (שבת) ראש הממשלה בנימין נתניהו הוחלט כי הלימודים בבתי הספר יימשכו - חוץ מבמוסדות החינוך שבהם התגלתה תחלואה בקורונה. כמו כן, התקיים דיון על פתיחת אולמות אירועים והוחלט לקבל את עמדת שר האוצר ישראל כץ, שלפיה האולמות ייפתחו כמתוכנן, ב-14 ביוני.

  

בממשלה הוחלט להתמקד באכיפה רחבה, הסברה וסגירת בתי עסק שיפרו את ההנחיות. "פעולות ההרתעה ילכו ויתגברו כדי להשיג אפקט שלפיו יקחו את ההנחיות ברצינות", מסר גורם המעורה בפרטים. נתניהו צפוי לשאת דברים בהמשך הערב.

 

 

16:00 - בעלי מועדון האומן 17 בת"א נקנס בעקבות מסיבה שהתקיימה בניגוד להנחיות

 

בעלי מועדון האומן 17 בדרום ת"א נקנס ב-5,000 שקלים לאחר שבמקום התקיימה מסיבה עם מאות משתתפים, בניגוד להנחיות משרד הבריאות.

 

 

12:45  - מד"א: 320 בני אדם נבדקו מהבוקר במתחם "היבדק וסע" בירושלים

 

ממד"א נמסר כי מהשעה 09:00 בבוקר ועד כה 320 בני אדם נבדקו לקורונה במתחם "היבדק וסע" שהוקם סמוך לאיצטדיון טדי בירושלים. עוד נמסר כי במקום יוכלו להיבדק רק מי שהוזמן על ידי קופות החולים ויצטייד בתעודה מזהה. לאור העלייה בתחלואה, מד"א הודיעו על פתיחת מתחמי בדיקות בגני יהושע בתל אביב, ובהמשך גם בחיפה, ירושלים ובאר שבע.

(נינה פוקס, ynet)

 

11:40 - הקורונה במוסדות חינוך בי-ם: בית הספר "פולה בן גוריון" ייסגר עד ג'

 

הנהלת בית הספר "פולה בן גוריון" בירושלים הודיעה להורי התלמידים כי המוסד החינוכי לא ייפתח מחר ומחרתיים. זאת, בעקבות חשש מהדבקות על ידי אחים של חולי קורונה מאומתים מהגימנסיה העברית בעיר, אשר לומדים במקום. בנוסף, לצד הבדיקות הנערכות לתלמידים, ועד ביה"ס מבקש לבדוק גם את צוותי המורים.

(נינה פוקס, ynet)

 

11:00 - המונים בילו בת"א בצפיפות וללא מסכות: "מצפצפים על ההנחיות"

 

למרות התדרוך המיוחד של משרד הבריאות והזינוק בתחלואה בנגיף הקורונה, המונים יצאו הלילה (בין שישי לשבת) לבלות במסעדות ובברים של תל אביב - ונראה שרובם לא הקפידו על ההנחיות. צעירים מילאו את מקומות הבילוי ברחוב דיזנגוף, בשוק הפשפשים ביפו ובשכונת פלורנטין עם רדת החשיכה - כשהוראות הריחוק ועטיית המסכות היו רחוקות מלהתבצע.

 

בסמטאות של שוק הפשפשים ביפו הצטופפו מאות ואולי אפילו אלפי מבלים. גלעד ילון, שהגיע למקום עם חברתו, סיפר שהזדעזע מהזלול של המבלים בהנחיות: "אף אחד לא טרח אפילו להסתובב עם מסכה, כשהם מצפצפים על החוקים וללא אכיפה של כמעט אף אחד מהברים במקום. למעשה, דווקא אנחנו שהיינו עם מסכות זכינו למבטים ציניים ומלגלגים".

 

באחר הברים של רחוב דיזנגוף הוצבה סלקטורית שמדדה חום בכניסה - אך כל הבליינים שהיו מסביבה כלל לא היו עם מסכות על הפנים. "אנשים נכנסו לשאננות", אמר ל-ynet דן, שהגיע עם חבריו למקום.

  

"אני מסתובב הרבה בתל אביב במסגרת העבודה ורואה איך האנשים הולכים בלי מסכות. אני חושב שהגל השני יגיע", אמר. חברו, שמר, הודה כי הוא הביא מסכה איתו - אך היא נשארה בתיק: "אי אפשר לשבת איתן".  (איתי בלומנטל, ynet)

 

 

שוק הפשפשים בתל אביב, אמש שוק הפשפשים בתל אביב, אמש צילום: גלעד ילון

 

5:44 - מד"א יפתח מחדש מתחמי "היבדק וסע" בירושלים, תל אביב, חיפה ובאר שבע

 

מד"א הודיע כי יפתח היום מחדש ארבעה מתחמי "היבדק וסע" קבועים בירושלים, תל אביב, חיפה ובאר שבע. בנוסף, בירושלים ייפתח הבוקר מתחם נייד סמוך לאצטדיון טדי שיפעל מהשעה 09:00 ועד 17:00. במתחם הנייד יוכלו להיבדק רק מי שזומנו על ידי קופות החולים ויצטיידו בתעודה מזהה.

 

 

עמדת בידוק של מד"א (ארכיון) עמדת בידוק של מד"א (ארכיון) צילום: צילום מד״א

 

 

בכירים בממשלה מזהירים מפני צעדים מחמירים

 

בעקבות הזינוק בתחלואת הקורונה, בכירים בממשלה הזהירו אמש (שישי) כי אם בשבת תהיה החמרה נוספת - יינקטו צעדים מחמירים. לפני התדרוך המיוחד של צמרת משרד הבריאות, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שקרא ביום רביעי "לעשות חיים", קיים שיחת ועידה טלפונית עם שר הביטחון בני גנץ, שר האוצר ישראל כץ ושר החינוך יואב גלנט.

 

השיחה נערכה בעקבות ההמלצה להקפאת הלימודים בכיתות ז'-י"ב, שבחינתה פורסמה לראשונה ב-ynet. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, המליץ לשרים לסגור את בתי הספר ולדחות את פתיחת אולמות האירועים ומופעי התרבות שתוכננו ל-14 ביוני.

 

כץ הציע שלא לסגור את כל בתי הספר - ולטפל בהתפרצות באופן נקודתי. לדברי בכירים בממשלה המגמה היא להמשיך את הלימודים, אך היום בשעה 16:00 ייערך דיון מיוחד בנושא וההחלטה תתקבל בהתאם לנתונים שיפורסמו. ראש הממשלה צפוי לערוך מסיבת עיתונאים בצאת השבת ולקרוא לציבור לחזור ולהקפיד על ההנחיות.

x