$
בארץ

האוניברסיטאות לא הספיקו להיערך: השיעורים המקוונים יימשכו

רק בערב החג אישרו שרי הממשלה לפתוח מחדש את המוסדות האקדמיים ביום ראשון. באוניברסיטת בן גוריון ובבר אילן ימשיכו ללמד באופן מקוון. בעברית ובתל אביב ישלבו בין לימודים מרחוק לשיעורים בקמפוס; התפרצות הקורונה בתיכון בירושלים: 18 תלמידים ומורים אובחנו עד כה

ynet 19:1928.05.20
במוסדות האקדמיים טוענים כי פרסום ההנחיות לפתיחתם רק בערב חג השבועות לא איפשר להם להיערך כראוי - ולכן בחלקם מתכננים להמשיך ללמד לעת עתה באופן מקוון. בחלק מהמוסדות ישלבו לימודים מרחוק עם שיעורים בקמפוס.

 

מנכ"ל משרד הבריאות חתם היום (חמישי) על הצו שיאפשר למערכת להשכלה גבוהה לחזור לפעילות בהיקף נרחב יותר, הכולל לימודים פרונטליים וקיום מבחנים במוסדות האקדמיים כבר ביום ראשון. עם זאת חלק ניכר מהאוניברסיטאות והמכללות ציינו כי מתוך התחשבות בסטודנטים המתגוררים רחוק, וכן כדי לא לקטוע רצף קורסים בלמידה מקוונת, בחרו להמשיך בלמידה מרחוק.

 

בתחילת השבוע תתקיים באוניברסיטאות הבחינה הפסיכומטרית שנדחתה מאפריל בשל מגפת הקורונה, ולכן מספר אולמות הלימוד הפנויים יצטמצם בשל הגבלת 50 תלמידים בלמידה פרונטלית ומרחק של שני מטרים בין כל סטודנט.

  

אוניברסיטת תל אביב אוניברסיטת תל אביב צילום: ויקיפדיה

מאוניברסיטת בן גוריון בנגב נמסר כי הקורסים ימשיכו להתקיים באופן מקוון, למעט מעבדות, הכשרות מעשיות וסיורים. ההחלטה נובעת מכך שלא ניתן לקיים הרצאות רבות לנוכח ההגבלות. בנוסף ציינו, כי לא מעט סטודנטים עזבו את באר שבע או את המעונות וחזרו להתגורר אצל הוריהם. מתוך התחשבות בסטודנטים, אמרו, "לא נבקש מהם לחזור לבאר שבע בשביל שלושה שבועות. נכון לשעה זו אין תחבורה ציבורית מסודרת ואין פעילות רכבות, כך שגם לא ניתן להגיע לאוניברסיטה ללא רכב פרטי".

 

בבן גוריון אמרו כי הסמסטר צפוי להסתיים ב-26 ביוני ובשבוע לאחר מכן תתחיל תקופת הבחינות. הלימודים באוניברסיטת חיפה נמשכים בשלב זה באופן מקוון. אם יהיו שינויים בעקבות ההקלות החדשות, האוניברסיטה תעדכן את הסטודנטים.

 

גם באוניברסיטה העברית ממשיכים במתווה הקיים. "רוב השיעורים ממשיכים להתקיים לעת עתה באופן מקוון, ולצידם יתקיימו שיעורים מסוימים בקמפוס", נמסר מהאוניברסיטה בירושלים. הודעה נמסרה לסטודנטים שמשתתפים בקורסים שיתקיימו מעתה בקמפוס. סטודנטים שלא יוכלו להגיע לקמפוס, יוכלו להמשיך ללמוד בהוראה מרחוק. "אם לא נמסרה הודעה אחרת למשתתפים בקורס, השיעורים בקורס ממשיכים להתקיים מרחוק. הבחינות יתקיימו בקמפוס".

 

אוניברסיטת תל אביב הודיעה כי תשלב בין למידה מקוונת ללמידה פרונטלית עד 50 תלמידים, "על פי הנחיות משרד הבריאות ובהתאם לצרכים של הקורסים השונים". סטודנטים שהקורסים שלהם יחזרו להילמד בקמפוס יקבלו על כך הודעה מראש מהמרצים.

 

מאוניברסיטת אריאל נמסר, כי האוניברסיטה פועלת לטובת חזרה לשגרה. "לאור ההנחיות החדשות שהתקבלו תקיים האוניברסיטה הערכות מחודשת בתחילת השבוע, כאשר הקו המנחה הוא ששיעורים מקוונים המתנהלים באופן יעיל ימשיכו להתקיים באופן מקוון, ושיעורים הזקוקים לתגבור או לתוספת שיעורים פרונטליים יעברו ללימוד פרונטלי".

  

מהאוניברסיטה הפתוחה נמסר, כי לנוכח ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, היא ממשיכה את שגרת הלימודים באופן מקוון עד סיומו של סמסטר ב' בעוד ארבעה שבועות. לגבי פורמט הלימוד בסמסטר קיץ שנפתח ב-14.7 תתקבל החלטה בקרוב.

 

התפרצות הקורונה בתיכון בירושלים: 18 תלמידים ומורים אובחנו עד כה

 

בתוך כך, מספר חולי הקורונה בתיכון הגימנסיה העברית בירושלים מוסיף לעלות. נכון לשעה 19:00 בערב (יום ה') אובחנו 18 חולים, שבעה יותר מבשעה 16:00. בקרב החולים, 11 תלמידים ושבעה מורים. תורים ארוכים השתרכו היום ליד מתחם "היבדק וסע" שהקים מחדש מד"א ליד אצטדיון טדי לנוכח ההתפרצות.

 

עד לשעות אחר הצהריים נבדקו 675 בני אדם במתחם "היבדק וסע" שנפתח מחדש לבקשת קופות החולים כללית, מאוחדת ובשיתוף עיריית ירושלים. היום נבדקו שם תלמידי הגימנסיה שהם חברי קופות החולים כללית ומאוחדת. התלמידים התבקשו להגיע לבדיקה עם תעודת זהות שלהם או של הוריהם. תלמידים משאר קופות החולים התבקשו לפנות למוקד הטלפוני של קופות החולים לתיאום בדיקת קורונה. ביום ראשון ייבדקו במתחם הדרייב אין בהדסה עין כרם 180 אנשי הצוות של בית הספר. כבר אתמול הוחלט בעיריית ירושלים ובמשרד החינוך כי מהשבוע הבא בית הספר יחזור למתכונת של למידה מרחוק.

 

 

 

x