$
בארץ

המשרד להגנת הסביבה: נובל אנרג'י הפרה את היתר הפליטה של אסדת לווייתן

למנהלי החברה הועברה הודעה רשמית על כוונת המשרד לנקוט בהליכי אכיפה בשל העובדה שלא נמסרו לו נתוני ניטור הפליטות בצורה הנדרשת: "המשרד רואה הפרות אלו בחומרה"; נובל אנרג'י: "לומדים את הפנייה ושוקלים את צעדינו"

ליאור גוטמן 11:0226.05.20

חברת נובל אנרג'י האמריקאית הפרה את היתר הפליטה לאסדת לווייתן, כך לפי הודעת המשרד להגנת הסביבה הבוקר (ג'). מקור ההפרה בעיכוב "הליך החיבור הדיגיטלי של מערכות הניטור הרציף באסדה למשרד". לפיכך, כך לפי הודעת המשרד, נובל אנרג'י קיבלה הודעה "על נקיטה בהליך אכיפה. המשרד יעדכן את הציבור בתוצאות".

 

 

חדר הבקרה באסדת לווייתן חדר הבקרה באסדת לווייתן

 

מקור הפרה במסגרת היתר הפליטה לאוויר של חברת נובל אנרג'י עבור אסדת לווייתן. ההוראות שהתקבלו מצד המדינה היו שנובל אנרג'י נדרשת להתקין מערכות לניטור רציף ובקרה על פליטות מזהמים לאוויר בארובות, וכן בלפידי האסדה. "בהמשך להתקנת מערכות אלו, במסגרת ההוראה של המשרד להגנת הסביבה לחברה היה עליה לחבר את הנתונים האלו למערכות בסיס הנתונים הארצי של המשרד, על-מנת להבטיח העברת נתונים ולאפשר למשרד פיקוח מיטבי בזמן אמת ובאופן שוטף. אולם החברה לא מילאה אחר הוראות אלו במועדים שקיבלה, ובכך עיכבה את הליך החיבור הנתונים לצפייה רציפה של המשרד. רק לאחרונה, החל המשרד לקבל נתונים אלו לצורך פיקוח".

 

השורה התחתונה: המשרד להגנת הסביבה העביר למנהלי החברה הודעה רשמית על כוונתו לנקוט בהליכי אכיפה בנוגע להפרות בהיתר הפליטה של אסדת לווייתן והוראות החוק, בכך שלא נמסרו נתוני הניטור באופן שהמשרד דרש. "המשרד רואה הפרות אלו בחומרה ומדגיש, כי אי-קיום הוראות אלו מהווה הפרה של תנאי היתר הפליטה, ופוגע ביכולת המשרד לערוך בקרה ופיקוח יעיל על פליטות מזהמים לאוויר דרך הארובות והלפידים באסדה כדי לקבל תמונת מצב בזמן אמת על ההשפעה של פעילות האסדה על הסביבה".

 

עוד מזכירים שם שמאז תחילת ההפעלה המסחרית של אסדת לוויתן ב-12 ינואר 2020, התרחשו תקלות שלוו בהפעלת לפיד תכופה, אחת מהן בשבוע האחרון. "המשרד להגנת הסביבה בודק במהלך כל אירוע מסוג זה אם נשקפת לציבור סכנה - ובאף מקרה לא נרשמו ריכוזים חריגים בתחנות הניטור באזור החוף. יחד עם זאת, המשרד מבצע בדיקה של עמידת החברה בהיתרי הפליטה, בסיומה יקבל החלטה ויפרסם אותה לציבור. כדי שלא לפגוע בהליך, המשרד מנוע מלפרסם פרטים נוספים בשלב זה על הליכי אכיפה ובדיקה נוספים".

 

מנובל אנרג'י נמסר בתגובה: "לאורך העבודות על פיתוח לוויתן ומיום שהחלה הפקת הגז הטבעי ממנו לא אירע ולו מקרה אחד שבו נגרם נזק סביבתי . נובל אנרג'י מחוייבת ועומדת בכל דין ובכל דרישות ההיתרים השונים שהוענקו לה על ידי המשרד להגנת הסביבה. אנחנו לומדים את המכתב שנשלח על ידי המשרד ושוקלים את צעדינו להמשך. אנחנו ממשיכים להתמקד באספקה בטוחה ואמינה של גז טבעי נקי לשוק המקומי והאיזורי".
x