$
בארץ

סופית: מתקן ההתפלה יוקם בידי חברה שהיטתה נתוני איכות מים

החשב הכללי קיבל אתמול את ההצעות המחודשות במכרז להקמת מתקן הההתפלה הענק בשורק מהאצ'יסון ומ־IDE — חברות שנקנסו ב־2019 על אספקת מים באיכות נמוכה מהתקן. קודם לכן בוטל צו מניעה שהוצא נגד השתתפות שתי החברות במכרז

ליאור גוטמן 08:0626.05.20

אגף החשב הכללי במשרד האוצר קיבל אתמול שתי הצעות במכרז להקמת המתקן הגדול מסוגו בישראל להתפלת מי ים — שתיהן של חברות שבעבר סיפקו מים מותפלים באיכות נמוכה מכפי שהתחייבו.

 

 

 

החברות הן האצ'יסון הסינית ו־IDE הישראלית, שעלו לגמר המכרז עוד בסוף 2019 ועתה הגישו הצעה מחודשת. מדובר במתקן שורק 2, שאמור להתפיל עד 200 מיליון קוב מי ים בשנה, שבצידו תוקם תחנת כוח פרטית בהספק של כ־150 מגה־ואט. ההשקעה המשוערת בפרויקט היא כ־2.5 מיליארד שקל. על פי ממצאי ועדת בדיקה שהקים משרד האנרגיה באמצע 2018, היתה חריגה בנתוני מליחות המים שסיפק מתקן ההתפלה בשורק שהיה אז בבעלותן המשותפת של האצ'יסון ו־IDE. "מתקן שורק הפר באופן שיטתי את ההסכם מול המדינה... באספקת מים שאינם עומדים בדרישות האיכות הקבועות בהסכם", כתבה הוועדה. "על פי הממצאים חרג ריכוז הכלוריד במים עד כדי פי 4 מהרף שנקבע בהסכם בין המדינה למתקן שורק. אספקת מים באיכות כזאת חמורה ופוגעת באמון האזרחים". לאחר שימוע נקנסו האצ'יסון ו־IDE בכ־50 מיליון שקל (שישולמו במים). לגבי מתקן ההתפלה בפלמחים של תשתיות ישראל מצאה הוועדה הטעיה מכוונת לכאורה, והחומר הועבר למשטרה ולפרקליטות.

 

 

החשב הכללי רוני חזקיהו החשב הכללי רוני חזקיהו צילום: דנה קופל

 

לאחר שהאוצר פרסם את המכרז להקמת המתקן החדש בשורק והאצ'יסון ו־IDE הגישו אליו הצעות, הוציא בסוף 2019 בית המשפט המחוזי בירושלים צו מניעה לבקשת מתמודדת שלישית, שטענה כי לא ייתכן שמי שנמצאו לכאורה מרמים, יורשו להקים מתקן נוסף. אולם לפני כשבועיים בית המשפט פסק שאין מניעה להשתתפותן מכיוון שלא נפתחה נגדן חקירה פלילית וההחלטה לאפשר זאת היא במתחם הסבירות של החשכ"ל.

 

האוצר החליט כפי שהחליט מכיוון שנקלע למלכוד. אילו היה פוסל את שתי החברות ומשאיר רק את העותרת, הוא היה נותר עם מציע יחיד – מה שהיה מייקר ככל הנראה את מחיר המים. מנגד, ביטול המכרז היה דוחה את הקמת המתקן ופוגע באספקת המים. תהייה נוספת לגבי השתתפות ל האצ'יסון במכרז היא לגבי הסתייגות ארה"ב מכיוון שמדובר בחברה סינית — עניין שעלה בביקורו של מזכיר המדינה האמריקאי בישראל לפני שבועיים. בסביבת משרד האוצר מספרים שהם לא קיבלו שום פניה לעצור את ההתמודדות הסינית במכרז, חרף הצהרות על הקמת ועדת שרים שתבחן השקעות כאלו בישראל.  

 

 

מתקן ההתפלה הקיים בשורק. "מים שלא עומדים בדרישות האיכות" מתקן ההתפלה הקיים בשורק. "מים שלא עומדים בדרישות האיכות" צילום: טל שחר

 

x