$
בארץ

תעשית התרבות מסרבת לקבל את מתווה הממשלה: "מותיר רבבות ללא פרנסה"

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים קיים הבוקר מסיבת עיתונאים בהשתתפות אמנים ונציגים מעולם התרבות והציגו "תו סגול" משלהם לפתיחת הענף באופן עצמאי - הכולל היתר לתפוסה של עד 85% באירועים. האמנים: "לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות שנכתב ללא כל הבנה של התעשייה. אנו נפתח את כל התעשייה על פי מתווה אחראי ומקיף משלנו"

מאיה נחום שחל 11:4525.05.20

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים קיים הבוקר (ב') מסיבת עיתונאים בהשתתפות אמנים ונציגים מעולם התרבות בו הכריזו כי אינם מקבלים את מתווה החזרה לאולמות שהוצג אמש על ידי משרדי התרבות והבריאות, והציגו "תו סגול" משלהם לפתיחת הענף באופן עצמאי ולוח הופעות החל מה-14 ביוני בכל רחבי הארץ. "לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות שנכתב ללא כל הבנה של התעשייה ומותיר רבבות ללא פרנסה. אנו הפתח את כל התעשייה על פי מתווה אחראי ומקיף משלנו".

 

 

לפי המתווה שהציגו אמש משרדי התרבות והבריאות, ניתן יהיה לקיים הצגות ומופעים באולמות ברחבי הארץ בתפוסה מקסימלית של 75% (עד 500 איש או באישור משרד הבריאות) כשהתנאים הם שמירה על ריחוק, עטיית מסיכות ושמירה על היגיינה.

 

הכרטיסים למופעים יירכשו באופן מקוון בלבד וכל הרוכש כרטיס בהזמנה אחת יוכל לשבת בקפסולה, כאשר בין הקפסולות תהיה הפרדה של כיסא אחד. המופעים ייערכו ללא הפסקות ובכניסה תבוצע מדידת חום. באשר לביקור במוזיאונים, החל מה-27 במאי סוכם כי תותר כניסה של אדם על כל 7 מ"ר לעומת 15 מ"ר כנהוג כיום.

הפגנת הזדהות עם האמנים בשבוע שעבר הפגנת הזדהות עם האמנים בשבוע שעבר צילום: מאיה נחום שחל

 

המתווה המוצע של המשרדים מסמן את תחילת ההתעוררות של עולם התרבות אחרי חודשיים של אפס פעילות, אולם אינו מתייחס לחללים בהם אין מקומות מסומנים ולא לפארקים ולמועדוני המוזיקה. במטה המאבק החליטו ללכת על "מתווה" משלהם, תחת הכותרת "ב-14 ביוני חוזרים לעבוד!" לפיו יחזרו כל אירועי החוצות, הכנסים, התערוכות, האירועים והמופעים.

 

התו הסגול המוצע מטעם האמנים כולל בתוכו היתר לקהל עד 85% מהכמות המאושרת ברישוי, כאשר המגבלה תידון שנית כחודש לאחר יישום המתווה.

כמו כן, יתקיים רישום והצהרת בריאות של כל נכנס לאירוע באמצעות אפליקציית ניטור קהל באירועים, יהיו עמדות חיטוי ידיים, ויתוגבר הניקיון. תהיה מדידת חום בכל הכניסות. כמו כן יהיו כריזה ושילוט שבהן  יופיעו ההנחיות מטעם משרד הבריאות.

 

מסיבת העיתונאים היום מסיבת העיתונאים היום

 

מסיבת העיתונאים נפתחה בסרטון בו ראש הממשלה מכריז כי ב-14 ביוני נוכל לבטל כליל את מגבלת ההתקהלות. "מדינת ישראל כבר מזמן נכנסה לשגרה, מבלים נהנים ומתקהלים", נכתב, "אז הגיע הזמן לחזור לעבוד. חוזרים לעבוד - בתנאים שלנו".

 

"המתווה שיצא הוא רק כותרת", אמר יו"ר מטה המאבק יוני פיינגולד. "בפועל הוא מותיר רבים בתעשייה ללא פרנסה ועבודה. עונת האירועים, המופעים והתרבות של 2020 תיפתח באופן רשמי ב-14.6. 150 אלף איש יחזרו לעבוד ולהתפרנס בהתאם להבטחתו של ראש הממשלה נתניהו ללא הגבלות ותחת כיפת השמיים. אנו נשמור על בריאות הציבור לפי הוראות ברורות ונחזיר את השפיות לציבור".

 

המפיק רמי בז'ה, שותף בלייב פארק ראשון לציון הוסיף "המתווה שפורסם הינו חתונה במעמד צד אחד ולא מתואם עם בעלי המקצוע. אנו קוראים בדחיפות לגורמי הרגולציה במשרד הבריאות ולשרים אדלשטיין וטרופר להזמין אותנו לשולחן הדיונים ולהחליט ביחד על מתווה רציונלי ומעשי. חיכינו המון זמן להקמת ממשלה חדשה, שיתפנו פעולה עם כל ההסגרים וההשבתות והגיע הזמן לשחרר ובאחריות. גם לנו יש אחריות אבל היא מבוססת מקצועיות".

 

הזמר והיוצר אליעד אמר "אני הגעתי לכאן בשם אמני ישראל וכל תעשיית הבידור - הנגנים, המפיקים, אנשי הבמה, אנשי הצוות שחבל התלייה מתהדק להם סביב הצוואר כבר יותר מידי זמן מיום ליום. אנחנו כבר לא יכולים לחכות לחזור להופיע. מה ההבדל בין מזון למוזיקה? מוזיקה היא מזון לנפש. יש כאן אנשים שלא עובדים כבר תקופה ארוכה, זה עלול להיגמר באסונות. לא ברור לי מה ההבדל בין לפתוח את חוף ים לבין להופעות תחת כיפת השמיים? אנחנו זקוקים למתווה ראוי ולפתרון אמיתי.

 

 

אביב גפן מופיע בהפגנת האמנים אביב גפן מופיע בהפגנת האמנים צילום: מאיה נחום שחל

 

"אני מאוד מקווה שהתקופה הזו תביא אותנו להבנה שאמנים, מעבר להיותם אנשי בידור ומרימי מורל, אנחנו בני אדם ויש לנו אחריות לתת למשפחה השנייה שלנו. יש לי משפחה שהיא קרבת דם ויש לי משפחה שהיא נגנים ואנשי תעשיה וחברים שאני רואה אותם בעיניים שלי יום יום קורסים. יש פה נגנים שאין להם לאן ללכת הנגנים שלי לא יכולים ללכת לנגן במקום אחר, זה לא שהם יכולים להחליף מקצוע והדיבור הזה של "שילך לעבוד בסופר". מישהו פה אמר לבנאדם שלמד ראיית חשבון כל החיים שלו ללכת לעבוד במשהו אחר? יש פה אנשים שהשקיעו את כל החיים והנשמה שלהם בללמוד לנגן, להפיק להיות תאורנים, סאונדמנים".

 

המפיק אלירן ברדוגו סיפר "הייתי בבית של ההורים שלי, אחרי שהתירו לבקר והם אמרו לי, כמצביעי ליכוד 'על מה אתם בוכים בתעשייה'? אמרתי להם באופן ברור - קודם כל שיחזירו אותי לעבודה, אני לא מבקש כלום רק מבקש לחזור לעבוד. הציבור בטוח שקיבלנו פיצויים ולא קיבלנו כלום חוץ מ-1,000 שקל לבנות שלי. מעבר לזה מספרים לכולם סיפורים שנפגשים ומדברים איתנו, ולא היה דיבור קונקרטי של ניהול משא ומתן איתנו".

 

רועי שוורץ, הבעלים של הפורום, מפיק פסטיבלים ואירועים גדולים: "אני הוצאתי 1000 איש לחל"ת, והמתווה שיצא אמש אפילו לא מתייחס לאירועים גדולים תחת כיפת השמיים! המתווה יצא ללא כל התייעצות של נציגנו ומיהרו להוציא מתווה לא ריאלי ולא אחראי".

 

לפי הלו"ז החדש שהוציאו האמנים, יריית הפתיחה תהיה המופע של חנן בן ארי ב-16.6 בהיכל התרבות תל אביב ויומיים אחרכך בקיסריה. אחריו מתמלא הלוח עם דודו טסה שיארח את רביד פלוטניק בבארבי (18.6), מוניקה סקס וירמי קפלן בבאית המרזח רמת ישי (23.6), קורין אלאל בבום דגניה ב' (26.6), יזהר אשדות בזאפה תל אביב (27.6), שלמה ארצי באמפי שוני 1,18.7), אמיר דדון בבארבי (18.7), מארינה מקסימיליאן בזאפה תל אביב (24.7), עילי בוטנר וילדי החוץ בזאפה הרצליה (3.8), שירי מימון ברדינג 3 (9,10.8), אוטומוטור 2020 באקספו תל אביב ועוד עשרות מופעים ואירועים שיתקיימו במהלך הקיץ.

x