$
בארץ

המופעים יחזרו ב-14 ביוני - באולמות עם מקומות מסומנים ובתפוסה של 75%

לפי המתווה עליו סיכמו שרי התרבות והבריאות, הצופים יישבו ב"קפסולות" שביניהן יפריד כיסא אחד; המופעים ייערכו ללא הפסקות ובכניסה תבוצע מדידת חום; ניתן יהיה לקנות כרטיסים רק באופן מקוון; מנכ"ל הבימה: "לא נחזור לפעילות ללא פיצוי מהאוצר"

מאיה נחום שחל 20:4624.05.20

פחות משבוע לאחר היכנסם לתפקיד, סיכמו הערב שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר התרבות והספורט חילי טרופר על מתווה להחזרת עולם התרבות לחיים שייכנס לתוקפו ב-14 ביוני.

 

 

לפי המתווה החדש ניתן יהיה לקיים הצגות ומופעים באולמות ברחבי הארץ בתפוסה מקסימלית של 75% כשהתנאים הם שמירה על ריחוק, עטיית מסיכות ושמירה על היגיינה. כרגע מדובר רק על מופעים באולמות עם מקומות מסומנים.

 

כרטיסים למופעים יירכשו באופן מקוון בלבד וכל קבוצה של רוכשים בהזמנה אחת יוכלו לשבת במעין "קפסולה", כאשר בין כל קפסולה תהיה הפרדה של כיסא אחד. המופעים ייערכו ללא הפסקות ובכניסה תבוצע מדידת חום.

 

 

אביב גפן בעצרת האמנים, בשבוע שעבר אביב גפן בעצרת האמנים, בשבוע שעבר צילום: מאיה נחום שחל

 

יצוין כי אם תפוסה של 75% משמעותה מעל 500 משתתפים, המופע ידרוש אישור של מנכ"ל משרד התרבות והספורט בהתייעצות עם משרד הבריאות.

 

באשר לביקור במוזיאונים, סוכם כי החל מ-27 במאי תותר כניסה של אדם על כל 7 מ"ר לעומת 15 מ"ר כנהוג כיום.

 

 

חילי טרופר ויולי אדלשטיין חילי טרופר ויולי אדלשטיין צילום: באדיבות משרד הבריאות

 

"הגיע הזמן שאנשים יוכלו ליהנות ממופעי תרבות. אבל גם זה יוכל להימשך רק אם כל אחת ואחד מאיתנו ימלא אחר הוראות משרד הבריאות", אמר אדלשטיין.

 

"אני שמח על כך שהצלחנו להזרים היום חמצן לעולם התרבות ושבשעה טובה הוא מתעורר לחיים. מדובר בצעד משמעותי ביותר שהשגנו לאחר מאמצים מרובים יחד עם גורמים נוספים. זהו צעד ראשון וחשוב ביותר בדרך לפתרון המשבר. ברצוני להודות לשר הבריאות מר יולי אדלשטיין על השותפות. אני מתחייב להמשיך במאמץ להשיב את עולם התרבות לשגרה", אמר טרופר.

 

ביום חמישי שעבר נפגש טרופר עם הזמר אביב גפן, מוביל מאבק האמנים, וכן עם נציגים של עובדים מהתעשיה שאינם אמנים. באותו יום התקיימה עצרת ההזדהות "מאחורי הקלעים" של אמני ישראל, ובה השתתפו אלפי בני אדם.

 

"ללא סיוע כלכלי - המתווה יישאר בגדר אות מתה"

 

מתיאטרון הבימה נמסר כי יפתח את פעילותו באולם רובינא הגדול בלבד המכיל כ 920 מקומות עם ארבע הצגות החל ב-18 ביוני.

 

עם זאת מנכ"ל הבימה נעם סמל מסר כי התיאטרון לא יפתח את שעריו אם לא יהיה פיצוי כספי מהאוצר בגין אובדת הכנסה עצמית.

 

בארגון השחקנים בישראל בירכו על המתווה: "אין ספק שרוח חדשה ואקטיבית נושבת במשרד התרבות עם כניסתו של השר החדש. עם זאת, ללא מתווה שיפוי כלכלי למוסדות התרבות אשר יבטיח את חזרתם של העובדים והאומנים לעבודה, מתווה זה יישאר בגדר אות מתה".

 

מטעם פורום מוסדות תרבות ואמנות בישראל נמסר: "עולם התרבות נרגש ושמח לשוב לבמות ולמוסדות. אנו מודים לשר התרבות ח״כ חילי טרופר על טיפולו המהיר והיעיל ולשר הבריאות יולי אדלשטיין על הנכונות ושיתוף הפעולה בגיבוש מתווה ראשוני לחזרת מוסדות התרבות לפעילות. זהו מתווה מאוזן המאפשר לקהל שוחרי התרבות והאמנות לשוב לאולמות ולמוזיאונים באופן בטוח מחד, ולקיים פעילות אמנותית ברמה הגבוהה ביותר מאידך. אולם יש לזכור כי לצד גיבוש המתווה התפעולי המוצלח, יש להשלים בדחיפות גם את המתווה הכלכלי לסיוע למוסדות התרבות שנפגעו אנושות ממשבר הקורונה. שבלעדיו לא ניתן יהיה לשוב לפעילות".

 

מטה המאבק להצלת עולם התרבות מסר בתגובה: "מדובר בהתחלה של חזרה לנורמאליות, זה מעודד וחשוב אבל עוד רחוק מאד מההצהרות על פתיחת הענף כפי שפורסמו הערב. המתווה משאיר מאחור סקטורים רבים בענף שנמשיך להיאבק עד לפתיחתם המלאה, זו לצד מתווה כלכלי שיעניק סיוע ל-150 אלף עובדי התעשייה שנפגעו אנושות בחודשים האחרונים".

 

מחר יקיים מטה המאבק מסיבת עיתונאים בה יקחו חלק בין השאר אליעד נחום, דני רובס, נציגי הלייב פארק, פורום, זאפה ועוד.

 

מנהלת תיאטרון בית ליסין, ציפי פינס: "אני שמחה שסוף-סוף יש מתווה תפעולי להחזרת התיאטרון לפעילות ומודה לשר התרבות החדש, חילי טרופר, שנרתם במהירות להחזרת התיאטרון לבמות. עם זאת, יש לזכור שהתיאטרון נפגע קשה בימי הקורונה ואני מקווה שנקבל בקרוב גם מתווה כלכלי, שיעזור לנו להתניע מחדש את גלגלי התיאטרון, כדי שנוכל לחזור ולהציג בפני הקהל שמחכה לנו".

 

 

x