$
בארץ

הרכבת תחזור לפעילות רק ב-8 ביוני; מגבלת הנוסעים באוטובוסים תבוטל עוד השבוע

כך נקבע היום בדיון שהתקיים בהשתתפות שרת התחבורה, מירי רגב, ושר הבריאות יולי אדלשטיין; עוד נקבע כי מגבלת הנוסעים באוטובוסים תבוטל ביום חמישי הקרוב

ליאור גוטמן 18:2924.05.20

רכבת ישראל תחזור לפעילות רק בעוד שבועיים, ב-8 ביוני - כך נקבע היום (א') בדיון שהתקיים בהשתתפות שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מירי רגב ושר הבריאות יולי אדלשטיין.

 

 

תאריך ההפעלה המשוער שהוכרז עוד בימי השר סמוטריץ היה ה-1 ביוני, וגם זה לאחר הבטחה לאפשר נסיעות ברכבת כבר ב-17 במאי. הבעיה היא שכל מודל שהוצג היה לא ישים, בין אם מדובר על ניטור של פקחי הרכבת על חבישת מסכות או מדידת חום, ובין אם מדובר בהפעלת נסיעות ישירות בלבד, שתקפח את הלקוחות בערים הקטנות יותר שהם לא ת"א, ירושלים או חיפה, תוך השארת מאות אלפי נוסעים מחוץ למעגל התחבורה הציבורית המסילתית.

 

למעשה, הפעלת מערך של נסיעות אקספרס היה מגדיל את הוצאות הרכבת, כיוון שרמת התחזוקה הייתה עולה קרוב למקסימום, אולם ההכנסות ממכירת כרטיסים היו נשארות חלקיות בלבד.

רכבת ישראל רכבת ישראל צילום: דוברות רכבת ישראל

 

עוד נקבע שמיום חמישי הקרוב, ה-28 במאי, קיבולת הנוסעים המותרת במערך האוטובוסים הבין-עירוני תגדל מ-23 נוסעים ל-46 נוסעים. משמעות המהלך היא שלמעט השורה הראשונה מאחורי הנהג, ניתן יהיה להשתמש בכל מושבי האוטובוס.

 

לפיכך, במערך האוטובוסים העירוני קיבולת הנוסעים תגדל מ-20 ל-49 נוסעים באוטובוס רגיל, או מ-30 ל-75 נוסעים באוטובוס מפרקי, לרבות נסיעה בעמידה. מנגד, הנסיעה בעמידה בקווים הבין עירוניים תשאר אסורה עד להודעה חדשה.

 

עוד נקבע שמיניבוסים ומוניות שירות יוכלו לפעול גם הם בקיבולת של 75% מהמותר ברישיון הרכב, כלומר עד 7 נוסעים בקווי השירות. מוניות פרטיות יורשו להסיע עד שני נוסעים מאחור (לעומת נוסע בודד עד היום), גם אם אינם נדרשים למלווה.

  

 

מירי רגב מירי רגב צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מירי רגב, אמרה שהיא שמחה על הסיכום מול משרד הבריאות לגבי הרחבת שירות התחבורה הציבורית בישראל. לדבריה, "זו הבשורה לה ציפו אזרחי ישראל. אני קוראת לציבור לסייע בידינו, לקחת אחריות ולפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות, ולהפנות שאלות לאתר משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ולשאר הפלטפורמות הדיגיטליות של המשרד".

 

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין סיכם שכבר מהשבוע שעבר אנחנו נמצאים בעיצומה של מגמת פתיחת המשק לרווחת הקהל והעסקים. לדבריו, "ההמשך תלוי בכל אחת ואחד מאיתנו - אם ישמרו על הנחיות משרד הבריאות. בלי שמירה קפדנית על ההנחיות - הקורונה עלולה לחזור ואיתה סגירת המשק".

x