$
בארץ

פוליטי כלכליסט

אשת הסוד של בני גנץ מגיעה לצמרת משרד הביטחון

מעיין ישראלי, שמלווה את גנץ בשנים האחרונות, תמונה לתפקיד ראש המטה של יו"ר כחול לבן במשרד הביטחון ותהיה האישה הראשונה בתפקיד זה. כך הפכה רס"ן ביחידה לקשרי חוץ של צה"ל ובעלת משרד לקשרי חוץ והרצאות לאחת הנשים החזקות בפוליטיקה

צבי זרחיה 07:0121.05.20

לפני סבב הבחירות השני לכנסת, בספטמבר 2019, לכנסת ה־22 התייצבה מעיין ישראלי, ראש המטה של בני גנץ, במשרדי כחול לבן ברמת החייל בתל אביב עם בתה התינוקת שהיתה בת כמה חודשים בלבד. הדוגמה הזו, מעידים בכירים במפלגה, מלמדת על הקשר ההדוק בינה לבין גנץ ועל חוסר רצונה להתנתק ממנו ומהמפלגה בזמן הקמפיין.

 

 

 

ישראלי היא האדם הקרוב ביותר לגנץ גם בתוך הכוורת הצמודה שלו. גורמים בסביבת כחול לבן טוענים שהיא הצליחה לדחוק הצידה גם את אל"מ במיל' הוד בצר, שמלווה את גנץ קרוב לשני עשורים, עוד מימי השירות הצבאי המשותף. בצר היה עוזרו האישי של גנץ כשהאחרון כיהן כרמטכ"ל, והוא מיועד לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה החילופי. אם תתבצע הרוטציה בין נתניהו לגנץ, בצר יכהן כמנכ"ל משרד רה"מ. בתרחיש כזה ישראלי תהיה ראש המטה של ראש הממשלה. עד אז תכהן בתפקיד ראש המטה במשרד הביטחון. ישראלי רשמה הישג שכן זו הפעם הראשונה שבתפקיד מכהנת אישה. 

גנץ. הקשר התחיל כשסידרה לו הרצאות בחו"ל. מעיין ישראלי. דחפה לכניסתה של כחול לבן לממשלה גנץ. הקשר התחיל כשסידרה לו הרצאות בחו"ל. מעיין ישראלי. דחפה לכניסתה של כחול לבן לממשלה צילום: פייסבוק, דנה קופל

 

ראש המטה של שר הביטחון הוא הדמות הבכירה בלשכת שר הביטחון ומתאם את פעולות השר בכל מישור שאינו צבאי. ראש המטה מקשר בין השר לאגפים השונים במשרד, כולל בסוגיות שנוגעות לתקציב הביטחון.

 

אצל שרי ביטחון בעבר היו מקרים שבהם הרמ"ט היה יותר חזק ממנכ"ל המשרד, למשל במקרה של סא"ל יוני קורן שכיהן כראש המטה של אהוד ברק ונחשב משפיע יותר מהמנכ"ל אודי שני. תא"ל יוסי ביינהורן היה רמ"ט עוצמתי אם כי צנוע תחת שרי הביטחון בנימין בן אליעזר ומשה ארנס.

 

ישראלי פועלת מאחורי הקלעים בלבד ומקפידה להתרחק מאור הזרקורים. יחסי הכוחות בינה לבין המנכ"ל המיועד של גנץ במשרד הביטחון, מפקד חיל האוויר לשעבר, אמיר אשל, יותוו ויתבררו לאחר כניסתו לתפקיד, אולם ניתן להעריך כי היא תישאר הדמות החזקה במשרד, והשפעתה על גנץ תישאר משמעותית. בינואר האחרון צורפו אשל וישראלי למשלחת של גנץ כשנסע להיפגש עם הנשיא דונלד טראמפ בבית הלבן. ישראלי היתה אחראית לארגון הביקור כולו שנולד מהרגע להרגע.

 

ישראלי גם תסייע לגנץ לנווט בין שלל עיסוקיו: נוסף על כהונתו כשר הביטחון הוא יהיה ראש הממשלה החילופי, יו"ר מפלגה, שר בממשלה, חבר בקבינט הביטחוני ובקבינט הפיוס, חבר כנסת ועוד.

 

 

נתניהו וגנץ, השבוע נתניהו וגנץ, השבוע צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

 

"גנץ לא זז בלעדיה"

 

ישראלי שירתה כקצינה בחטיבה לקשרי חוץ ושיתוף פעולה בינלאומי בצה"ל, והשתחררה בדרגת רב סרן ב־2013. עם שחרורה הקימה חברה בשם "מעיין ישראלי קשרי חוץ ואסטרטגיה בע"מ", שעסקה בעיקר בתכנון וארגון וארגוני משלחות והרצאות. בין היתר התמודדה ישראלי ב־2015 במכרז של משרד החוץ "לסיוע בתכנון וארגון ביקורי משלחות המגיעות מחו"ל". היכרותה עם גנץ נולדה לאחר שחרורה מהצבא במסגרת הפעילות שלה בהפקת הרצאות כאשר ארגנה לו הרצאות בחו"ל, ומשם נסללה דרך משותפת עד להקמת כחול לבן.

 

בשנים האחרונות התחזק מאוד מעמדה. "גנץ לא זז בלי ישראלי", מתאר בכיר בכחול לבן. "היא הדמות המשפיעה ביותר במפלגה, צמודה לגנץ 24 שעות ביממה. כל מי שרוצה להגיע אליו עובר דרכה, היא שולטת בלוח הזמנים ובפגישות שלו, מעורבת ומשפיעה על כל ההחלטות שלו".

 

גורם אחר במערכת הפוליטית מגדיר את ישראלי כ"שולה זקן" של גנץ. כלומר, אשת אמונו ושותפת סוד. "היא מאוד נאמנה, מסורה וחרוצה", הוא אומר. במערכת הפוליטית אחרים מתארים אותה כ"בחורה אינטליגנטית וחריפה שמנהלת ביד רמה את כל הצוותים של גנץ. בעוד בני הוא אדם יחסית עדין ואדיב, ישראלי היא הדמות היותר מחוספסת. במאזן היחסים שיש ללשכה עם גורמים חיצוניים היא עושה את העבודה היותר שחורה".

 

בכיר אחר מספר ש"היא מנהלת הלשכה האופטימלית. גנץ נותן בה אמון, כוח וסמכויות ניהול של הלו"ז, המינויים, להוציא ולהביא דברים. היא גם מקרבת את מי שרוצה ומרחיקה את מי שצריך". להערכת גורמים במפלגה, בעבר היא ניסתה להרחיק את ח"כ עמר ינקלביץ שבסופו של דבר מונתה לשרת התפוצות. "ישראלי היא מאוד כוחנית. היא מספקת לגנץ את כל הפתרונות, אבל לפעמים היא עושה טעויות וגנץ בעקבותיה", אומר גורם פוליטי.

 

גורמים במפלגה אומרים כי ישראלי, יחד עם הצוות של גנץ, דחפו לכניסה לממשלת נתניהו, גם במחיר של פירוקה של כחול לבן. לדבריהם, ישראלי וחברי הצוות סברו שהמטרה הסופית היא שגנץ יהיה ראש הממשלה. אחד הגורמים סיפר כי אחרי הבחירות האחרונות היא אמרה שבתוך 48 שעות של מו"מ קואליציוני עם נתניהו היא יכולה להביא הסכם קואליציוני עימו. ישראלי אומנם לא היתה בצוות המו"מ הרשמי מול הליכוד, אבל הייתה מעורבת מאחורי הקלעים. גורמים המקורבים לגנץ אמרו כי הוא שמע דעות רבות בנוגע למהלך הכניסה לממשלה ובסופו של דבר קיבל את ההחלטה באופן עצמאי.

 

"אמביציוזית ודעתנית"

 

כל מי שהתראיין לכתבה זו מהמערכת הפוליטית ומחוצה לה סירב להזדהות בשמו. אף אחד לא רוצה חלילה להרגיז את ישראלי, גם אם הוא חולק לה שבחים. אבי בניהו, לשעבר דובר צה"ל ויועצם של 3 שרי ביטחון, הוא היחיד שהסכים להיות מצוטט בשמו. "הכרתי את מעיין כשפרשה מהצבא והקימה חברה פרטית לביקורי משלחות", הוא מספר. "עבדנו בשיתוף פעולה כי היו לי לקוחות סינים. היא באה עם סוג של ניסיון חצי דיפלומטי בשל תפקידה בצבא. בהמשך פגשתי אותה כשהתחברה לבני גנץ. היא היתה איתו מההתחלה, עברה איתו כל שדות המוקשים עד הכניסה לפוליטיקה ואת שדות הקטל בפוליטיקה עם כל הפרשיות הלא נעימות".

 

בניהו מתאר אותה כ"בחורה אמביציוזית, דעתנית, שיודעת על מה להיאבק ועל מה להתפשר. היא יודעת לעבוד עם אנשים. לא שחצנית, לא יהירה, ולא מיוחצנת. היא הביטוי המושלם למשרת אמון". לדבריו, העובדה שהיא באה מתוך צה"ל תקל עליה למלא את תפקידה כרמ"ט שר הביטחון. "חלק מחבריי השרים בכחול לבן ובהם גבי אשכנזי מאוד מעריכים את עבודתה ואת יכולתה", הוסיף בניהו.

 

השבוע נחשף ב"ידיעות אחרונות" כי עלות שכרם החודשי בתקופת הבחירות של ישראלי, בצר, ואגאי יחזקאל, מנכ"ל "חוסן לישראל", נעה בין 80 ל־100 אלף שקל לכל אחד. בכחול לבן טענו בתגובה כי הנתונים אינם מדויקים.

 

* * *

 

אדמה בוערת

 

בן הזוג שהסתבך

 

מעיין ישראלי (36) נשואה לניר ישראלי, אחד הנאשמים בפרשת אדמה. החברה הוקמה על ידי היזם אורן קובי שהואשם בתחילת 2020 במעילה של 26.5 מיליון שקלים בכספי לקוחות שקנו ממנו קרקע חקלאית תוך הבטחה לשינוי יעד.

 

ניר ישראלי היה סמנכ"ל מכירות בחברה בשנים 2014־2016 ונאשם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בכתב האישום נכתב כי "ישראלי שימש יד ימינו של אורן קובי וביצע עימו בצוותא קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בכך שעזר ליישם בפועל את תוכנית המרמה". משפטם של קובי וישראלי עדיין מתנהל.

x