$
בארץ

פרסום ראשון

חשש שמכרז למכירת תחנת הכוח ברמת חובב ידחה בגלל חיובי השוּמה

השטח כולל את הטורבינות וגם תחנת משנה ומיתוג. לכן רשות מקרקעי ישראל צריכה לבצע הפרדה בין השנים, ולתמחר שוּמת חכירה לכל מרכיב. בחברה חוששים שעקב כך חלק מבין 7 המתמודדים יפרוש

ליאור גוטמן 16:4720.05.20

חברת החשמל השלימה היום (ד') שלב נוסף ברפורמה הארגונית בחברה עם קבלת 7 הצעות לרכישת תחנת הכוח ברמת חובב.

 

 

 

שמות המתמודדים נחשפו בכלכליסט לפני מספר חודשים , ופרט לפרישה של איבנרג'י כל המתחרים המקוריים ניגשו, כשחלקם התאגדו לקבוצה אחת, מבלי לשנות את שמות השחקנים: שיכון ובינוי עם אדלטק; קרן נוי עם OPC; אלון ריבוע כחול; סימנס והרוכשים הטריים של תחנת הכוח באלון תבור - מבטח שמיר, רפק אנרגיה ו-PMEC - שמנסים לרכוש תחנה שנייה.

 

 

תחנת הכוח ברמת חובב תחנת הכוח ברמת חובב צילום: חברת חשמל

 

אולם בצד ההגשות הכספיות, לכלכליסט נודע שחלק ממרכיב עלות הקרקע נשאר ללא תמחור, מה שגרם לכל המתמודדים להעריך את שוויו ולהתבסס על הערכות. רכיב עלות הקרקע והחכירה שלו היה אמור לקבל ביטוי במכרז עוד בשלב שבו חברת החשמל תמחרה את המכרז, אולם בימים האחרונים הנושא עבר לרשות מקרקעי ישראל, שעוד לא הוציאה שומות קרקע.

 

חשש שחלק מהמתמודדים יפרוש 

 

במבנה התחנה שבנגב, עליה מוצבת תחנת הכוח, כולל על אותו שטח גם מערך ייצור שחברת החשמל מוכרת (הטורבינות), וגם רכיב של מערך הולכת החשמל (תחנת משנה ומיתוג). משכך, רשות מקרקעי ישראל צריכה לבצע הפרדה בין השנים, ולתמחר שוּמת חכירה לכל מרכיב.

 

בסביבת חברת החשמל זועמים על המהלך, כאשר חלק מהמתמודדים במכרז שהגישו הצעות כספיות בפועל הודו שהנושא היה אמור להסגר טרם הגשת ההצעות הכספיות, ולא לפני.

 

החשש הגדול הוא ששוּמת חכירת הקרקע תהיה גבוהה מדי, מה שיגרום לחלק מהמתמודדים לפרוש, ובכך להקטין את התמחור הצפוי. זה היה אמור לנוע מעל לרף של 2 מיליארד שקל (הוא העלות בספרים של הנכס), ומשבר הקורונה ערער בכל מקרה את הנחות הריבית שנחשבו עד לפני כחצי שנה כברורות מאליו. עתה, עם מרכיב הקרקע שהצטרף פתאום, מכירת התחנה עלולה להתעכב ואו לשנות את מפת המתמודדים בישורת האחרונה.

 

רמת חובב נחשבת לתחנה גדולה ועם הספק ייצור של כ־1,140 מגה־ואט, שהם כ־8.7% מכוח הייצור המקסימלי של חברת החשמל. בדומה לאלון תבור, גם ברמת חובב קיים שטח נלווה שמיועד להרחבה עתידית, וגם היא תימכר "נקייה", כלומר ללא חוזה הגז היקר של חברת החשמל. ברשות החשמל השלימו את הרגולציה למכירת רמת חובב, עם תעריף זמינות בייצור החשמל של כ-3.76 אג' לקילוואט/שעה. מכירת התחנה, לרבות העברתה לידי המתמודדים מסין, תחייב  את אישור הממשלה.

x