$
בארץ

החקלאים למערכת הביטחון: סייעו לנו להפסיק את שיבושי ה־GPS בשדות

דווקא בשיא עונת הזריעה, נאלצים חקלאים לאורך גבולות הצפון והדרום להתמודד עם שיבוש אלקטרוני על ידי גורם זר שפוגע במערכות הניווט בטרקטורים שלהם: "בלי ה־GPS לא נוכל לעבוד"

אודי עציון 08:2220.05.20

חקלאים באזורי גבול הצפון ועוטף עזה נתקלים בחודשים האחרונים בבעיה מפתיעה: שיבושים בקליטת אותות מערכת ה־GPS שלהם, שמקשים עליהם בקציר גידולי החורף ובזריעת גידולי הקיץ.

 

 

 

"בדיוק עכשיו אנחנו מכינים את זריעת גידולי הקיץ, עגבניות, תירס ובוטנים וכמובן אבטיחים", סיפר חקלאי מהצפון. "הטרקטורים שלנו מצוידים במערכת מבוססת GPS, שנוהגת בהם לאורך השדה כמו טייס אוטומטי בזמן שהמפעיל מפקח על פעילותה, ומבטיחה שהזריעה או הקציר יתבצעו לאורך מסלול מדויק, ויתבצעו בדרך המהירה ביותר, בלי לפספס חלקים מהחלקות. בלי GPS אנחנו כבר לא יכולים לעבוד".

שדות בדרום הארץ שדות בדרום הארץ צילום: יובל רויטמן

 

השיבושים נגרמים ככל הנראה על ידי גורם זר ולכן פנו החקלאים למערכת הביטחון לסיוע. חמאס וחיזבאללה כבר הציגו בשנים האחרונות שימוש ברחפנים ובמזל"טים, כולל כאלה נושאים חומרי נפץ, המצוידים ב־GPS, כדי לנווט את דרכם אל המטרה. גם פורסם כי רוסיה משבשת את קליטת רשת ה־GPS באזור סוריה, במטרה להפריע לפעילות צבאות מערביים וכוחות המורדים.

 

שיבושים אלקטרוניים מסוג אלו לא זרים גם לתושבי הדרום: בשנים האחרונות סבלו לא פעם תושבים המתגוררים לאורך הגבול המצרי משיבושי רשת הסלולר בידי צבא מצרים, במסגרת מלחמתו בארגוני הטרור בסיני.

 

דיוויד לוי, מנכ"ל ארגון עובדי הפלחה, פנה לאחרונה למשרדי הממשלה ולמערכת הביטחון בדרישה לטפל בבעיה. "החל ממרץ 2020, חקלאים רבים ברחבי הארץ חווים בעיות קשות של הפרעות בקליטת לוויינים במערכות ניהוג אוטומטיות מבוססות GPS, דבר המקשה עליהם מאוד בפעילות החקלאית שלהם", כתב. "הבעיות מופיעות בתדירויות משתנות – החל מהפרעה אחת או שתיים ביום דרך הפרעות מרובות שבאות והולכות כל כמה דקות, ועד להפרעה כללית של כל היום או אפילו יותר. ההפרעות נמשכות ברציפות כבר כשבעה שבועות".

x