$
בארץ

מבוי סתום במו"מ בין השותפות בתמר לחברת החשמל; רשות התחרות נדרשת להתערב

מדובר בחוזה למכירת גז בכ-1.5 מיליארד שקל לחברת החשמל שנסגר רק על ידי תמר פטרוליום וישראמקו. נובל אנרג'י ודלק קידוחים, שמחזיקים יחד כ-47% מהמאגר, הטילו ווטו על המכירה. המחזיקים האחרים ביקשו מרשות התחרות להתערב. גם לובי 99 פנה לרשות בדרישה לקבל החלטה

ליאור גוטמן 11:0618.05.20

השותפים במאגר הגז תמר הגיעו למבוי סתום בניסיון למצוא נוסחה שתאפשר להם לעמוד בדרישות רשות התחרות למכירת גז לחברת החשמל.

 

 

 

כפי שנחשף בכלכליסט, המועד האחרון להעברת תשובות לרשות התחרות היה ביום חמישי האחרון, אולם דיונים מאז לא לא מתקדמים. לפיכך, ככל שלא תושג הסכמה עד מחר, הכדור עובר לידי רשות התחרות שתצטרך להתערב ולכפות מכירת גז בנפרד במאגר (כל מחזיק ביחס לחלקו) או לבטל את הווטו שיש לכל מחזיקה שם על מכירת חוזים חדשים.

 

במקרה הנוכחי מדובר בחוזה של כ-1.5 מיליארד שקל במכירת גז לחברת החשמל שנסגר רק על ידי חצי משותפות תמר (תמר פטרוליום, ישראמקו). נובל אנרג'י ודלק קידוחים, שמחזיקים יחד כ-47% מהמאגר, הטילו ווטו על המכירה, מה שהוביל את כל השאר המחזיקים לפנות לרשות התחרות בבקשה להתערב, וזו חייבה לפני כחודש את השותפים למצוא פתרון לבד אחרת המדינה תתערב. ביום חמישי האחרון פג כאמור המועד שהוקצב על ידי הרשות.

 

 

לינור דויטש, מנכ"ל לובי 99 לינור דויטש, מנכ"ל לובי 99 צילום: אוהד צויגנברג

 

מי שמנסה לדרבן את הרשות הוא לובי 99 שפנה לרשות בדרישה לקבל החלטה (לובי 99 הוא מיזם חברתי-כלכלי ללא מטרת רווח במטרה לקדם אינטרסים של הציבור מול מקבלי ההחלטות בכנסת ובממשלה).

 

בפניה שנשלחה לרשות הם אומרים שחוסר היכולת של שותפי תמר להגיע לפתרון היא "התנהלות בלתי סבירה ובזלזול בהחלטת משרדי הממשלה, הדורשים לטעמנו תגובה מהירה ונחרצת מצידכם. אנו סבורים שמלכתחילה לא נכון היה לאפשר לחברות להגיע להסכמות. אך מרגע שהתברר כי החברות לא פעלו לקיום דרישתכם, על רשות התחרות לקבוע כי תיאום הצעות המחיר שביצעו דלק ונובל, בין מאגרי הגז תמר ולווייתן, וטרפוד התחרות באמצעות הטלת וטו (בניגוד עניינים) על הצעת מחיר החדשה של השותפות הנוספות במאגר תמר, במסגרת מכרז חברת החשמל, הן הסדר כובל מובהק, שלא הופטר במתווה הגז".

 

בלובי מסכמים: "לנוכח מחירי הגז בעולם והנסיבות המשתנות במשק הגז הישראלי, אנו מבקשים כי תקבלו החלטה על הקמת צוות לקביעת הסדר חדש במשק הגז, שיאפשר תחרות ומחירי גז נמוכים יותר והפחתת יוקר המחייה במשק".

 

ברשות התחרות סרבו להתייחס.

 

x