$
בארץ

פרשנות

נתניהו הציג את הממשלה אבל "שכח" לפרט את עלותה המנופחת

רה"מ דיבר על תוספת עלות שנתית של 85 מיליון שקל עם הגדלת מספר השרים, זאת בעוד שתוספת העלות היא 573 מיליון שקל לקדנציה. נתניהו שכח את התוספת בגין סגני השרים, רה"מ החלופי, והמנכ"לים החדשים. נתניהו המשיך היום להשפיל שרים ולפצל משרדים. ברגע האחרון מונו עוד שני שרים - חוטובלי להתיישבות והנגבי שיחליף אותה

צבי זרחיה 14:2817.05.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו שהציג היום את הממשלה ה-35 במליאת הכנסת נראה זחוח. לאחר 3 מערכות בחירות, בסופו של דבר הוא הצליח להרכיב ממשלה.

 

נתניהו הקים ממשלה מנופחת ובזבזנית עם 36 שרים, שצפויה למנות עד 16 סגני שרים אבל זה לא הפריע לו להכריז כי עלותה נמוכה מעלות של מערכת בחירות רביעיות. "אם היינו הולכים לבחירות רביעיות - העלות הנוספת הייתה מסתכמת בשני מיליארד שקל. העלות הנוספת של ממשלת אחדות, ואני לא מקל בה ראש, היא 85 מיליון שקל בשנה. העלות הזאת נמוכה לאין שיעור מעלות של בחירות נוספות. זה היה הבזבוז האמיתי. בד בבד היינו נאלצים לדחות את הטיפול בהשלכות הקורונה למועד בלתי ידוע".

 

 

 

נתניהו "שכח" לומר לציבור שמדובר בתוספת עלות הרבה יותר גבוהה המסתכמת ב-573.3 מיליון שקל לקדנציה של 4.5 שנים. העלות לתקופה של 4.5 שנים לתוספת 13 השרים היא - 382.5 מיליון שקל.

עלות האבטחה, המיגון של רה"מ החלופי היא 178 מיליון שקל לקדנציה.

 

העלות הנוספת של תוספת 12 סגני שרים - בסך של 26.4 מיליון שקל לשנה כלומר 118.8 מיליון שקל לקדנציה.

 

בנימין נתניהו בעת השבעת הממשלה היום בנימין נתניהו בעת השבעת הממשלה היום צילום: ערוץ הכנסת

 

תוספת של 4-5 מנכ"לים למשרדי הממשלה החדשים, שצצו בסוף השבוע והיום (חיזוק קשרי קהילה בראשות אורלי לוי אבקסיס, משרד ההתיישבות בראשות ציפי חוטובולי ואח"כ צחי הנגבי, משרד המועצה הגבוהה ומשאבי המים בראשות זאב אלקין ומשרד רה"מ החלופי בראשות שר הביטחון בני גנץ ומשרד השר המקשר דוד אמסלם האחראי על רשות החברות, נציבות שירות המדינה הסייבר ועוד) - 72 מיליון שקל לקדנציה.

 

בנשימה אחת, בישר נתניהו לאזרחי ישראל כי "התקציב יהיה מורכב", במקום לומר שהגזירות התקציביות יפלו על ראשו של הציבור באמצעות קיצוצים קשים.

 

נתניהו שהוסיף את מספר השרים, ומספר משרדי הממשלה, קיצץ לכל מהשרים בסמכויותיהם והשפיל אותם.

 

מקורבו הוותיק יובל שטייניץ התבשר בתחילה שיכהן כשר להשכלה הגבוהה. ד"ר שטייניץ סירב להצעה. הבוקר זומן שוב למעון רה"מ והתבשר שיכהן כשר האנרגיה אך בלי אגף משאבי המים.

 

האגף הזה הועבר אל השר להגנת הסביבה זאב אלקין, לאחר שהתיק הועבר למחצית הקדנציה לשרה גילה גמליאל. אלקין שנחשב לאחד השרים המקורבים לנתניהו יסתפק בתפקיד השר להשכלה גבוהה ומשלימה, ולמשאבי המים.

 

ברגע האחרון שלפני ההשבעה הודיע נתניהו ששרת התפוצות היוצאת ציפי חוטובלי תהיה שרת ההתיישבות ואחר כך תוחלף בשר צחי הנגבי שימונה לפי שעה כשר במשרד רה"מ.

 

לעומתם, ניר ברקת שיועד על ידי נתניהו לפני הבחירות לעמוד בראש משרד האוצר לא יישב כלל ליד שלחן הממשלה.

 

ברקת הוא לא הראשון ולא האחרון שנתניהו מבטיח אך לא מבטיח לקיים: אשתקד הבטיח ליו"ר זהות משה פייגלין למנותו לשר כלכלי בכיר ולהסדיר את הקנאביס הרפואי בתמורה לאי התמודדותה של המפלגה בבחירות בספטמבר 2019. פייגלין עדיין מחכה.

 

למירי רגב הובטח התיק לביטחון פנים שניתן בסופו של דבר לשר המשפטים היוצא אמיר אוחנה.

 

לפני מספר חודשים הבטיח לח"כ גדי יברקן שערק מכחול לבן למנותו כשר הקליטה. יברקן מונה כסגן השר לביטחון פנים שיהיה אחראי על שילובם של יוצאי אתיופיה בשירות המדינה. נתניהו נתן את תיק הקליטה לכחול לבן שמסרה אותו לפנינה תמנו שטה.

 

ב-2012 ערב הבחירות הבטיח למנות את משה כחלון כיו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל אף שפרש אז מהפוליטיקה.

 

השרים מאוכזבים ןממורמרים אבל הם מודים לו שנתן להם לשבת ליד שלחן הממשלה. את אלה שנשארו בחוץ כמו גדעון סער ואבי דיכטר נשמע במהלך הקדנציה. ברקת הסתפק בציוץ - "אני מברך על הקמת הממשלה החדשה ושמח שתרמתי את חלקי למען המטרה, גם אם לא אכהן כשר. אני רץ למרחקים ארוכים ואמשיך לפעול בכל כוחי למען המדינה האהובה שלנו בכנסת ובכל תפקיד אותו אמלא בעתיד"

x