$
בארץ

רגע לפני ההשבעה: שטייניץ הודח מתפקיד שר האנרגיה

אחרי שמינה את אלי כהן לשר המודיעין, הודיע ראש הממשלה לשר האנרגיה כי לא יוכל להמשיך לכהן בתפקידו. בינתיים, במטרה לסיים את חלוקת התיקים בליכוד עוד הלילה - נתניהו נפגש עם סער, דיכטר, הנגבי, גלנט וברקת. ההשבעה צפויה להתקיים מחר

מורן אזולאי, ynet 23:3916.05.20
דריכות במערכת הפוליטית לקראת השבעת הממשלה המתוכננת למחר (יום א'): ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי בכוונתו לסיים את חלוקת התיקים בליכוד עוד הלילה על מנת להגיע למצב שהשבעת הכנסת תתקיים בכל זאת במועד החדש שנקבע. כמו כן, נתניהו הבהיר לשר יובל שטייניץ כי לא יוכל להמשיך כלהן בתפקידו כשר האנרגיה.  
בנוסף, הלילה נפגשים גדעון סער, אבי דיכטר, צחי הנגבי, יואב גלנט וניר ברקת עם ראש הממשלה. מוקדם יותר הוא הודיע על מינויו של אלי כהן לשר המודיעין.

 

רה"מ בנימין נתניהו ושר האנרגיה יובל שטייניץ על אסדת לווייתן רה"מ בנימין נתניהו ושר האנרגיה יובל שטייניץ על אסדת לווייתן צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

 

"אני שמח לבשר כי החלטתי למנות את השר אלי כהן לתפקיד שר המודיעין", אמר נתניהו. "בתפקידו כשר הכלכלה, השר כהן פעל רבות להצלחה ולשגשוג הכלכלה בישראל ועתיד להיות שותף מרכזי בממשלה שתוקם. למדינת ישראל אתגרים ביטחוניים רבים ואני סמוך ובטוח כי יחד נמשיך לפעול לביצור חוסנה וביטחונה". כהן מסר: "מודה לנתניהו על האמון שנתן בי. מערך המודיעין הישראלי הוא בעל שם בינלאומי ובעל חשיבות עצומה לביטחון המדינה".

 

הוועדה המסדרת החליטה כי ההשבעה תתקיים ב-13:00, אולם לנוכח הגשת מכתב ההתפטרות של יו"ר הכנסת הנוכחי בני גנץ ביום שישי ב-15:00 - ההשבעה תתקיים לאחר מכן. בפתח הדיון יישמעו נאומים של ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה המיועד בני גנץ, וכן ינאמו גם ראשי מפלגות האופוזיציה.

 

במהלך סוף השבוע עסק נתניהו בעיקר בפתרון המשברים בליכוד ולא חידש את המשא ומתן עם מפלגת ימינה. בין המפלגות נרשמו חילופי האשמות ובימינה סיכמו עם צאת השבת כ יישבו באופוזיציה. בנוסף, במפלגה הכחישו נחרצות דיווחים שלפיהם המשא ומתן עם הליכוד התחדש.

 

נתניהו הודיע עד כה בנוסף על מינויים של ישראל כץ לשר האוצר, יולי אדלשטיין לשר הבריאות, אמיר אוחנה לשר לביטחון פנים, מירי רגב לשרת התחבורה והתשתיות (ובהמשך שרת החוץ), דוד אמסלם לשר המקשר בין הממשלה לכנסת ואחראי על הסייבר, אופיר אקוניס לשר לשיתוף פעולה אזורי, גדי יברקן לסגן השר לביטחון הפנים, מיקי זוהר ליו"ר הקואליציה, חיים כץ ליו"ר ועדת העבודה והרווחה וגלעד ארדן לשגריר באו"ם ובוושינגטון.

 

בנוסף, בגוש של נתניהו ימונה אריה דרעי (ש"ס) לשר הפנים, יעקב אביטן (ש"ס) לשר לשירותי דת, יעקב ליצמן (יהדות התורה) לשר הבינוי והשיכון ואורלי לוי-אבקסיס (גשר) תהיה השרה לחיזוק וקידום קהילתי.

 

התיקים שעוד נותרו לנתניהו באופן רשמי פנויים לחלוקה הם החינוך, האנרגיה והגנת הסביבה. עם זאת, כפי שנעשה עם התיק שנמסר לאורלי לוי-אבקסיס, ייתכן שייווצרו יש מאין משרדים נוספים כדי לספק את כולם.

 

בתוך כך, החליט שר החינוך ויו"ר הבית היהודי רפי פרץ, שהיה חלק מימינה, להתפצל ממנה כדי להישאר בממשלה בתפקיד אחר ושקל לפרוש מהחיים הפוליטיים לאחר שלא היה ברור אם יקבל את אותו תיק - והצטרף בסופו של דבר לממשלת נתניהו-גנץ. הוא חתם על הסכם קואליציוני עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שלפיו יכהן כשר ירושלים, מורשת ומיזמים לאומיים. לאחר החתימה צייץ פרץ בטוויטר וכתב: "ירושלים אורו של עולם".

 

 

x