$
בארץ

מערכת החינוך תיפתח במלואה ביום ראשון; הרכבת רק ביוני

ראש הממשלה דחה את עמדת משרד הבריאות שביקש לפתוח במלואם רק את גני הילדים; יוצאים מן הכלל יהיו ישובים ושכונות עם שיעור תחלואה גבוה; הערים הגדולות יפתחו את הלימודים רק ביום שלישי, ירושלים בשני; חופי הרחצה ייפתחו ברביעי

שחר אילן וליאור גוטמן 18:1314.05.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריע בעד פתיחה של כל מערכת החינוך ביום ראשון - להוציא ישובים ושכנות אדומים.  כמו כן הוחלט שפעילות רכבת ישראל תחודש רק ביוני ושחופי הרחצה ייפתחו ביום רביעי.

 

עם ההכרעה על פתיחת מערכת החינוך ביום ראשון, אישר נתניהו את המתווה שגיבש מנכ"ל משרדו רונן פרץ עם משרד החינוך, משרד האוצר, מרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות. נתניהו דחה את עמדת משרד הבריאות שביקש לפתוח במלואם רק את גני הילדים ולהמשיך בהפעלה חלקית של בתי הספר בשיטת החלוקה לקבוצות.

 

 

ההחלטה התקבלה לאחר שהחלטה קודמת להחזיר לפעילות את כיתות ד'-י' עוררה התנגדות ציבורית קשה. השלטון המקומי אף הודיע שלא יבצע אותה. הוא טען שהדבר אינו ישים, אינו מועיל לתלמידים ואינו מועיל למשק.

 

לפי המתווה שאושר, מערכת החינוך תפתח באופן מלא החל מגיל לידה למעט אזורים שמהווים מוקד תחלואה. הכוונה היא לאזורים שהיו מוגבלים במהלך החודשיים האחרונים וכן אזורים נוספים שהיו מוקדי תחלואה. לקראת ה-1 ביוני תתבצע הערכת מצב נוספת לבחון את רשימת הערים בהם קיימת תחלואה גבוהה.

 

בית ספר במבשרת ציון בית ספר במבשרת ציון צילום: AFP

 

  

המתווה שאושר קובע שתישמר הקפדה על היגיינה בהתאם להנחיות משרד הבריאות שתכלול, בין היתר, שטיפת ידיים, הפרדה מיטבית בשירותים וכיוצא בזה. כל תלמיד יציג הצהרת בריאות בכניסה לבית הספר ויחבוש מסכה בשטחים הפתוחים במהלך ההפסקות. כיתות ד' ומעלה יחבשו מסכות גם בשיעור עצמו.

 

כמו כן, תבוטל הפרדת השני מטרים בלימודים - אבל היא תישמר בהפסקות האוכל. ההפסקה בין השיעורים תהיה מדורגת, כך שתלמידים מכיתות שונות לא יתערבבו. מסגרות שבהן תתגלה תחלואה ייסגרו.

 

במשרד החינוך מציינים שהחזרה המלאה היא וולונטרית, בהתאם ליכולת ההיערכות של הרשויות. עם זאת, מכיוון שהפעם השלטון המקומי תומך בהחלטה, סביר להניח שהמוטיבציה של הרשויות להיות מוכנות ביום ראשון תהיה גדולה בהרבה.

 

הערים הגדולות יפתחו את הלימודים רק ביום שלישי

 

פורום 15 הערים הגדולות הודיע כי כיתות ד'-י' שבתחומו יחזרו לבתי הספר רק ביום שלישי. זאת, לטענתו בגלל הצורך בזמן להיערכות. על רקע זה השינוי היחיד במערכות החינוך בערים אלה ביום ראשון יהיה שבתי הספר וגני הילדים יפעלו בכיתות מלאות ולא מחולקות לקבוצות. הדבר יאפשר לנקות ולחטא חדרים לפעילות יתר הכיתות.

 

פורום- ה-15 מקבל רוח גבית מהודעת משרד החינוך ש"החזרה תחל מיום ראשון אך בדגש על חזרה הדרגתית בהתאם להיערכות של כל רשות". עם זאת, עיריית ירושלים שאינה חברה בפורום ה-15 הודיעה שכיתות ד'-י' בתחומה ייפתחו כבר ביום שני.

 

 

חיים ביבס. מחאת השלטון המקומי הצליחה חיים ביבס. מחאת השלטון המקומי הצליחה צילום: אולפן כלכליסט

 

 

יו"ר מרכז השילטון חיים ביבס, שהוביל את ההתנגדות לחזרה החלקית וההחלטה מהווה ניצחון שלו, אמר בתגובה: "אפשר לברך שהחיינו. אחרי חודשים ארוכים של שיתוק מערכת החינוך והמשק אנחנו חוזרים לפעילות מלאה".

 

הבוקר פרסם כלכליסט את העובדה שרק 15% מהמובטלים החדשים כבר הוחזרו לעבודה - מה שעלול להעמיק את האבטלה לטווח ארוך. סביר להניח שהרצון לאפשר לעובדים נוספים לחזור לעבוד היה מהסיבות העיקריות להחלטה.

 

הרכבת לא חוזרת

 

בתוך כך, נתניהו החליט שרכבת ישראל תשוב לפעילות רק בתחילת יוני, זאת במקום ביום ראשון הקרוב. ההחלטה שוב דוחה את מועד פתיחת הקווים ותשאיר עומס כבד על כבישי ישראל. מנגד, לחברת רכבת ישראל תהיה אפשרות להפעיל את כלל המערך במלואו, ולא במקטעי שירות מפוזרים שלא מחוברים אחד לשני.

 

כמו כן, שר הפנים אריה דרעי הודיע כי חופי הרחצה ייפתחו מחדש ביום רביעי הקרוב. עד אז יידרשו העיריות להכשיר את החופים לפעילות במסגרת הנחיות משרד הבריאות. ההחלטה התקבלה בתום התייעצות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב וראש המל"ל מאיר בן שבת. 

x