$
בארץ

רשות המסים תתחשב בשוטף פלוס בחישוב הירידה במחזור העסקים

חישוב הירידה במחזור העסקים בפעימת הסיוע השלישית ייעשה לא רק בהשוואה שבין מרץ ואפריל 2020 לתקופה המקבילה אשתקד, אלא גם למאי ויוני - לנוכח התרבות של התשלומים באיחור. בנוסף, נדחה תשלום המע"מ של מרץ אפריל לעסקים קטנים ל-25 במאי

עמרי מילמן 17:3214.05.20

אחרי ביקורת עזה מצד לשכת יועצי המס וארגונים נוספים הודיעה היום (ה') רשות המסים כי גם בפעימה השלישית של המענקים, זו שמפצה על בסיס ההוצאות הקבועות של העסקים ויכולה להגיע עד 400 אלף שקל ונפתחה מוקדם יותר השבוע, תינתן התחשבות בעסקים שמקבלים תשלום בשיטה של שוטף פלוס.

 

 

אותם עסקים מקבלים תשלום תקופה ארוכה לאחר שנתנו את השירות, לעתים רבות גם באיחור של חודשיים. אולם בפעימה השלישית נקבע כי חישוב הירידה במחזור העסקים ייעשה רק בהשוואה שבין מרץ ואפריל 2020, אז היו בתוקף צעדי הסגר השונים של הממשלה, למרץ ואפריל אשתקד. אלא שבפועל עסקים רבים כן קיבלו תשלום בשני החודשים הללו עבור שירותים שניתנו בינואר ופברואר, כאשר הירידה במחזור ההכנסות תקבל ביטוי רק במאי וביוני.

ערן יעקב מנהל רשות המסים
ערן יעקב מנהל רשות המסים צילום: אוראל כהן

 

כעת הודיעה הרשות כי תאפשר להשוות בין הממוצע של מחזור העסקים של ארבעת החודשים (מרץ עד יוני) ולא רק מרץ ואפריל כדי לגלם גם את ההשפעה של התשלום באיחור במסגרת שיטת השוטף פלוס לעסקים. אולם זה יתאפשר רק עבור עסקים שנפגעו על לרמה של 60% מהמחזור. ברשות אומרים כי עסקים עם היקף פגיעה גדול יותר בלאו הכי יקבל ביטוי גם בבחינת שני החודשים בלבד.

 

מאחר שהמענקים נקבעו במסגרת החלטת ממשלה, יש צורך לתקן את אותה החלטה כדי שהשינוי ייכנס לתוקף. ככל הנראה לא תהיה כל התנגדות בממשלה לתיקון המדובר.

 

רשות המסים דוחה בשבוע את תשלום המע"מ עבור מרץ ואפריל

 

לאחר שתי דחיות שניתנו לעסקים קטנים עם מחזור של עד 1.5 מיליון שקל עבור תשלום המע"מ על חודשים ינואר ופברואר שאמורים להיות משולמים ב-18 במאי, הודיעה היום רשות המסים כי תשלום המע"מ עבור מרץ ואפריל שהיה אמור להיות מבוצע באותו היום יידחה - ל-25 במאי. הרשות מסרה כי הדחייה תתבצע בעקבות שיח עם יועצי המס, לשכת רואי החשבון ולה"ב (לשכת ארגוני העצמאים בישראל).  

 

המהלך נועד להקל על המייצגים שאמורים להגיש את הדוחות בסמוך להגשת דוחות ניכוי מס ההכנסה וכן להקל במעט על עסקים שבמסגרת אותה דחייה גם יוכלו לקבל את המענקים במסגרת הפעימה השנייה והשלישית שמחולקים בימים אלו. הדחייה ניתנה גם לעסקים המדווחים פעם בחודש ואמורים לשלם מע"מ גם כן ב-18 במאי.

 

עוד הודיעה רשות המסים כי היום נפתחה באתר הרשות אפשרות להגיש בקשות לקבלת הפעימה הראשונה והשנייה של מענק הסיוע למשפחתונים, שטרם קיבלו מענק בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. לפי הרשות, לאחר מילוי הטופס, המענק יופקד תוך מספר ימים בחשבון הבנק.

x