$
בארץ

הסתיימה השביתה במשפחתוני משרד העבודה והרווחה

כ-4,000 מטפלות יזכו לשני מענקי עצמאים בסכום כולל של 8,500 שקל (למשפחתון מלא עם 5 ילדים) וכן בפיצוי בסך 3,500 שקל (למשפחתון מלא, לפי תחשיב של 700 שקל לילד). נעה נוצני ראשת ענף הגיל הרך בכוח לעובדים: "אנו גאות במאמץ המרוכז ובאחדות שהפגינו מטפלות מכל הארץ אשר הבהירו כי הן מסרבות להיות שקופות"

דורון ברויטמן 11:2813.05.20

מאבק מטפלות המשפחתונים שבפיקוח המדינה נושא פרי. המטפלות יזכו לשני מענקי עצמאים בסכום כולל של 8,500 שקל (למשפחתון מלא עם 5 ילדים) וכן בפיצוי בסך 3,500 שקל (למשפחתון מלא, לפי תחשיב של 700 שקל לילד). המטפלות קיבלו התחייבות על מועדי התשלומים ולאור זאת איגוד מטפלות המשפחתונים של משרד העבודה והרווחה בכוח לעובדים הודיע על סיום השביתה שנמשכה שלושה ימים.

 

כ-4,000 מטפלות המחנכות כ-20,000 פעוטות יוכלו לחזור לעבוד, לאחר שמשרד העבודה והרווחה ומשרד האוצר נענו לדרישותיהן ובראשן – קבלת מענקי העצמאים עבור חודשיים ללא עבודה וללא הכנסה. המענקים יהיו בסכום גבוה ממה שהוצע למטפלות בתחילה והרישום (שנפתח לשאר העצמאים עוד לפני הפסח) ייפתח למטפלות המשפחתונים ביום חמישי הקרוב. בנוסף, מטפלת שתאלץ לשהות בבידוד בחודשים מאי ויוני, תקבל את דמי הסבסוד עד סוף החודש שבו נכנסה לבידוד.

 

פעוטון (ארכיון) פעוטון (ארכיון) צילום: אפי שריר

 

"אנו גאות במאמץ המרוכז ובאחדות שהפגינו מטפלות מכל הארץ - יהודיות ערביות, חילוניות וחרדיות, אשר הבהירו כי הן מסרבות להיות שקופות", אומרת נעה נוצני ראשת ענף הגיל הרך בכוח לעובדים, יום לאחר שמאות מטפלות הפגינו ברחבי הארץ. "לאור המגבלות הבירוקרטיות שמנעו מאיתנו קבלת מענקים בעבר, עמדנו על הקלת ההליך הבירוקרטי וקבלת כספים מהירה – למשקי הבית שלנו, שחלקם על סף קריסה" מוסיפים באיגוד המטפלות. כחלק מההסכמות יופעל קישור ייעודי למימוש הזכאות ביום חמישי וקבלת הכספים תהיה תוך 48 שעות מהגשת הבקשה. בנוסף, מאחר ושהות הילדים במשפחתון מבוססת במידה רבה על סבסוד המדינה, הובטח כי הסבסוד יינתן רטרואקטיבית מה-1.5.

 

כפי שפורסם בשבוע שעבר בכלכליסט, מטפלות המשפחתונים יצאו לשביתה לאור ההתנהלות בעייתית מולם של משרד הרווחה והעבודה, משרד האוצר ורשות המיסים שמנעה מרבות מהמטפלות לקבל פיצוי הוגן על פגיעתן כתוצאה ממשבר הקורונה. מעמדם המיוחד של המטפלות שמוגדרות כעצמאיות אך בפועל מפוקחות על ידי משרד העבודה והרווחה גרם לכך שרבות מהמטפלות לא קיבלו את מענק העצמאים שהובטח על ידי המדינה. לא מיותר לציין כי רובם המוחלט של המשפחתונים הציבוריים פועלים בפריפריה הכלכלית-חברתית של ישראל.

 

על פי נתונים שהגיעו לכלכליסט כ-40% מהם פועלים במגזר הערבי ועוד 30% במגזר החרדי. יתרה מכך, המטפלות, מגיעות אף הן מרקע סוציו-אקונומי נמוך. מדובר בנשים שהן לרוב המפרנסות היחידות של משקי בית ובמקרים רבים הן גם אמהות חד הוריות. לאור כך רובן המוחלט פטור מתשלום מס הכנסה בשל הכנסתן הנמוכה.

x