$
בארץ

ראשי הרשויות בישראל מאיימים: לא נפתח את כיתות ד'-י' בשבוע הבא

לטענת ראשי מרכז השלטון המקומי וראשי 15 הערים החזקות, הלימודים בכיתות ד'-י' המתוכננים להתבצע לסירוגין לא יועילו לתלמידים בכיתות אלו, ורק יזיקו ללימודים בכיתות א'-ג' החיוניים יותר למשק. ראשי הרשויות דורשים פתיחה מלאה של מערכת החינוך ביישובים שבהם התחלואה נמוכה יחסית

שחר אילן 17:2312.05.20

ראשי מרכז השלטון המקומי מבהירים כי לא יחזירו בראשית השבוע הבא את תלמידי כיתות ד'-י' לפעילות בבתי הספר בהתאם למתווה שמתכננת הממשלה המבוסס על למידה לסירוגין. זאת, בטענה שהמתווה אינו מועיל ורק יפגע בלימודים בכיתות א'-ג' שחיוניים יותר לפעילות הכלכלית.

 

ראשי המרכז דורשים פתיחה מלאה של מערכת החינוך לפעילות עם מגבלות בריאות מצומצמות. כלומר, בפועל הפסקת החלוקה של הכיתות לקבוצות.

יו״ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס ויו״ר מרכז המועצות האזוריות שי חג׳ג׳ שיגרו מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו שבו כתבו כי ״מתווה החזרה של תלמידי כיתות ד'-י' אינו מהווה חזרה ללימודים ולא נותן פתרון לאיש. ככל שלא תחזור המערכת לפעול במלואה, לא נוכל לפתוח את מוסדות החינוך עבור שכבות נוספות״.

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס צילום: ענר גרין

 

ביבס וחג'ג' המייצגים את כלל ראשי הרשויות ברחבי הארץ דורשים לגבש יחד עם הממשלה מתווה שעיקרו החזרת היישובים שבהם התחלואה נמוכה באופן מלא לספסל הלימודים. ביבס טען: "הילדים הם לא שפני ניסיונות וההורים מחפשים פתרונות אמיתיים. הפתרונות שהוצעו לא מספקים ובהיעדר מתווה ראוי לא נחזיר את בני כיתות ד-י' ללימודים".

 

גם פורום 15 הערים החזקות הודיע כי יסרב להחזיר בשבוע הבא לפעילות את כיתות ד'-י'. זאת, בטענה שהמתווה שפורסם אתמול לכיתות אלו ומבוסס על למידה לסירוגין "לא רק שאינו מועיל לכיתות אלה אלא הוא צפוי לפגוע ישירות בפעילות בכיתות א'-ג'. "אנו דוחים מתווה זה מניה וביה".

 

משרד החינוך ומשרד הבריאות סיכמו אתמול על מתווה שלפיו מיום ראשון הקרוב יגיעו תלמידי ד'-ו' לבתי הספר. לפי המתווה שיוצע למנהלים, אפשרות אחת היא לחזור ללימודים בימי שישי, ואפשרות שנייה היא לחלק 5 עד 6 שעות שבועיות בימים ראשון עד חמישי רק אחרי שכיתות א'-ג' מסיימות. כל זאת, בקבוצות של עד 20 ילדים.

 

לגבי כיתות ז'-י' בבתי ספר שש שנתיים, הוחלט שכל שכבה תגיע ליומיים לימודים בבית הספר החל מיום ראשון, ובשאר הימים תימשך הלמידה מהבית. בחטיבות ביניים עצמאיות, שבהן לומדים בכיתות ז'-ט', ילמדו שלושה ימים בשבוע, ובשאר הימים תימשך הלמידה מהבית. כל זאת, בגלל הצורך לחלק את הכיתות לקבוצות ולמצוא מספיק כיתות.

 

ביבס הגיב אתמול כי "המתווה החדש שהוצג לנו הערב עובר כל גבול ומנותק מהמציאות. לא ייתכן שתלמידים יגיעו ליום אחד בשבוע, ואחרים יגיעו ליומיים. השתגעו לגמרי. או שפותחים את כל מערכת החינוך או שלא פותחים בכלל". 

x