$
בארץ

דיווח שוטף

נמשכת הירידה במספר החולים הפעילים

ב-24 השעות האחרונות אובחנו עוד 29 נדבקים בנגיף; משרד התחבורה: קווי האוטובוס העירוניים יחזרו לפעול בימי שישי ובמוצאי השבת; מיום ראשון: תלמידי ד'-ו' ילמדו יום בשבוע, המתווה עדיין לא סוכם, נבחנות שתי חלופות; בעקבות אישור הקלות הביטוח הלאומי: 200 אלף יקבלו מקדמות על דמי האבטלה רשות המסים: אושרו 224 אלף בקשות לפעימה השנייה של מענק קורונה; משרד הבריאות מזהיר: "לחזרה לא מבוקרת לשגרה עלולות להיות השלכות קשות"

כלכליסט ו-ynet 20:5111.05.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

20:45 - 258 מתו בישראל מקורונה, נמשכת הירידה במספר החולים הפעילים

 

משרד הבריאות עדכן כי מניין המתים מנגיף הקורונה בישראל עלה ל-258. מדובר בעלייה של שישה נפטרים ביממה. ב-24 השעות האחרונות אובחנו עוד 29 נדבקים בנגיף, ומספרם הכולל בישראל עומד כעת על 16,506. מספר החולים הפעילים (ללא המחלימים או המתים) ממשיך במגמת הירידה: הוא פחת ב-389 ל-4,409. גם במספר המונשמים חלה ירידה ביממה האחרונה, אם כי הדבר נובע אולי בשל מותם של חלק מהחולים. המספר ירד בשבעה ועומד כעת על 65.

 

 

20:06 - התחבורה הציבורית חוזרת לפעול בסופי השבוע

 

משרד התחבורה מודיע שפעילות התחבורה הציבורית תחודש בסוף השבוע הקרוב, כשקווי האוטובוס העירוניים יחזרו לפעול בימי שישי ובמוצאי השבת. באזורים שבהם פעלו האוטובוסים גם בימי שבת, תחודש הפעילות לאורך כל סוף השבוע. מנגד נקבע שלא תחודש פעילות של קווים שפעילותם הופסקה לגמרי. המידע על הקווים השונים יפורסם באתרי משרד התחבורה והמפעילים.

 

החזרה המיועדת עדיין כפופה למגבלת 20 נוסעים לכלי רכב וחבישת מסכה. ברשות הארצית לתחבורה ציבורית מזכירים שהאתגר למקסם את השירות לציבור, במציאות שבה מספר הנהגים והאוטובוסים מוגבל והדרישה לשימוש בתחבורה הציבורית גדלה בכל יום, תהיה גדולה.

(ליאור גוטמן)

 

19:20 - משרד החינוך: נבחנות שתי חלופות לאופן חזרת תלמידי ד'-ו' ללימודים

 

לאחר שתלמידי א'-ג' חזרו ללימודים בשבוע שעבר לחמישה ימים בשבוע, משרד החינוך ומשרד הבריאות סיכמו הערב (יום ב') על מתווה שלפיו מהשבוע הבא יגיעו תלמידי ד'-ו' לבתי הספר ליום לימודים אחד במקביל אליהם. ביתר הימים ימשיכו ללמוד מרחוק. כעת בוחנים שתי אפשרויות של חזרת הלימודים בכיתות ד'-ו'. אפשרות אחת היא לחזור ללימודים בימי שישי, ואפשרות שנייה היא לחזור ללימודים בימים ראשון עד חמישי רק אחרי שכיתות א'-ג' מסיימות. נכון לעכשיו מדובר על לימודים בקבוצות של עד 20 ילדים ולמשך חמש עד שש שעות.

 

לגבי כיתות ז'-י' בבתי ספר שש שנתיים, הוחלט שכל שכבה תגיע ליומיים לימודים בבית הספר החל מיום ראשון, ובשאר הימים תימשך הלמידה מהבית. בחטיבות ביניים עצמאיות, שבהן לומדים בכיתות ז'-ט', ילמדו שלושה ימים בשבוע, ובשא הימים תימשך הלמידה מהבית.

 

לפי המתווה, בחטיבות הביניים תבוצע חלוקה של עד 20 תלמידים בקבוצה והם יצטרכו לשבת במרחק של שני מטרים זה מזה.

 

 

כיתה ריקה כיתה ריקה צילום: אלכס קולומויסקי

 

18:15 - משרד הבריאות מזהיר: "לחזרה לא מבוקרת לשגרה  עלולות להיות השלכות קשות"

 

משרד הבריאות מתנגד לחזרה מהירה מדי לשגרה; לפי הודעה שפרסם המשרד, "רק לפי מספר ימים אושרה תוכנית מפורטת על מעבר מדורג לשגרת הקורונה. יש בתוכנית הגיון פנימי וכל ארגון או רשות יודעים מה נדרש מהם בכדי לקבל את התו הסגול ולהיערך למועד הפתיחה המתוכנן עבורו. לא נכון יהיה להאיץ את התהליכים. אנו מציעים לכל ארגון וארגון לקחת אחריות ולקדם את מה שבתחומו. חזרה לא מבוקרת לשגרה לפני שהמשמעויות של הצעדים הקודמים הגיעו לידי ביטוי, איננה נכונה ועלולות להיות לה השלכות קשות".

 

 

חוף הים בתל אביב, השבוע חוף הים בתל אביב, השבוע צילום: ניצן דרור

 

 

17:55 - בעקבות אישור הקלות הביטוח הלאומי: 200 אלף יקבלו מקדמות על דמי האבטלה

 

200 אלף מובטלים שטרם קיבלו תשלום דמי אבטלה צפויים לקבל בימים הקרובים מקדמות - זאת לאחר שהממשלה אישרה היום (ב') בתקנות לשעת חרום הקלות בנושא דמי האבטלה, המאפשרות תשלום מקדמות גם לחודש אפריל. המקדמות ינועו בין 500 ל-8,000 שקל בהתאם לגובה שכרו של מקבל המקדמה. זאת בניגוד למקדמות ששולמו עבור מרץ והיו בגובה אחיד של 2,000 שקל.

 

 

17:21 - שירות התעסוקה: ביממה האחרונה חזרו לעבודה 9,934 איש

 

שירות התעסוקה מוסר בשעה זו כי מהעדכון האחרון ביום ראשון ה-10.5.20 ועד היום בשעה 16:00 נרשמו 2,298 דורשי עבודה. מהעדכון האחרון - 9,934 דורשי עבודה דיווחו לשירות התעסוקה על חזרתם למעגל העבודה. סה"כ מה-19.4.20 המספר עומד על 64,271 חוזרים.

 

 

16:10 - משרד הבריאות: פתיחת החופים לרוחצים - לפי לוח הזמנים של הממשלה

 

במשרד הבריאות מסרו כי טרם אושרה פתיחתם של החופים לרוחצים. "הנושא נידון מול הרשויות המקומיות הרלוונטיות ורק לאחר עמידה בכל אמות המידה שהגדרנו לשמירה על בריאות הציבור נאפשר פתיחה זאת, בכפוף לתו הסגול ובהתאם למתווה לוחות הזמנים שנקבע על ידי הממשלה". מוקדם יותר קרא בראיון לאולפן ynet ד"ר בעז לב, ראש צוות טיפול במגפות במשרד הבריאות, לאפשר שחייה בים - ולא רק פעילויות ספורט ימי כפי שמותר כעת. "ככל שאנחנו נמצאים במקומות מרווחים ואין התקהלות, אני לא חושב שעצם השחייה בים צריכה להיות בעיה", אמר לב.

 

15:03 -  בכיר משרד הבריאות: "לפתוח את הים, להתיר לאנשים לצאת לטבע"

 

ד"ר בעז לב, ראש צוות טיפול במגפות במשרד הבריאות,  אמר באולפן ynet כי יש לאפשר זאת, תוך שמירה על ההנחיות: "חושב שאפשר להתיר לאנשים לשחות ולצאת אל הטבע".

 

.

ד"ר בעז לב ד"ר בעז לב צילום: עמית שעל

 

14:59 - דרעי הורה לח"כים מש"ס שלא להגיע לחגיגות במירון: "ההנחיות חשובות יותר"

 

יו"ר שס, השר אריה דרעי, הודיע כי לא יגיע למירון לחגיגות ל"ג בעומר המסורתיות ויישאר בביתו. לדבריו, הוא הורה לכל חברי המפלגה לפעול כך. "יש הנחיות ברורות של משרד הבריאות בקשר לל"ג בעומר ואנחנו כנבחרי ציבור חייבים לקיימן. למרות שהחגיגות במירון חשובות לנו מאוד, חשוב יותר להישמע להנחיות", אמר דרעי.

 

12:25 - עיריית ת"א הציגה למשרדי הבריאות והפנים מתווה לחזרה לפעילות בחופים

 

עיריית תל אביב-יפו קוראת לממשלה לאפשר פתיחה מיידית של חופי הים המוכרזים בעיר. העירייה הציגה בחופי פרישמן לנציגי משרד הבריאות והפנים את הצעתה למתווה לחזרה מיידית לפעילות בחופי הים. ראש העיר רון חולדרי אמר כי "עם ישראל זקוק לקצת אוויר. חופי הים מציעים אפשרות בילוי לכלל הציבור ובמחיר שווה לכל כיס". המתווה שהוצג מותאם להנחיות הקורונה ולפיו יישמר מרחק שני המטרים בין השוהים בחוף (בקבוצות של עד שישה אנשים) תוך פעולות הסברה נחשבות. (איתי בלומנטל)

 

רשות המסים: אושרו 224 אלף בקשות לפעימה השנייה של מענק קורונה  

 

רשות המסים הודיעה כי עד כה הוגשו ואושרו 224 אלף בקשות לפעימה השנייה של מענק קורונה לסיוע לעצמאים בסך של עד 10,500 שקל. כ-147 אלף מתוכם נמצאו זכאים גם לפעימה השלישית המשולמת לעצמאים, להם מחזור שנתי שאינו עולה על 300 אלףשקל, ומקבלים תוספת למענקים בסכומים שבין 700 ל-3,025 שקל. 210 אלף נמצאו עד כה זכאים לפעימה הראשונה למענקים. מחר תיפתח האפשרות להגשת בקשות למענק סיוע לעסקים להשתתפות בהוצאות קבועות המהווה פעימה שלישית של תשלום מענקים.

 

11:00 - משרד הבריאות: מניין הנפטרים מקורונה עלה ל-254

 

משרד הבריאות עדכן כי מאתמול בערב נפטרו שני חולים נוספים בקורונה, ומניין הקורבנות עומד כעת על 254 בני אדם. כמו כן, אובחנו עוד 15 חולים בנגיף; מניין המחלימים עלה ב-118, ל-11,548 ומניין החולים הפעילים עומד על 4,690, מתוכם 64 מונשמים.

 

10:45 - האוצר דורש: לפתוח את הגנים באופן מלא ברשויות עם תחלואה נמוכה

 

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ומרכז השלטון המקומי דורשים ממשרד הבריאות לפתוח את מערך גני הילדים באופן מלא ברשויות בהן שיעורי תחלואה נמוכים. בערים הגדולות, מציין באב"ד כי ניתן לפתוח באופן מלא בשכונות מסוימות.

 

במכתב למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב נכתב כי "נגרמת פגיעה ביציבות התעסוקתית של ההורים שמפסידים 2.5 ימי עבודה בשבוע והמשק כולו מפסיד תוצר חודשי המוערך בכ-3.2 מיליארד שקל". שר האוצר, משה כחלון, יעלה את הבקשה בישיבת הממשלה מחרתיים. עוד כתב באב"ד: "הדבר גורם להגדלת ההוצאה התקציבית לצורך הפעלת המערכת בקבוצות קטנות ונגרמת פגיעה ביציבות התעסוקתית של ההורים".

 

 

שי באב"ד שי באב"ד צילום: אלעד גרשגורן

 

"אין זה יהיה סביר כי מערכת הגנים ברשויות שבהן שיעור החולים החדשים בשבועיים האחרונים נמוך מאוד ימתינו לפתיחה מלאה של מערך גני הילדים עד אשר בכלל הרשויות מספר החולים יפחת", הדגיש באב"ד.

 

רק אתמול החלה החזרה המדורגת של פעילות הגנים: מדובר בקבוצה הראשונה, שכללה מחצית מהילדים האמורים ללמוד שלושה ימים בשבוע. מתוכם התייצבו 60% בלבד.

 

לפי משרד החינוך, כ-22 אלף מנהלות ומנהלי הגנים, ועוד כ-22 אלף סייעות, קיבלו את קבוצות א' של הגנים שכוללות 250 אלף ילדים. מהודעת המשרד עלה כי לאורך היום נרשמה נוכחות גבוהה בגנים הממלכתיים ואילו בגנים בחברה הערבית והחברה החרדית נרשם שיעור נמוך יותר.

 

ראש עיריית ראשל"צ רז קינסטליך התייחס לפתיחה במקביל של הגנים והצהרונים: "היה לנו ברור שנפתח במקביל כי אין שום ערך לפתוח את הגנים בלי הצהרונים. נערכנו מבעוד מועד וזה עובד מצוין. הגיעו בערך כ-80% מהילדים. אותו מספר של ילדים שהיה בגן ממשיך לצהרון ואנשי הצוות מתחלפים".

(תמר טרבלסי חדד)

 

09:45 - מי יונשם ראשון במקרה של התפרצות נוספת: ההמלצות עודכנו לאחר הביקורת

 

הוועדה לתעדוף הטיפול בחולי קורונה קשים עדכנה את המלצותיה בעקבות הסערה הציבורית. הוועדה ספגה ביקורת קשה עם פרסום מסמך ההמלצות המקורי, לפני כשלושה שבועות, לאחר שהתברר כי הוא מנחה את הרופאים, במקרה של מחסור בציוד ובאנשי צוות, להגביל את האשפוז במחלקות טיפול נמרץ או את הקצאת מכונות ההנשמה לחולים שסיכוייהם לשרוד נמוכים יותר, בעיקר נכים ובעלי מחלות רקע.

 

המסמך המעודכן גובש על ידי ועדה המשותפת למועצה הלאומית לביו-אתיקה, ללשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית ולמשרד הבריאות. לפי ההמלצות, במקרה שמערכת הבריאות תגיע למצב של "אי ספיקה", חולים קשים יחולקו לארבע קבוצות, כשאחד הקריטריונים לתעדוף הטיפול הרפואי הוא "דרגת תפקוד" על פי מדד ECOG.

(אמיר אלון)

 

מיטת אשפוז במחלקת קורונה של בי"ח שיבא מיטת אשפוז במחלקת קורונה של בי"ח שיבא

 

07:00 - הממשלה אישרה: הפארקים ייפתחו, אפשר להשתמש במתקני הכושר

 

השרים אישרו אמש שורת הקלות, בהן ביטול המגבלה על שהייה בגנים ציבוריים מהבוקר. מנכ"ל משרד הבריאות עמד על כך שמתקני הכושר בגנים יישארו סגורים מחשש להתקהלויות, אך ידם של השרים הייתה על העליונה. החוזרים מחו"ל לא יחויבו בבידוד במלון. לפי הודעת משרד הבריאות ולשכת ראש הממשלה, אלה השינויים בתקנות שיהיו תקפים עד ל-19 במאי:

 צילום: שאטרסטוק

 

  • הגבלת פעילותם של עסקים וחנויות בשעות הערב בתקופת הרמדאן, ביישובים שמרבית תושביהם מוסלמים, תיעשה מעתה רק ביישובים שהוכרזו כ"אזור מוגבל".
  •  תבוטל המגבלה על שהייה בגנים ופארקים ציבוריים. פעילות במתקני כושר תתאפשר תחת שילוט של הרשות המקומית בדבר הצורך בשמירה על ריחוק פיזי ומניעת התקהלות. יובהר כי עדיין קיימת מגבלה על שימוש במתקני שעשועים המצויים בגן ציבורי או בשטח ציבורי אחר.
  • הפטור מחבישת מסכה במהלך טיפול נפשי הניתן לחסר ישע, יתאפשר גם ללא שמירת מרחק של שלושה מטרים, בנוסף לפטור דומה שכבר ניתן בטיפול בקטין.
  • חוזרים מחו"ל שיוכיחו כי ביכולתם להיכנס לבידוד ביתי באופן מלא ותקין - כמו בדירה לבד, או ביחידת דיור נפרדת לחלוטין מדיירים אחרים בבית - יורשו לקיים את הבידוד בביתם או במקום מתאים אחר העומד לרשותם. בנוסף, מי שכבר שוהה במלונית ויוכיח יכולת לבידוד ביתי, יוכל לצאת ולהשלים את תקופת הבידוד בביתו.
  •  שבים מחו"ל שלא יוכלו לקיים בידוד ביתי יופנו לבידוד במלוניות על חשבון המדינה.
  •  חוזר מחו"ל (כמו גם אחרים המחויבים בבידוד) לא יורשה להגיע לבידוד הבית באמצעות תחבורה ציבורית, למעט במוניות ובהתאם לכללים (שימוש במסכות, נסיעה עם חלונות פתוחים). זאת, כדי למנוע הדבקה פוטנציאלית בתחבורה ציבורית.
  • אדם שיפר את חובת הבידוד, או שייסע בתחבורה ציבורית, ייקנס ויידרש להשלים את הבידוד במלונית. האכיפה תתוגבר והמשטרה תאכוף ותוודא את בידוד הבית של השבים מחו"ל ותיעזר לצורך כך גם במפקחי רשות האוכלוסין וההגירה.

(איתמר אייכנר)

 

השרים אישרו: המגיעים לארץ מחו"ל יוכלו לשהות בבידוד ביתי - ולא במלוניות

 

שרי הממשלה אישרו אמש כי המגיעים לישראל מחו"ל יוכלו לשהות בבידוד ביתי כמתבקש מהנחיות הבריאות, אך לא יחויבו בבידוד במלוניות. השרים מקיימים בשעה זו שיחת ועידה טלפונית בנושא, וכן בביטול המגבלות על שהייה בגנים ציבוריים.

(איתמר אייכנר)

 

הגנים יופעלו בל"ג בעומר באמצעות הסייעות

 

נמצא פתרון להפעלת הגנים או חלקם ביום שלישי הקרוב, הוא ל"ג בעומר, באמצעות הסייעות. זאת, למרות המחלוקת הקשה בין הסתדרות המורים לאוצר. בהסכם שנחתם בין מרכז השלטון המקומי לבין הסתדרות המעו"ף נקבע שהסייעות יקבלו ליום חופש חלופי.

 

בימים האחרונים התפתח עימות חריף נוסף בין האוצר להסתדרות המורים בנושא החופש בל"ג בעומר. זה התחיל דווקא במהלך חיובי, כשמזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד קראה לגננות להתנדב בל"ג בעומר. האוצר מצידו פנה לבן דוד וביקש שגם המורים יעבדו בחג והציע שיום החופש הזה יקוזז מהימים שעל פי הבנתו המורים חייבים להחזיר בחופש הגדול. בן דוד ראתה בטענה שהמורים צריכים להחזיר עוד ימים כפרובוקציה. בתגובה הודיעה שכל המורים והגננות יהיו בחופש בל"ג בעומר. הפתרון הנוכחי כמובן אינו מועיל בנושא בתי הספר.

(שחר אילן)

x