$
בארץ

דיווח שוטף

הגנים יופעלו בל"ג בעומר באמצעות הסייעות

בעקבות זאת, הסייעות יקבלו יום חופש חלופי; הביטוח הלאומי: כ-100 אלף מובטלים שבו לעבודה, זאת מאז תחילת ההקלות בסגר ב-19.4; עוד 5 מתו מהנגיף ביממה האחרונה

כלכליסט ו-ynet 22:4910.05.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

22:30 - השרים אישרו: המגיעים לארץ מחו"ל יוכלו לשהות בבידוד ביתי - ולא במלוניות

 

שרי הממשלה אישרו כי המגיעים לישראל מחו"ל יוכלו לשהות בבידוד ביתי כמתבקש מהנחיות הבריאות, אך לא יחויבו בבידוד במלוניות. השרים מקיימים בשעה זו שיחת ועידה טלפונית בנושא, וכן בביטול המגבלות על שהייה בגנים ציבוריים.

(איתמר אייכנר)

 

21:30 - הגנים יופעלו בל"ג בעומר באמצעות הסייעות

 

נמצא פתרון להפעלת הגנים או חלקם ביום שלישי הקרוב, הוא ל"ג בעומר, באמצעות הסייעות. זאת, למרות המחלוקת הקשה בין הסתדרות המורים לאוצר. בהסכם שנחתם בין מרכז השלטון המקומי לבין הסתדרות המעו"ף נקבע שהסייעות יקבלו ליום חופש חלופי.

 

בימים האחרונים התפתח עימות חריף נוסף בין האוצר להסתדרות המורים בנושא החופש בל"ג בעומר. זה התחיל דווקא במהלך חיובי, כשמזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד קראה לגננות להתנדב בל"ג בעומר. האוצר מצידו פנה לבן דוד וביקש שגם המורים יעבדו בחג והציע שיום החופש הזה יקוזז מהימים שעל פי הבנתו המורים חייבים להחזיר בחופש הגדול. בן דוד ראתה בטענה שהמורים צריכים להחזיר עוד ימים כפרובוקציה. בתגובה הודיעה שכל המורים והגננות יהיו בחופש בל"ג בעומר. הפתרון הנוכחי כמובן אינו מועיל בנושא בתי הספר.

 

קשה שלא לראות בהסכם עליו חתמה ההסתדרות כביקורת שלה על סירובה של הסתדרות המורים לסייע למשק. יו"ר הסתדרות המעו"ף גיל בר-טל אמר ש"אני גאה בעובדות שניאותו לתרום למאמץ ויעבדו בל"ג בעומר לטובת הילדים והוריהם ולמען המשך החזרתו של המשק לשגרה". עם זאת, הרשויות המקומיות עדין יאלצו לגייס כוח אדם נוסף במקום הגננות ולא בטוח שיספיקו לעשות זאת בכל הגנים.

(שחר אילן)

 

20:20 - חמישה נפטרו מקורונה ביממה האחרונה

 

משרד הבריאות עדכן כי חמישה חולים בקורונה נפטרו ביממה האחרונה. לפי הנתונים, 23 בני אדם אובחנו בנגיף - עלייה של 0.14% מאתמול. מספר הנדבקים המאומתים בארץ עומד כעת על 16,477, מתוכם 4,795 חולים פעילים ובהם 65 מונשמים. 54 חולים החלימו, כאשר עד כה הבריאו 11,430.

 

20:10 - מספר השבים לעבודה מתקרב ל-100 אלף

 

מנתוני הביטוח הלאומי עולה שמאז ההקלות הראשונות בסגר ב-19.4, לאחר הפסח, ועד היום הודיעו 96 אלף מובטלים על שובם מחל"ת אל מעגל העבודה. מאז הסופ"ש האחרון הודיעו על כך 16 אלף. הנתונים מסתמכים על דיווחי מעסיקים לביטוח הלאומי ועל דיווחי עובדים ולאחר סינון של כפילויות.

 

סביר להניח שמספר החוזרים בפועל גדול בהרבה וכי רמת הדיווח נמוכה משמעותית מהחזרה בפועל. עם זאת מספרי הביטוח הלאומי גבוהים ממספרי שירות התעסוקה. לשירות הודיעו 54 אלף איש על חזרתם לשעבודה מאז ה-19.4 מתוכם 5,500 בסוף השבוע האחרון.

(שחר אילן) 

הביטוח הלאומי הביטוח הלאומי צילום: יריב כץ

 

17:50 - לאישור השרים: תבוטל המגבלה על שהייה בגן ציבורי

 

שרי הממשלה התבקשו אחר הצהריים (יום א') לאשר במשאל טלפוני את ביטול המגבלה על שהייה בגנים ציבוריים. יחד עם זאת, תישאר מגבלה על שהייה באזור של מתקני כושר המצויים בגן ציבורי או בשטח ציבורי אחר.

 

בשלב מסוים הופסק המשאל על ידי מזכיר הממשלה צחי ברוורמן כדי לתת הבהרות לשרים במספר נושאים. השר אופיר אקוניס העיר שלא ברור מדוע אי אפשר להשתמש במתקני ספורט בפארקים כאשר בקושי יש נדבקים חדשים. "יש לתקן את הנוסח", אמר. השרים אמיר אוחנה ואלי כהן הצטרפו לבקשה.

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הוסיף: "זה מוצדק ונכון, אבל מה ההיגיון להותיר את האיסור על שהייה בחופי הים והרחצה בהם? אני קורא למשרד הבריאות לתקן את העיוות הזה. לא ניתן לאכוף את התקנות הקיימות ולהסביר את ההיגיון שבהן. יש לאשר את פתיחת עונת הרחצה". 

 

17:00 - מסתמן: הממשלה תאשר לחוזרים מחו"ל לשהות בבידוד ביתי - ולא במלוניות

 

בתקנה החדשה לשעת חירום שתעלה לאישור הממשלה, ככל הנראה הערב, תינתן אפשרות לחוזרים מחו"ל לשהות בבידוד בביתם או במקום אחר העומד לרשותם - ולא במלוניות. זאת, בתנאי שהם יציגו יכולת זו לפי הוראות צו בריאות העם. בכך, תאמץ הממשלה את המודל שהציע השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שיאפשר פיקוח מוגבר על החוזרים מחו"ל שיימצאו מעתה בבידוד ביתי. משטרת ישראל תהיה אחראית על הפיקוח והאכיפה, ותקבל תחת אחריותה 250 מפקחים ממשרד הפנים לטובת ביצוע המשימה. הטיפול בשבים בשדה התעופה יחולק בין משרד הביטחון, משרד הבריאות ורשות שדות התעופה, גם במעורבות המשטרה - שעליה להיות נוכחת בהליכי הקליטה והשינוע.

(איתמר אייכנר)

 

15:12 - סניפי כל הבנקים ייפתחו עד יום רביעי

 

בנק ישראל הודיע כי כל סניפי הבנקים ייפתחו לקבלת קהל עד יום רביעי השבוע (13.5). בסניפים יינתנו כלל השירותים שניתנו ערב משבר הקורונה בישראל. השירותים הבנקאיים יינתנו בכפוף לתיאום תור מראש. עם זאת, התאגידים הבנקאיים נדרשים לתת מענה ללא תיאום תור מראש לאוכלוסיות מסוימות. למשל, אזרחים ותיקים, וכן במקרים דחופים. פירוט אודות המצבים בהם ניתן להגיע ללא תיאום תור מראש יפורסמו באתרי הבנקים.

 

13:21 - למרות מגבלות הקורונה: ארדן הורה לשב"ס להטיס מתאילנד את נתי חדד

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הורה לשירות בתי הסוהר להטיס את נתי חדד, הכלוא בתאילנד בגין הפעלת מרפאה לא חוקית, החזקת נשק וסמים ועוד, לרצות את המשך עונשו בישראל. השלטונות בתאילנד אישרו בשבוע שעבר את העברתו של חדד להמשך ריצוי מאסרו בישראל, אך בשירות בתי הסוהר חששו מכך שחדד עלול לשאת את נגיף הקורונה ולהדביק אסירים וסוהרים - והמהלך התעכב. ארדן דרש משב"ס, שנמצא תחת אחריותו, לפעול באופן מיידי להעברתו של חדד. (איתמר אייכנר)

 

 

השר גלעד ארדן השר גלעד ארדן צילום: מוטי קמחי

 

12:35 - בשיא הסגר, הניידות בישראל ירדה בהיקף של 80% למקומות המסחר והפנאי

 

בנקודת השפל של פעילות המשק בעקבות צעדי הסגר שקיבלה הממשלה חלה ירידה של כ-60% בניידות של ישראלים למקומות העבודה, וירידה של כ-80% בניידות למקומות מסחר ופנאי כמו מסעדות, בתי קפה, קניונים ובתי קולנוע כך עולה מנתוני הניידות של גוגל מפות שנותחו על ידי חטיבת המחקר של בנק ישראל.

 

מהנתונים עולה כי הירידה בניידות בישראל קדמה להטלת מגבלות על התנועה, מה שנבע מחשש ציבורי מהתפשטות המגיפה שהביא לצעדים וולונטריים של הציבור.

 

השוואה למדינות אחרות, מעלה כי הירידה בניידות בישראל במהלך המשבר, הן למקומות העבודה והן למקומות מסחר ופנאי, גבוהה ביחס למדינות ה-OECD. רמת הניידות הייתה סביב האחוזון העשירי של התפלגות מדינות ה-OECD, כלומר מהנמוכות ביותר. למרות זאת במחצית השנייה של חודש אפריל חלה התאוששות במדדים של ישראל שצמצמה את הפער מהממוצע ב-OECD, מה שלפי בנק ישראל עשוי להעיד על כך שההתאוששות הכלכלית בישראל מהירה יותר בהשוואה ליתר המדינות. (עמרי מילמן)

 

11:46 - החלה בנייתו של אגף חירום לחולי קורונה בביה"ח בילינסון

 

אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון החל במבצע בזק להקמת אגף חירום חדש לחולי קורונה בבית החולים בילינסון בפתח תקווה. העבודות כוללות בינוי, חשמל והתקנת מכשור אלקטרו מכני. האגף יכלול ארבע מחלקות טיפול נמרץ ו-206 מיטות. הוא מוקם בימים אלה בחניון התת קרקעי של בית החולים, על שטח של כ-5,000 מ"ר בקומות בקומות התת קרקעיות 3 ו-4 של החניון. היקף הפרויקט נאמד בכ-30 מיליון שקל. עובדים בו עשרות רבות של בעלי מקצוע, סביב השעון, ותחת הנחיות משרד הבריאות. (רענן בן צור)

 

11:03 - מחשש להתקהלויות בימי ל"ג בעומר: שמורת נחל עמוד נסגרה עד יום רביעי

 

רשות הטבע והגנים הודיעה כי שמורת הטבע נחל עמוד תהיה סגורה לציבור המטיילים החל מהיום ועד יום רביעי כולל, בשל סגירת כבישי האזור על ידי המשטרה מחשש להתקהלויות באזור מירון בימי ל"ג בעומר. האתר ייפתח מחדש לקהל ביום חמישי, והכניסה מותנית בהזמנת מועד הביקור מראש. (גלעד כרמלי)

 

 

נחל עמוד נחל עמוד צילום: מפה

 

10:28 - מזכ"ל משרד האוצר: "יפה בן דוד מסיתה את המורים נגדנו, מקווה שתתעשת"

 

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, התייחס בריאיון לאולפן ynet לדבריה של מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, שטענה כי באוצר איימו עליה. "אף אחד לא מאיים על יפה, תמיד רק בלאגן איתה. אמרנו שנשב אחרי זה. די, צריך להתקדם, מבטלים את ל"ג בעומר ואחר כך נסתדר", אמר באב"ד. הוא הוסיף: "בן דויד מסיתה את המורים, מעלה אותם על עץ ומנגחת אותם במשרד האוצר. מקווה מאוד שהיא תתעשת, הם עוד יצטרכו את האוצר". (אלכסנדרה לוקש)

 

10:00 - יו"ר נעמת: "פותחים קניונים, אז איך מסוכן לחזור לגנים ולבתי הספר?"

 

יו"ר נעמת, חגית פאר, התייחסה בריאיון לאולפן ynet לחזרה ההדרגתית של הגנים לפעילות, וקראה לממשלה להחזיר את מערכת החינוך ואת המעונות לפעולה במתכונת מלאה בהקדם. "איך זה שניתן לפתוח קניונים ושווקים וילדים יכולים להסתובב שם אבל מסוכן מדי לחזור לפעילות מלאה בגנים ובבתי הספר?", אמרה פאר. היא הוסיפה: "אנחנו ערוכים לחלוטין לכל התנאים שהוכתבו לנו על ידי משרד הבריאות. יש כאב גדול על מי שלא הצלחנו לתת לו שירות". (אלכסנדרה לוקש)

 

 

חגית פאר, יו"ר נעמת חגית פאר, יו"ר נעמת צילום: ג'ון פרץ

  

09:33 - מזכ"לית הסתדרות המורים: "בל"ג בעומר יהיה חופש; באוצר איימו עליי"

 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, התייחסה באולפן ynet לנושא החופש בל"ג בעומר, שיחול השבוע. "באוצר ידעו שיש ל"ג בעומר, בגלל ההתנהגות הכוחנית שלהם הוא יהיה יום חופש", אמרה בן דוד. לדבריה, "במשרד האוצר איימו עלי שיסיתו נגדי וילכו לי על הראש".

(אלכסנדרה לוקש) 

 

יפה בן דוד יפה בן דוד צילום: ראובן קפוצינסקי

 

מדורת ל"ג בעומר (ארכיון) מדורת ל"ג בעומר (ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

 

08:30 - כחצי מיליון ילדים חוזרים הבוקר לגנים

 

הבוקר חוזרים כחצי מיליון ילדים מגיל לידה ועד שש לגנים ולמעונות שייפתחו מחדש בהדרגה. הלימודים בגני העירייה יתקיימו בסבבים לפי ימים וכ-2,200 מעונות היום המפוקחים יחזרו לפעילות בתפוסה חלקית של כ-60% בלבד, מה שיותיר עשרות אלפי פעוטות עד גיל שלוש והוריהם ללא מענה. אמש התפרסם מתווה ראשוני לחזרת תלמידי כיתות ד'-י' לבתי הספר ביום ראשון הבא בתנאי שלא תהיה עלייה בתחלואה מנגיף קורונה. 

 

גן במבשרת ציון גן במבשרת ציון צילום: שלו שלום

 

07:00 - מניין הנפטרים מקורונה בישראל עלה ל-247

 

משרד הבריאות עדכן כי מהבוקר נפטרו עוד שני חולי קורונה בישראל, ומניין הקורבנות עלה ל-247. כמו כן, מניין הנדבקים ביממה האחרונה עלה ב-18 בני אדם, לעומת מניין המחלימים שעלה ב-147 ל-11,376. בישראל ישנם 4,831 חולי קורונה פעילים, מתוכם 64 מונשמים. 

 

צפיפות בתחנה המרכזית בירושלים  היום צפיפות בתחנה המרכזית בירושלים היום צילום: סוף פטישי

 

06:55 - למרות התקנות: צפיפות ועומס בתחנה המרכזית בירושלים

 

מאות בני אדם מצטופפים באולם הנוסעים מבלי שהם יכולים לשמור על מרחק סביר זה מזה כפי שנדרש על פי הנחיות משרד הבריאות. אגד: "ליבנו עם ציבור הנוסעים אשר אינם זוכים לקבלת שירות הולם בשל הגבלת מספר הנוסעים באוטובוסים".

 

23:05 - הממשלה אישרה את המשך מתן ההקלות למובטלים

 

הממשלה אישרה את המשך מתן ההקלות למובטלים. במסגרת זו הוחלט על קיצור התקופה הדרושה לקבלת דמי אבטלה ל-6 חודשים לכל מי שהחל את האבטלה עד סוף חודש אפריל. בנוסף, הוחלט על הארכת תקופת הזכאות לדמי אבטלה עד לסוף חודש מאי לכל מי שמסתיימת זכאותו לפני מועד זה. עוד נקבע כי בשל העומס הגדול על ביטוח לאומי, יוכל הביטוח הלאומי לשלם מקדמה בגין חודש אפריל בסכום של עד 8,000 שקל למי שטרם הסתיימה בדיקת כל הנתונים לגבי בקשתו.

 

 

 

x