$
בארץ

משרד האוצר מגדיל את הוצאות הקורונה ב-15 מיליארד שקל - בלי מקור תקציבי

כך עולה מתזכיר חוק שהפיץ האוצר. הסכומים הנוספים אמורים לממן, בין היתר, את המענקים בהיקף של 6 מיליארד שקל לקמעונאים ואת הקרן לעסקים בסיכון. הערכות: הגירעון בסוף השנה יעמוד על 11%

עמרי מילמן 20:1308.05.20

משרד האוצר הפיץ הערב תזכיר חוק שיגדיל את ההוצאות במסגרת התמודדות עם משבר הקורונה ב-15.6 מיליארד שקל.  

 

אותה הרחבה אמורה לממן את המענקים לעידוד תעסוקה בהיקף של 6 מיליארד שקל שסוכם על חלוקתם בעקבות מחאת רשתות הקמעונאות וכן הקמת קרן הלוואות ייעודיות לעסקים בסיכון שסורבו על ידי הבנקים, שנחשפה ב"כלכליסט".  

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: לע"מ

 

הקרן תקבל ערבות גדולה יותר של המדינה ותעמיד הלוואות של 5 מיליארד שקל. לפי דוח ביצוע התקציב של החשב הכללי, עד כה שולמו במסגרת חבילת הסיוע כ-20 מיליארד שקל, מתוכם רק כ-7 מיליארד שקל שמקורם בתקציב.

 

עוד אמורה התוספת לממן את קרן ההלוואות לביטוח אשראי ספקים בהיקף של 750 מיליון דולר, שכבר אושרה בוועדת הכספים וכן את הרחבת קרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים מ-8 מיליארד ל-14 מיליארד שקל.

 

במשרד האוצר מציינים כי התוספת המדוברת, הכוללת גם תוספות תקציביות למשרדי הממשלה, לצד הגדלת הקרן לעסקים קטנים, יביאו לכך שחבילת הסיוע הכוללת תגדל מ-80 מיליארד שקל ל-100 מיליארד שקל.

 

מאחר ולא אושר עד כה תקציב ל-2020 והתקציב בפועל הוא תקציב המשכי המבוסס על תקציב 2019, מדובר בחריגה משמעותית בתקציב, שתתבטא בסופו של דבר בגירעון חסר תקדים.

 

על פי ההערכות, בשלב זה הגרעון יעמוד בסוף השנה על מעל 11%, בית היתר בעקבות כך שהגירעון בסוף 2019 מראש היה גבוה ועמד על 3.7% בעקבות צעדים של נתניהו וכחלון.

x