בארץ

משבר הצהרונים נפתר. מזכ"לית הסתדרות המורים לגננות: אל תתנדבו בל"ג בעומר

הושג הסכם שיאפשר הפעלת צהרונים בהדרגה בכל הרשויות, אבל לא לכיתות ג'. עם זאת, לפחות כרגע, עדיין צפוי יום חופש יומיים אחרי החזרה לגנים. מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, שכבר קראה לגננות להתנדב לעבוד בל"ג בעומר, חזרה בה לאחר פניית האוצר לקיים לימודים כסדרם

תמר טרבלסי חדד ושחר אילן 17:0108.05.20

משבר אחד נפתר ברובו, אין הסכמה בנוגע לאחר: משרד החינוך, משרד האוצר והשלטון המקומי הגיעו להסכם בנוגע להפעלת הצהרונים, לאחר שבתחילה ניתן מימון שהיה מאפשר רק את פתיחתם ברשויות שבהן המדד הסוציו-אקונומי נמוך יחסית. כעת, הצהרונים צפויים להיפתח בהדרגה בכל הרשויות - אך בינתיים לא בכיתות ג'. ההורים ישלמו בגין הימים שבהם ישהו הילדים במסגרות, כל רשות מקומית תודיע על מועד תחילת הפעלת הצהרונים.

 

אבל בנוגע ללימודים בל"ג בעומר בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים עדיין אין הסכם. מזכ"לית הסתדרות המורים חזרה בה מקריאתה לגננות להתנדב בחופשת ל"ג בעומר ולפתוח את גני הילדים - שייפתחו רק יומיים לפני כן. במכתב לסגן הממונה על השכר באוצר, משה בכר, כתבה המזכ"לית יפה בן דוד כי תנחה את הגננות שאין לבצע התנדבות בל"ג בעומר, שיחול ביום שלישי הקרוב.

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד צילום: אורן אגמון

 

בן דוד הגיבה בכך למכתב ששיגר אליה היום (ו') בכר ובו ביקש שהשנה יתקיימו לימודים כסדרם. "כידוע, השנה איננה שנה ככל השנים", כתב בכר. "הן, משום שחגיגות ל"ג בעומר לא צפויות להתקיים במתכונתן המסורתית לאור הנחיות משרד הבריאות, והן, ובעיקר, משום שחלק מילדי כיתות א' עד ג' שבו אך זה עתה לספסלי הלימודים בשגרת לימודים מיוחדת לאור הנחיות משרד הבריאות, וילדי הגנים צפויים לחזור, בחלקם, כאמור, רק ביום א' הקרוב".

 

"אני מאמין כי גם את, כמונו, וכמו הקולות הרבים שעולים מן השטח, מבקשת להמשיך את הרצף הלימודי החיוני בשבוע הבא, ואני משוכנע שנוכל להגיע להסכמות בנושא זה", הוסיף בכר. לכן, אנו מציעים שהשנה הלימודים בל"ג בעומר יתקיימו כסדרם, בכפוף להנחיות משרד הבריאות כמובן, ויום לימודים זה יילקח בחשבון במסגרת השיח שאנו עתידים לקיים בגין התקופה שבה לא התקיימו לימודים במוסדות החינוך".

 

אבל בן דוד, שכבר קראה לגננות להתנדב ולפתוח את הגנים - קריאה שנענתה בביקורת מצד חלק מהגננות - החליטה דווקא לחזור בה בעקבות המכתב ששלח בכר ואמרה כי תנחה אותן לא לפתוח את הגנים ביום שאמור להיות יום חופש. כמה עיריות, ובהן ירושלים, כבר הודיעו כי אצלן יתקיימו לימודים בל"ג בעומר.

 

מה שקומם את בן דוד, ככל הנראה, במכתבו של בכר שהיה דווקא מנומס מאוד וכלל מחמאות למורים היה העובדה שהוא כלל דרישה שהמורים יחזירו חלק מהימים של הלמידה מרחוק.

 

לפי ההודעה המשותפת למשרדי האוצר והחינוך ולשלטון המקומי, הצהרונים יחלו לפעול באופן הדרגתי בגנים ובבתי הספר, לגילאי 3 עד 8, ובהתאם להיערכות של כל רשות על פי המתווה, הוחלט כי בכל האשכולות 1-10, ולא רק ברשויות עם מדד סוציו-אקונומי נמוך, ייפתחו מסגרות של צהרונים בגנים וכן בכיתות א-ב, בהתאם למודל ההפעלה הקיים היום. לפי ההודעה, כל רשות תפרסם באופן מסודר עדכון על אודות הרישום ומועד התחלת הפעלה.

 

צהרונים ייצאו לדרך לאחר שהוחלט במשותף על ידי שלושת הצדדים כי במסגרת המתכונת החדשה יועבר שיפוי תקציבי בגין הקטנת הקבוצות, תוך מתן מענה למסגרות של צהרונים גם בגני הילדים בעשירונים 6-10. הצהרונים יפעלו מתום יום הלימודים בהתאם להרכב הקבוצתי שבו מתקיימת הלמידה במסגרת יום הלימודים, ובאותו מתווה שבהם פעלו עד כה. ההורים ישלמו רק בגין הימים שבהם ישהו הילדים במסגרת.

 

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר כי "מדובר על בשורה אדירה למאות אלפי משקי בית בישראל, המאפשרת את חזרתו של המשק לפעילות סדירה. אני רוצה להודות בהזדמנות זו לכלל עובדי מערכת החינוך המאפשרים את חזרת הילדים וההורים לשגרה".

 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "לאחר עבודה מאומצת אנחנו בונים קומה נוספת בחזרה של מערכת החינוך לשגרה הדרגתית. לצד פתיחת גני הילדים ביום ראשון הקרוב, ופתיחתן זה מכבר של כיתות א-ג, מצטרפות כעת גם מסגרות הצהרונים. הן יהוו מסגרת משלימה, איכותית ועם רצף לימודי בעבור ילדי הגנים ותלמידי כיתות א-ב. העבודה עוד רבה, ואנחנו נמשיך לפעול כדי להשלים את המענים להחזרת חלקים נוספים של מערכת החינוך לשגרה".

 

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי: ״הרשויות ערוכות ונרגשות לקבל את פני הילדים בצהרונים עוד השבוע. הממשלה אישרה כעת את דרישת הרשויות למימון הפעלת הצהרונים ובזאת התקדמנו צעד משמעותי לקראת חזרה לשגרה תוך ראייה של טובת המשפחות מתוך התחשבות בנטל הכלכלי הכבד שמגיע לאחר תקופה מורכבת למיליוני הורים".

x