$
בארץ

משבר הקורונה

גם מעונות היום הפרטיים ישובו לפעילות ביום ראשון

נציגי מעונות היום הפרטיים לגיל הרך, שבהם כ-300 אלף ילדים ופעוטות, הגיעו להסכמה עם משרד האוצר ויצטרפו למעונות והפעוטונים המפוקחים שייפתחו בתחילת השבוע הבא. בין היתר, הם יקבלו מענק חד-פעמי לכיסוי העלויות ממשבר הקורונה ודרישות משרד הבריאות

אמיר אלון, ynet 07:2107.05.20
בעקבות הסכמות שהושגו הלילה (ה') עם משרד האוצר, גם מעונות היום הפרטיים לגיל הרך ייפתחו ביום ראשון, ולא רק מעונות היום והפעוטונים המפוקחים. במעונות המפוקחים יש כ-80 אלף ילדים, בעוד במעונות הפרטיים שכעת גם הם ישובו לפעילות בשבוע הבא, יש כ-300 אלף ילדים.

 

במסגרת ההבנות יינתן מענק הסתגלות חד-פעמי לכיסוי העלויות למעונות היום הפרטיים כתוצאה ממשבר הקורונה, בדגש על הגבלת כמות הילדים ודרישות הבריאות הייחודיות לגיל הרך. המענק מתווסף לכלי הסיוע שניתנו לעסקים עצמאיים, כגון שתי פעימות מענק סיוע לעצמאים, מענק בעד השתתפות בהוצאות קבועות, פטור מארנונה לשלושה חודשים, מענק החזרה לתעסוקה שעתיד להיקבע ועוד.

 

על פי פרטי ההסכם, מעונות שבהם בין 7 ל-12 ילדים יקבלו מענק בגובה 350 שקל לילד. מהילד ה-13 עד ה-24 ישולם מענק של 700 שקל לילד. מהילד ה-24 מענק ישולם מענק בגובה 1,200 שקלים לילד.

 

מנכ"לית ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל, ד"ר שולמית ביסמנובסקי, מסרה: "אני מברכת על ההבנות שהתקבלו שהן ביטוי למאבקנו העיקש וקולנו הרם. נוודא יחד עם שותפינו למתווה במשרד האוצר כי הוא ייושם במלואו למען הגננות, ההורים והילדים בישראל. אנו עדיין ממתינים למתווה של משרד הבריאות ומצפים שיתאים לדרישות שלנו לצרכים של הילדים בגיל הרך".

 

עו"ד קרן אוחנה איוס וחנן דגן, ראשי פורום הגנים הפרטיים, אמרו: "אנחנו גאים במתווה שהשגנו עם משרד האוצר. הפעלת הגנים הפרטיים חיונית להתנעת המשק. בנוסף למתווה המענק הסקטוריאלי לגני הילדים, הושגו הבנות לקידום הקלות ופטורים רגולטוריים עבור גני הילדים הפרטיים בישראל".

 

יש להדגיש כי עדיין לא הושגה הסכמה עם ארגון א.מ.א, המייצג את מעונות היום המפוקחים שמופעלים על ידי יזמים פרטיים, שבהם כ-50 אלף ילדים. שם לא קיבלו את המתווה שהושג, והמעונות שאותם מאגד הארגון לא ייפתחו לפי שעה ביום ראשון.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: אלעד גרשגורן

 

 

ההבנות הלילה בנוגע לפתיחת מעונות היום הפרטיים מצטרפות להבנות שהושגו יממה לפני כן עם נציגי מעונות היום המפוקחים. אתמול אישר משרד הבריאות את המתווה שאותו גיבש משרד העבודה והרווחה. יצוין כי גורמים בתחום מעריכים כי בשל צמצום הכיתות במסגרת המתווה כ-30% עד 40% מהפעוטות לא יוכלו לשוב למעונות היום.

 

המתווה מחייב בין היתר הקפדה על כללי היגיינה קפדניים לפני ואחרי כל מגע עם פעוט וחיטוי יסודי של המעון בסוף יום. בין ההנחיות נקבע כי על הצוות ועל הילדים להקפיד על רחיצה תכופה ויסודית של הידיים בסבון, תוך הקפדה יתרה, לפני ואחרי מגע פיזי עם ילד, לפני ואחרי האכלה, לפני ואחרי שימוש בשירותים או החתלה ולפני החזרה למרחב הציבורי.

 

על-פי פרטי ההסכם (עם המעונות המפוקחים), בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הפעילות במעון תהיה בקבוצות קבועות של עד 17 פעוטות בכל קבוצה. במידה שהביקוש למעון יעלה על ההיצע, ניתן יהיה לנייד פעוטות בין מסגרות לגיל הרך, אך לא יתאפשר ניוד מארגון לארגון. הורה שיהיה מעוניין להעביר את ילדו לארגון אחר יפעל בהתאם לפרוצדורה שבשגרה.

 

פתיחת הקבוצות תתבצע בהתאם לביקוש. במידה שלא יהיה לדוגמא ביקוש לכיתת תינוקות (עד גיל 15 חודשים), ניתן יהיה לפתוח כיתת פעוטות (24-16 חודשים) או בוגרים (32-25 חודשים). כמו כן, ניתן יהיה לקלוט ילדים בקבוצות רב גילאיות. בכיתות התינוקות והפעוטות יהיו שלוש מחנכות ואילו בכיתת הבוגרים שתי מחנכות. בקשתם של הארגונים למחנכת מחליפה נוספת נדחתה.

x