$
בארץ

פרשנות

החלטת בג"ץ - ניצחון זמני לנתניהו ורמז להתערבות עתידית

החלטת בג"ץ לדחות את העתירות נגד הרכבת הממשלה על ידי נתניהו איננה סוף פסוק. לאחר שהכנסת תחוקק הלילה את "חוק הרוטציה" יוגשו שוב עתירות כנגדו לבג"ץ והוא עתיד לדון כבר בשבוע הבא בעתירות נגד מינויו של נתניהו כראש הממשלה החלופי

צבי זרחיה 23:5006.05.20

החלטת בג"ץ לדחות את העתירות נגד הרכבת הממשלה על ידי נתניהו ונגד ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן - היא ניצחון גדול לרה"מ. בג"ץ הכשיר למעשה את הענקת המנדט לנתניהו להרכבת הממשלה כפי שקובע החוק. עם זאת, בהחלטה של בג"ץ שלא להתערב בעת הזו בהסכם הקואליציוני טמון הרמז שתיתכן התערבותו בעתיד.

 

בג"ץ כבר הודיע בתחילת השבוע שלא יתערב בחקיקת חוק הרוטציה הכולל את הרוטציה מאחר שהוא בשלבי חקיקה.

 

מימין נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות וראש הממשלה בנימין נתניהו מימין נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות וראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: Marc Israel Sellem, אוליבייה פיטוסי

 

עם זאת לאחר שהכנסת תחוקק הלילה את "חוק הרוטציה" יוגשו עתירות כנגדו לבג"ץ והוא עתיד לדון כבר בשבוע הבא בעתירות נגד מינויו של נתניהו כראש הממשלה החלופי, כמו גם, נגד הסעיף לפיו אסנת מארק תכהן כחברה בוועדה לבחירת שופטים.

 

אם יפסול בג"ץ את הסעיפים הללו תחזור המערכת הפוליטית למערבולת.

 

השאלה היא כיצד ינהג נתניהו, אם בג"ץ יקבל החלטות לגבי חוק הרוטציה לאחר שכבר תוקם הממשלה.

 

אם בג"ץ יפסול את כהונתו של נתניהו כראש הממשלה, ניתן להעריך שנתניהו יפרק את הממשלה גם אם תוקם רק בשבוע הבא וייערכו בחירות רביעיות.

 

בכנסת מעריכים שבג"ץ יתערב בהרכב הוועדה לבחירת שופטים.

x