$
בארץ

בג"ץ קבע: אין עילה משפטית להתערב בהטלת הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו

שופטי בג"ץ פרסמו את הכרעתם בעניין העתירות נגד הטלת הרכבת ממשלה על בנימין נתניהו, הנאשם בפלילים, ונגד ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן. הם קבעו כי אין עילה משפטית להתערב בהטלת הרכבת הממשלה על נתניהו - אך ציינו: "מדובר בהסכם קואליציוני חריג שחלק מהוראותיו מעוררות קשיים בלתי מבוטלים". מוקדם יותר נתניהו וגנץ סיכמו שהממשלה תוצג ביום רביעי הקרוב

צבי זרחיה ו-ynet 23:1506.05.20

בג"ץ דחה הערב פה אחד את כל העתירות נגד הענקת המנדט לנתניהו, הנאשם בפלילים, להרכבת ממשלה ונגד ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן. בהחלטתם כתבו השופטים כי הם דוחים פה אחד את העתירות. בתוך כך, מוקדם יותר נתניהו וגנץ סיכמו שהממשלה תוצג ביום רביעי הקרוב.

 

לצפייה בהכרעת בג"ץ המלאה - לחץ כאן

 

"לעת הזו", נכתב, "אין מקום להתערב באיזה מסעיפיו, וזאת בין היתר בהינתן התיקונים וההבהרות שמסרו ראש הממשלה וסיעות כחול לבן והליכוד".

 

"מדובר כבהסכם קואליציוני חריג, שחלק מהוראותיו מעוררות קשיים לא מבוטלים" סיכמה הנשיאה אסתר חיות את פסק הדין. "כך לדוגמה, ההסכמות בעניין החוק הנורווגי המדלג, אם יוחלט להוציאן אל הפועל, הן מוקשות ביותר נוכח היותן שינוי רטרואקטיבי של כללי המשחק ושל הזכות לבחור ולהיבחר, כך גם השחיקה במעמדה של האופוזיציה בישראל. עם זאת, טרם בשלה העת לבחון טענות אלה".

 

בג"ץ דן ביום ראשון בעתירות נגד הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו וביום שני בעתירות נגד ההסכם הקואליציוני. הדיונים נערכו בהרכב מורכב של 11 שופטים ובראשו נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. 

 

שופטי בג"ץ שופטי בג"ץ צילום: יוסי זמיר גלובס לעמ

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט טען בתגובתו לבג"ץ כי אין מניעה משפטית להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו, למרות כתב האישום שהוגש נגדו. כמו כן, טען שלא ניתן לפסול את ההסכם הקואליציוני, למרות הקשיים שיש בו.

 

בעקבות ביקורת שהשמיעו השופטים בדיון ביום שני הודיעו הליכוד וכחול לבן על כמה תיקונים בהסכם ביניהן. הן הודיעו סעיף הקפאת המינויים יקוצר מחצי שנה לכשלושה חודשים (מאה ימים). כמו כן, תבוטל הקפאת החקיקה. במסגרת השינויים בהסכם, הצדדים הסכימו כי תובא לכנסת חקיקה, אבל הוסכם שתינתן קדימות לחקיקת קורונה. עוד הוסכם כי תקופת החירום לא תוארך מעבר לחצי שנה. בהסכם המקורי הוחלט שלא לקדם חקיקה בכלל, אלא הצעות חוק שקשורות במשבר הקורונה.

 

ראש הממשלה נתניהו פנה ביום שני במסר לשופטי בג"ץ ואמר במהלך הצהרה על הקלות בתקנות הקורונה: "בדמוקרטיה מי שמקבל את הרוב הוא מוביל את העם". הוא הוסיף: "נבחרתי ברוב קולות, יש רוב עצום בעם שרוצה שאוביל את הממשלה שאנו עמלים להקים אותה. לא מן הראוי שגורם כלשהו, לא פקידות ולא שופטים בבית המשפט, יתערבו בדבר הבסיסי הזה של הדמוקרטיה".

 

 

x