$
בארץ

חברת החשמל תעביר למדינה דיבידנד של 200 מיליון שקל לחברת ניהול מערכת החשמל

מדובר בחברת ניהול מערכת החשמל הארצית שקמה רק לאחרונה. לחברה יועברו גם 300 מיליון שקל, מחצית מקווי אשראי בנקאיים והיתר ממימון ממשלתי בדמות ערבות מדינה, כך שסך ההון העצמי של חברת ניהול המערכת יגיע לכחצי מיליארד שקל.

ליאור גוטמן 19:0206.05.20

חברת החשמל תעביר למדינה דיבידנד בסך 200 מיליון שקל. כך נודע לכלכליסט. מדובר בפעולה נדירה של מונופול ייצור החשמל הממשלתי, וכזו שלא נרשמה שם כבר עשרות שנים, כאשר הסיבה להעברת הדיבידנד היא לצורך גיבוש הון עצמי לחברת ניהול מערכת החשמל הארצית שקמה רק לאחרונה.

 

 

 

החברה היתה עד כה יחידה בתוך חברת החשמל והיתה אחראית על סדר הפעלת תחנות כוח. כחלק מהרפורמה בחברת החשמל החליטו להפוך אותה לחברה ממשלתית עצמאית שתנהל את סחר החשמל ברחבי המדינה מול כל מי שמחזיק תחנות כוח - חברת החשמל, תחנות כוח פרטיות או מתקנים סולאריים.

 

החברה החדשה אמורה לנהל שוק לסחר בחשמל, לפקח על משטר הפעלת תחנות הכוח (מקור ההכנסות של חברת החשמל ויצרני החשמל הפרטיים) ובעתיד אף לעבוד כקניין ראשי של דלקים וגז עבור המשק.

 

אורות רבין, חדרה אורות רבין, חדרה צילום: באדיבות חברת החשמל

 

 

לפיכך, חברת החשמל נדרשת להעביר למדינה כ-200 מיליון שקל, אליהם יצורפו עוד כ-300 מיליון שקל, חצי מהם מקווי אשראי בנקאיים והחצי השני מימון ממשלתי בדמות ערבות מדינה, כך שסך ההון העצמי של חברת ניהול המערכת יגיע לכחצי מיליארד שקל.

 

חברת ניהול המערכת החברה היתה אמורה לקום עד דצמבר 2018, ובשל עיכובים בירוקרטיים היא החלה לפעול רק במהלך 2019 עם גיוס יו"ר (סמי תורג'מן), מנכ"ל (יורם כהן) וקליטת כ-200 עובדי מחברת החשמל.

 

בכוונת משרדי האוצר והאנרגיה להעביר בתוך כשנתיים את כלל סליקת חשבונות החשמל לידי החברה החדשה, מה שאומר שהיא תחויב במערכת בילניג וסייבר שתתמוך בעסקאות בהיקף של כמה מיליארדי שקלים בחודש, והיא תהיה זו שתשלם לתחנות הכוח הפרטיות שמחזיקות כיום כשליש מהייצור.

 

בחברת החשמל סרבו להתייחס.

x