$
בארץ

משבר הקורונה

מסתמן: ל-75% מילדי הגנים בגילאי 3-0 לא יהיה פתרון ביום ראשון

ההסכם בין האוצר לארגוני המעונות המפוקחים הציבוריים מתייחס רק ל-80 אלף ילדים מתוך כ-350 אלף ילדים במעונות ובמשפחתונים. גם אם האוצר יגיע להסדר עם מפעילי המעונות הפרטיים, רובם לא יצליחו להתארגן עד יום ראשון

שחר אילן 16:3806.05.20

ההסכם שהושג היום בין האוצר לארגוני המעונות המפוקחים הציבוריים מתייחס רק ל-80 אלף ילדים מתוך כ-350 אףך ילדים במעונות. מתוכם לחלק לא מבוטל כלל לא יהיה מקום בכיתות המעון שיוגבלו ל-15 תלמידים. כמו שהדברים נראים כרגע, ביום ראשון ל-75% מילדי המעונות והמשפחתוניפ לא יהיה פתרון. גם אם האוצר יגיע להסדר עם מפעילי המעונות הפרטיים לסוגיהם, רובם לא יצליחו להתארגן עד יום ראשון.

 

ביום שישי החליטה הממשלה לדחות את פתיחת גני הילדים (גילאי 6-4) ומעונות היום והמשפחתונים (גילאי 3-0) מיום ראשון השבוע ליום ראשון הבא, 10.5. שלשום בערב אפילו ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר לא היה בטוח שזה באמת יקרה. בנאום הניצחון שלו על הקורונה אמר ש"ביום ראשון הבא יתחילו לפעול הגנים. יש עוד דיונים לגבי המשפחתונים ומעונות היום. נודיע על כך".

  

פסימיים עוד יותר היו משתתפי ישיבת ועדת הרווחה והעבודה של הכנסת שנערכה שלשום. יו"ר הוועדה ח"כ עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת סיכמה את הדיון: "כמו שהדברים נראים עכשיו, במועד הפתיחה ביום ראשון יהיו מעונות רק ל־20% מהילדים". בישיבה שערכו נציגי המעונות עם בכירי משרד העבודה והרווחה שלשום בערב דובר על הצורך בשלושה ימי היערכות מהרגע שיושגו סיכומים - עם האוצר ומשרד הבריאות. כלומר את הסיכומים היה צריך להשיג אתמול בערב, לפחות הסיכומים עם האוצר נראו ברובם מאוד רחוקים.

שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס. מעונות היום באחריותו ולא תחת אחריות משרד החינוך שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס. מעונות היום באחריותו ולא תחת אחריות משרד החינוך צילום: עטא עוויסאת

 

מעונות היום הם, על פי המחקרים המעודכנים, מיסודות החינוך המשפיעים ביותר על התפתחות הילד. על פי הערכות בנק ישראל, הם גם המוסדות החשובים ביותר לפעילות המשק. הבנק מעריך את אובדן התוצר בשבוע עבודה שבו המשק עובד ומערכת החינוך מושבתת ב־2.6 מיליארד שקל. מתוכם 1.2 מיליארד שקל, כלומר כמעט חצי, בגלל השבתת מעונות היום והמשפחתונים.

 

למרות זאת מעונות היום הם הבן החורג של מערכת החינוך ופועלים תחת אחריות משרד העבודה והרווחה. אחת התוצאות היא שאין בעצם שום מערך נתונים מוסכם על המערכת. בשלושת השנתונים הרלבנטיים יש 550 אלף ילדים. הדבר היחיד שברור הוא ש־130 אלף מהם לומדים ב־2,200 מוסדות מפוקחים ששכר הלימוד בהם מסובסד על ידי המדינה, כלומר מדובר בפחות מרבע הילדים.

 

 

ח"כ עאידה תומא-סלימאן, יו"ר ועדת הרווחה והעבודה של הכנסת ח"כ עאידה תומא-סלימאן, יו"ר ועדת הרווחה והעבודה של הכנסת צילום: אוראל כהן

 

"ממשיכים לנפנף אותנו"

 

מרכז המחקר והמידע של הכנסת מעריך שבין 150 אלף ל־200 אלף ילדים, כלומר 36%-27% מכלל הילדים, נמצאים במעונות יום ומשפחתונים פרטיים. זה אומר שכ־45% נמצאים בבית או בהשגחת מטפלות. ארגוני המעונות הפרטיים טוענים ש־350 אלף ילדים, כלומר 63%, נמצאים במוסדות בהשגחתם. האמת כנראה באמצע.

 

 

  צילום: יריב כץ

 

היום הגיעו ארגוני המעונות הציבוריים המפוקחים להסכם עם האוצר. זה אומר שמתוך 130 אלף הילדים במעונות המפוקחים האוכלוסייה היחידה שכמעט ברור שיהיו לה מעונות ביום ראשון הם 80 אלף הילדים שלומדים במעונות של הארגונים הגדולים. בניגוד לגני הילדים שיחולקו לשתי קבוצות ויפעלו ברוטציה, המעונות יאפשרו רק ל-15 ילדים להגיע. הילדים יבחרו על פי סדרי עדיפויות שיקבע משרד העבודה והורווחה. כלומר, גם מתוך 80 אלף ללא מעט ילדים לא יהיה מקום.

 

"דיבורים כמו חול"

 

50 אלף ילדים לומדים במעונות מפוקחים פרטיים. מעונות אלה, בניגוד למעונות של הארגונים, לא מקבלים מבנים מהרשויות, ולכן הם משלמים שכר דירה או מחזירים חובות על בנייה. הם דורשים מהאוצר פיצוי מוגדל בשל המרכיב הנוסף הזה בהוצאות. בינתיים הם לא קרובים להסכמה. "אני לא רואה שנוכל לפתוח ביום ראשון", אומר יו"ר איחוד מעונות ארצי (א.מ.א) משה סויסה.

 

המרחק הגדול ביותר הוא בין עמדות מעונות היום הלא מפוקחים לעמדות האוצר. סגן ראש אגף תקציבים באוצר אסף וסרצוג שב והבהיר בוועדת הרווחה והעבודה שלשום את עמדת האוצר כי המעונות הפרטיים צריכים להסתפק במענקי הסיוע לעצמאים. יו״ר פורום הגנים הפרטיים עו"ד קרן אוחנה איוס אמרה ש"אנחנו שומעים מהאוצר דיבורים כמו חול, ובאמת לא יישאר לנו מה לאכול". מנכ"ל התאחדות מעונות היום הפרטיים בישראל יניב בר אור אמר ש"משרד האוצר כנראה רוצה לראות גננות שיתאבדו. אף אחד לא נותן לנו תשובות".

 

בפועל, סביר להניח שמעונות שיש בהם פחות מ־15 ילדים יהיה יותר קל לפתוח ממעונות שהמודל העסקי שלהם בנוי על יותר ילדים. הארגונים טוענים ש־2,000 מעונות כבר החליטו לסגור את שנת הלימודים. מה שברור כרגע זה שגם אם הממשלה תחליט לפתוח את המעונות ביום ראשון, ייפתח רק חלק קטן מהם.

x