$
בארץ

דיווח שוטף

רשות המסים: 100 אלף עצמאים נמצאו זכאים לפעימה השנייה

משרד הבריאות עדכן כי מספר החולים המונשמים ירד ל-69; מאז אתמול נדבקו 21 בני אדם בלבד; 0 חולים בת"א בשלושת הימים האחרונים, 20 בבני ברק, ו-15 בירושלים; ביטוח לאומי: 70 אלף דיווחו על חזרה לעבודה מחל"ת; המגזר הערבי יחזור ללימודים ביום ראשון

כלכליסט ו-ynet 22:4306.05.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

חולים קשה ובינוני

 

 

מתים מול מונשמים 

 

 

חולים פעילים מול מחלימים 

 

 

טבלת נדבקים לפי יישובים 

 

 

22:40 - רשות המסים: 100 אלף עצמאים נמצאו זכאים לפעימה השנייה

 

בסיכום היום הראשון להגשת בקשות לפעימה השנייה של מענק הסיוע לעצמאים נמנו 100 אלף עצמאים שנמצאו זכאים למענק.  כ-66 אלף מתוכם נמצאו זכאים גם לפעימה השלישית ויקבלו תוספת למענקים בסכומים שבין 700 – 3,025 שקל. סה"כ עבור בקשות אלו לשתי הפעימות יועבר בימים הקרובים סכום של כ-550 מיליון שקל לחשבונות הבנק של הזכאים.

 

22:00 - המגמה נמשכת: עוד ירידה במספר המונשמים וחולי הקורונה

 

המגמה החיובית בנתוני הקורונה נמשכת: משרד הבריאות עדכן כי מספר החולים המונשמים ירד ל-69. מאז אתמול נדבקו 21 בני אדם בלבד. 239 נפטרו עד כה מהמגפה.

(ynet)

 

21:00 - בלי סגר ובלי מדורות: השרים אישרו התקנות לל"ג בעומר

 

הממשלה התכנסה הערב (ד') לישיבה טלפונית כדי לאשר תקנות לשעת חירום בכל הנוגע לאיסור הדלקת מדורות ועלייה להר מירון. עם זאת, לא יוטל סגר באותו יום - 11 במאי. נציב שירותי הכבאות הזהיר מהדלקת מדורות בחצרות של בתים פרטיים - והממשלה אישרה את האיסור.

 

19:28 - הביטוח הלאומי: 70 אלף דיווחו על חזרה לעבודה מחל"ת

 

מאז ההקלות הראשונות בסגר ב-19.4 לאחר חג הפסח ועד היום קיבל הביטוח הלאומי דיווחים על חזרתם של 70 אלף עובדים מחל"ת לתפקידם. ביממה האחרונה הגיעו דיווחים על 9000 עובדים. הנתונים מסתמכים על דיווחי מעסיקים לביטוח הלאומי ודיווחי עובדים ולאחר סינון של כפילויות. הנתונים גבוהים מהדיווחים שהגיעו לשירות התעסוקה לפיהם מאז ה-19.4 חזרו 44 אלף עובדים וביממה האחרונה 5,500.

 

סביר שהעובדים והמעסיקים רואים בביטוח הלאומי כתובת מיידית יותר להודיע על הפסקת הצורך בדימוי אבטלה. עם זאת סביר שגם נתוני הביטוח הלאומי חלקיים מאוד. בשל הפתיחה המאוד רחבה של המשר, אפשר להניח שהמספרים כפולים ואולי גדולים יותר. הדבר נובע מכך שאנשים מזדרזים מאוד לדווח על יציאה לאבטולה לצורך קבלת דמי אבטלה אבל הרבה פחות דחוף להם לדווח על חזרה ממנה. (שחר אילן)

 

19:15 - החינוך הערבי יחזור לפעילות ביום ראשון

 

החינוך הערבי יחל לחזור לבתי הספר ביום ראשון הקרוב, שבוע אחרי החינוך העיברי על כך הוחלט בישיבה של מנהיגות היישוב הערבי בהמלצת ועדת המעקב לענייני בריאות בחברה הערבית. זאת, לאחר שבשבוע שעבר החליט אותו פורום לא להחזיר את החינוך הערבי לפעילות בשל התחלואה הגבוהה. השיבה לפעילות מתייחסת כמובן רק לשכבות שפעילותן מותרת, כלומר גני הילדים, כיתות א-ג ויא-יב ואולי גם מעונות היום. היא תעשה בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

 

 

בית ספר בכפר מנשיה זבדה (ארכיון) בית ספר בכפר מנשיה זבדה (ארכיון) צילום: עמית מגל

 

יו"ר ועדת המעקב לענייני חינוך במגזר הערבי, ד"ר שארף חסאן, הסביר שההחלטה התקבלה בעקבות היציבות בנתוני התחלואה בחברה הערבית והעובדה שלא היו התפרצויות בשבוע. היא אינה חלה כמובן על ישובים אדומים. החינוך הערבי נחשב לנפגע ביותר מהלימודים המקוונים משום שהאוכלוסייה שלו עניה במיוחד וכ-50% מהתלמידים לא היו מחוברים ללימודים מקוונים בשל העדר מחשב או חיבור לרשת. ועד ראשי הרשויות הערביות שהחל אתמול בשביתה אימץ את ההחלטה על החזרה לפעילות והחריג את מערכת החינוך מהשביתה. בתי ספר תיכוניים שירצו בכך יוכלו לחזור ללימודים כבר השבוע.

 

14:30 - אפס חולים בתל אביב בשלושת הימים האחרונים, 20 בבני ברק ובחורה, 15 בירושלים

 

משרד הבריאות מפרסם נתונים על מספר הנדבקים ביישובים השונים. לפי הנתונים, בתל אביב, גבעתיים, נתניה ורמת גן לא אותרו חולים חדשים בשלושת הימים האחרונים. ברמת השרון והרצליה - אותר חולה אחד בלבד. לעומת זאת בבני ברק אותרו 20 חולים, בחורה - גם כן 20 חולים, בירושלים - 15 חולים, ובבאר שבע - 7.

 

היום אובחנו עוד תשעה נדבקים, ומניינם עלה ל-16,314 בסך הכל. כעת יש בישראל 5,549 חולים פעילים. 247 חולים מאושפזים בבתי החולים, מתוכם 70 מונשמים. ב-24 השעות האחרונות אדם אחד מת מהנגיף, ומניין המתים עומד על 238. עד כה החלימו 10,527. אתמול נעשו 7,741 בדיקות.

 

 

לרשימה המלאה של היישובים לחצו כאן

 

 

בני ברק בני ברק צילום: שאול גולן

 

12:00 - מחיצות לשמירה על בריאות הנהגים באוטובוסים

 

הנהלת משרד התחבורה אישרה אתמול בלילה (ג') נהלי שמירה על נהגי האוטובוסים, לקראת חזרת שירותי התחבורה הציבורית לעבודה כמעט מלאה. התקנות החדשות הושגו לאחר עתירה של ארגון הנהגים לביהמ"ש, בעקבותיה נקבע שכ-6,000 אוטובוסים ימוגנו במחיצות מיוחדות שיישמרו על בריאות הנהגים. עלות המהלך נאמדת ב-40 מיליון שקל.

 

מארגון נהגי האוטובוסים נמסר בתגובה כי "התקנת מחיצות הן כלי חשוב לא רק בהגנה מפני נגיף הקורונה - המחיצות ימנעו אלימות נגד הנהגים. אנו מקווים כי זהו צעד נוסף בדרך להגדרת מקצוע הנהג כעובד ציבור. נמשיך להיות חוד החנית בהגנה על נהגי האוטובוסים בשיגרה ובחירום".

(ליאור גוטמן)

 

11:30 - דובי אמיתי יוביל את מאבק רשתות השיווק בממשלה

 

נציגות הרשתות הקמעונאיות בראשות הראל ויזל בחרו בדובי אמיתי, יו"ר המגזר העסקי, להוביל את המאבק מול האוצר והממשלה בכל הנוגע לסיוע לעסקים גדולים. הבחירה נעשתה כשברקע אי הסכמות בין הנציגות לפקידי האוצר וכן ביקורת של מגזרים אחרים על פעילות הנציגות, כשהחיצים כוונו בעיקר לכיוונו של ויזל. במפגש שהתקיים אתמול ובו נכחו אמיתי, הראל ויזל מפוקס ושחר תורג'מן מבריל - כנציגי ארגון המסחר והאופנה - וארגונים נוספים כמו להב, נציגי המסעדנים, חדרי הכושר, יועצי המס, עורכי דין ושחקנים, הוחלט שיש צורך לאחד בין הארגונים בכל הקשור למשבר הקורונה.

 

אמיתי אמור לפרסם בקרוב את המתווה שלו לסיוע בסך 6 מיליארד שקל שהקצתה הממשלה לטובת העסקת והשבת עובדים לעבודתם. בין השאר ימליץ אמיתי על פיצוי גם לעסקים שמחזור מכירותיהם ירד בשיעור הגבוה מ-25% ולמרות זאת שימרו את העובדים - ולא רק לעסקים שמחזירים עובדים לעבודה. יש לציין כי המענק בסך 6 מיליארד שקל מיועד לא רק לעסקים הגדולים, אלא לכל העסקים במשק, קטנים וגדולים.

(נווית זומר)

 

11:10 - תשעה חולים נוספים, ללא נפטרים מאתמול

 

משרד הבריאות עדכן כי מאתמול אובחנו תשעה חולי קורונה נוספים בישראל, ומספר המאובחנים הכולל עלה ל-16,314. מניין המתים נותר 238, ללא שינוי מאתמול. בשלב זה יש 90 חולים במצב קשה ו-70 מונשמים. כמו כן, מאז אתמול החלימו 25 חולים נוספים, ומניין המחלימים הכולל עומד על 10,527.

 

11:05 - כ-24 אלף עצמאיים נמצאו זכאים למענק

 

לאחר ששלשום (ב') הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ניתן יהיה להגיש בקשה לקבלת הכספים מהפעימה השנייה של מענק העצמאים כבר ביום שלישי, אתמול בלילה נפתחה באתר רשות המסים האפשרות להגשת הבקשה. אולם הבוקר, בעקבות עומסים, באתר מפנים את הפונים לנסות לבצע את ההרשמה שוב בהמשך היום. ברשות המסים מציינים כי כ- 24 אלף עצמאים נמצאו זכאים למענק.

 

08:30 - יש הסכם: רוב מעונות היום המפוקחים ייפתחו ביום א'

 

משרדי העבודה והרווחה והאוצר הגיעו הלילה (בין שלישי לרביעי) להסכמה עם הארגונים המפעילים את רוב מעונות היום והמשפחתונים המפוקחים לגיל הרך על החזרתם לפעילות ביום ראשון הקרוב. בהסכם נקבע מתווה להפעלת הפעוטונים תחת מגבלות הקורונה ולפיצוי כספי עבור התקופה שבה לא פעלו, במשך כמעט חודשיים, בהוראת המדינה. במעונות ובמשפחתונים שישובו לפעול ביום ראשון עשרות אלפי פעוטות.

  

8:00 - נערכים לגל השני: משרד הבריאות דורש עוד 2,000 מיטות

 

גל ההדבקה הראשון של הקורונה דעך, ולצד הערכות שגל נוסף עלול לפרוץ בשבועות הקרובים, במערכת הבריאות כבר מסתכלים הרחק קדימה ומזהירים מהחורף הבא. אחד התרחישים המטרידים ביותר את המערכת הרפואית הוא גל הדבקה נרחב בקורונה שיתרחש במקביל למגפת שפעת, ובמשרד הבריאות מסבירים שיש להיערך לתרחיש של 3,000 חולים מונשמים במקרה כזה.

 

אף שבתי החולים טרם קיבלו הנחיות להיערכות לגל נוסף בחורף הבא, אתמול (ג') שיגר מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מכתב לראש המטה לביטחון לאומי (מל"ל) מאיר בן שבת ובו פירט את כלל הצרכים של מערכת הבריאות לחורף הבא. מרשימת הדרישות שהציג בר סימן טוב עולה תמונה מדאיגה באשר למחסור בציוד, מיטות אשפוז, כוח אדם ותרופות בבתי החולים.

 

איכילוב איכילוב צילום: שאול גולן

 

"אנחנו מוכרחים להיות מוכנים לגל הבא ולנצל באופן מיטבי את הזמן שיש לנו על מנת להיות ערוכים באופן מלא ככל הניתן", כתב בר סימן טוב, ופירט: המערכת זקוקה בין היתר ל-2,000 מיטות אשפוז נוספות בעלות של כשני מיליארד שקלים, ול-3,500 תקנים חדשים לרופאים, אחיות וכוח אדם תומך לבתי החולים. 

 

ההערכה במשרד הבריאות היא כי ההתמודדות עם הנגיף בישראל תימשך עד סוף 2021 לפחות, ובמכתבו ציין המנכ"ל כי האוצר טרם אישר תוספת תקנים של 1,000 אחיות שעליה כבר הוסכם, וגם הזהיר ממחסור חמור בתרופות בכלל ובתרופות למערך הטיפול הנמרץ בפרט. להשלמת המלאי, הסביר, נדרש תקציב של 1.5 מיליארד שקל. הוא גם ביקש תוספת של 100 מיליון שקלים לבתי החולים העצמאיים, למרות העימות עם בית החולים הדסה והמנכ"ל שלו זאב רוטשטיין.

 

 בתוך כך פורסם ב"ניו יורק טיימס" כי ישראל תצא בשבועיים הקרובים למבצע ענק של בדיקות סרולוגיות, למציאת נוגדנים, בקרב התושבים. במסגרת המבצע יערכו קופות החולים 100 אלף בדיקות דם שנועדו לבדוק עד כמה התפשט נגיף הקורונה באוכלוסייה, ומהי מידת החסינות שהיא פיתחה בפניו. הבדיקות יראו מי עדיין לא נחשף לנגיף, ומי כבר נחשף ופיתח נוגדנים כלפיו.

 

x