$
בארץ

נתניהו: "ב-14 ביוני נבטל לחלוטין את מגבלת ההתקהלות, גנים יחזרו ביום ראשון"

אחרי דיון ארוך שנמשך תשע שעות, אישרו השרים שורת הקלות נוספת במשק ובכללן פתיחת קניונים ושווקים בימים הקרובים. רה"מ: "אם נגיע ל-100 חולים חדשים ביום שאינם ממוקדי ההתפרצות או ל-250 חולים במצב קשה, נעצור"; ליצמן: "הסכנה עדיין כאן, המגפה לא חלפה"

איתמר אייכנר, ynet 21:1004.05.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר כי ישראל רשמה "הישג גדול" במאבק מול התפשטות הנגיף קורונה. במהלך מסיבת עיתונאים שנערכת בלשכתו בירושלים, הציג הערב (ב') נתניהו שורה של מדינות שבהן שיעור החולים והמתים גדול יותר באופן יחסי מאשר בישראל, וציין בהקשר כי "הישגי ישראל משמשים מודל למדינות רבות" הוא גם ציין כי "מגבלת 100 המטרים מהבית בוטלה וב-14 ביוני נבטל לחלוטין את מגבלת ההתקהלות".

  

בתחילת דבריו אמר נתניהו: "ההתמודדות שלנו עם משבר הקורונה, המשבר העולמי, מתנהלת ללא הפוגה. אנו איננו מרפים מן המאמץ להתגבר על הנגיף כי ריפיון פירושו סכנה. מתחילת המשבר השקענו מאמץ לאומי רחב היקף כדי לבלום את הקורונה והשגנו הצלחה גדולה מאוד. ב-18 במרץ היינו עם 118 נדבקים יומיים, זה הגיע עד 729 וירד מאז עם פיק של 558 ואתמול היינו עם 31".

  

"הישג נוסף זה שבמקביל מספר המחלימים עולה, ובמדינת ישראל מספר המחלימים גדול ממספר הנדבקים. אנחנו כמובן דואבים עם משפחות הנפטרים מהמגפה. זאת מגפה שלא הייתה כמוה 100 שנים. לאבד אבא ואמא או סבא וסבתא, להשאיר יתומים, אלה דברים שקורעים את כולנו. לכן המאמץ של כולנו היה להציל חיים".

  

נתניהו אמר עוד: "הישגי ישראל במערכה מול הקורונה משמשים מודל למדינות רבות והעולם לומד מאיתנו בהערכה. ההצלחה שלנחו איננה מתבססת על גנטיקה או אקלים. ההצלחה מבוססת על שלושה דברים בסיסיים המהירים והמחושבים שנקטנו, ובראשם סגירת הגבולות, הבידוד הביתי והמעקב הדיגיטלי".

 

"אנו מגדילים את המרחב האישי והציבורי, ומבטלים את מגבלת ה-100 מטר של יציאה מהבית. מותר לכל אחד לצאת מהבתים". נתניהו הוסיף כי יותר לבקר בני משפחה מדרגה ראשונה. "מותר לבקר גם את סבא וסבתא וזה הדבר החשוב ביותר. אבל אני מבקש עדיין לא לחבק, לא לנשק, לא לגעת", אמר נתניהו. הוא ציין כי ההתקהלות תוגבל ללא יותר מ-20 איש במרחב פתוח, אולם אם לא תחול עלייה בתחלואה - יותרו התכנסויות של 50 איש. "נאפשר חתונות של 50 איש בל"ג בעומר", הוסיף ראש הממשלה.

 

נתניהו הודיע כי הקניונים והשווקים ייפתחו ביום חמישי הקרוב, תחת מגבלות. עם זאת, הוא ציין כי עדיין לא תתאפשר אכילה במקום. "זו התקהלות שאין עליה שליטה, והיא יכולה להפיץ את המחלה", אמר נתניהו. הוא התייחס גם לחזרת מערכת החינוך: "ביום ראשון יתחילו לפעול הגנים, יש עוד דיונים לגבי המשפחתונים ומעונות היום. ב-14 ביוני החינוך הבלתי-פורמלי וההשכלה הגבוהה יחזרו לפעול כסדרם". ראש הממשלה הוסיף כי "אנחנו מחזירים בהדרגה את הספורט ואת הפנאי, ונפרסם הנחיות מדויקות לגבי פתיחת פארקים. כך גם לגבי הצימרים".

 

בנימין נתניהו הערב בנימין נתניהו הערב צילום: לע"מ

 

"אנחנו מגבילים את ההתקהלות ללא יותר מ-20 איש במרחב הפתוח. אם הכול ילך כשורה - ב-17 במאי נתיר התכנסות של 50 איש. ב-31 במאי נתיר התכנסות של 100 איש. עוד לפני כן בל"ג בעומר. כיוון שיש הרבה חתונות, נאפשר חתונות של 50 איש. הכוונה לחופה וקידושין ולא לריקודים. מי שמתכנן - יכול לעשות חתונה בל"ג בעומר. ב-14 ביוני אני מקווה לבטל לחלוטין את מגבלת ההתקהלות. זה תלוי שבשום שלב לא תידלק נורית אדומה - ואם תידלק כתוצאה מזה שאין הקפדה על הכללים - נוכל להמשיך בתוכנית".

  

בנושא הכלכלי אמר ראש הממשלה: "אנו פותחים את הכלכלה של ישראל. כפי שהבטחתי לכל אורך המשבר, נעשה הכול לדאוג לכם אזרחי ישראל, לעצמאים, לבעלי עסקים, לשכירים ולמבקשי עבודה. אנו רוצים למלא את המחסור שנפער בהכנסה שלכם או לפחות את חלקו, בעיקר של בעלי העסקים הקטנים והעצמאים. אנו חושבים על מוכר הפלאפל, הפרחים, הספר והקוסמטיקאית, ולא פחות חשוב: רוצים לעזור לכם בלי בירוקרטיה מיותרת. את זה ראיתי בארה"ב.

 

"זה לא יחזור לשגרה שלפני הקורונה, אבל אנו מסוגלים לפתוח בשגרת הקורונה כלכלה יותר חזקה עם תעסוקה יותר איתנה. אתמול המגזר הציבורי חזר לעבוד במתכונת מלאה בכפוף להסדרי 'תו סגול' שיהיו בכל המקומות. ביום חמישי נפתח גם את הקניונים והשווקים תחת מגבלות. אני מאוד אוהב לבקר במחנה יהודה בירושלים מאז ילדותי. אני רוצה שתדעו שאני עושה את זה לא רק בבחירות. לקחת משם בטייק אווי אפשר, לאכול שם אסור".

 

עם זאת, נתניהו הזהיר כי קיימים כמה מדדים קריטיים שכל שינוי בהם עלול להחזיר את המצב לאחור: 100 חולים חדשים ביום, קצב הכפלה ב-10 ימים ו-250 חולים במצב קשה. לדברי ראש הממשלה, "אם בציבור הרחב מספר החולים החדשים שמתווסף כל יום עובר את ה-100 אנחנו עוצרים. המדד השני זה קצב ההדבקה. היינו בהדבקה בשיא של כל שלוה ימים ועכשיו אנחנו בקצב הכפלה של כל 31 ימים. כרגע אנחנו עם 90 חולים קשים ואם נגיע ל-250 אנחנו עוצרים ומחשבים מסלול מחדש".

 

ראש הממשלה התייחס לאסטרטגיית היציאה גם למאמצים להקמת ממשלת אחדות עם יו"ר כחול לבן בני גנץ: "אני פועל כדי שבימים הקרובים נקים את ממשלת האחדות שישראל זקוקה לה יחד, כדי שנמשיך אנחנו לטפל באתגרים ולדאוג לאזרחי ישראל, למען המדינה, הכלכלה והבריאות". נתניהו הוסיף: "אני גאה בכל ליבי בעמידה המשותפת שלנו יחד. ההצלחה שלנו עד כה היא אדירה כי עשינו זאת יחד, ונמשיך לעשות זאת יחד".

 

מנהל רשות המסים, ערן יעקב, הבטיח במסיבת העיתונאים כי "הזכאיםלמענק יקבלו את הכסף בתוך יומיים".

 

שר האוצר משה כחלון אמר: "בסוף פברואר, כשלא היה חולה אחד בארץ, ראש הממשלה קרא לי אליו לחדר ואמר לי 'תשמע, הולכים פה לאירוע ענק, גם בריאותי וגם כלכלי ואנחנו צריכים את מירב המוחות ומיטב המוחות', ואני זוכר את אותו לילה. יחד עם ראש המל"ל גייסנו את מיטב המוחות. אנשים רציניים, פיזיקאים ואנשי מתמטיקה, והצוותים התחילו לעבוד ולתת פתרונות. "מדינת ישראל במשבר מתחה את כל היכולות שלה וברוך השם יש לנו יכולות. כל הגופים הופעלו. אני שמח על הפתיחה של המשק, אני חושב שזה מאוד חשוב כי המשק חייב לנוע. אנחנו כרגע במצב של לתת ולהעניק את הפיצויים. זה אכן התעכב אבל כבר השבוע זה יגיע לאנשים. הממשלה תעשה הכוןל למנוע מיתון".

 

שר החינוך רפי פרץ אמר בהתייחסו לחזרה המדורגת כי "החופש הגדול יהיה בחודשים יולי-אוגוסט. בחודש יולי הסתדרות המורים הסכימה לתת תשעה ימים, השאר יהיו ימים של החופש הגדול. נהיה באוריינטציה לימודית בימים האלה. בחודש אוגוסט בית הספר ימשיך ובחלקו המערכת תתכונן לשנה הבאה כדי לארגן את בתי הספר".

  

שר הבריאות יעקב ליצמן, שהודיע במהלך המשבר על החלטתו לעזוב את התפקיד, אמר: "האתגר שלנו הוא לזהות תרחישי קיצון ולדעת למנוע אותם בזמן. אני רוצה להזכיר לכולם, הראשון שזיהה את הבעיה זה משרד הבריאות ואנוכי שמנענו ביום חמישי בלילה לסגור את המרחב האווירי לסין ולאיטליה. היינו הראשונים בניגוד לכל הלחצים. בגלל שהתחלנו עם הסגירה - זה נמנע, יכולנו לשלוט על כל מי שנכנס לארץ. הסכנה עדיין כאן, המגפה לא חלפה ועלינו לגלות אחריות למניעת גל שני חלילה וחס".

 

עימותים בישיבת הממשלה

 

במהלך היום דנו שרי הממשלה בשורת הקלות נוספות במשק ובסופה אישרו פתיחה של הקניונים, השווקים, חדרי הכושר, ספריות, שמורות טבע, ספורט ימי ועוד בימים הקרובים.

 

שיבת הממשלה, שהחלה ב-11:30, הייתה רוויה בהשמעת דברי ביקורת חריפים על דרישות משרד הבריאות כתנאי למימוש ההקלות. עיקר החצים הופנו כלפי מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב.

 

 

בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים צילום: לע"מ

 

במהלך היום דנו שרי הממשלה בשורת הקלות נוספות במשק ובסופה אישרו פתיחה של הקניונים, השווקים, חדרי הכושר, ספריות, שמורות טבע, ספורט ימי ועוד בימים הקרובים.

 

שיבת הממשלה, שהחלה ב-11:30, הייתה רוויה בהשמעת דברי ביקורת חריפים על דרישות משרד הבריאות כתנאי למימוש ההקלות. עיקר החצים הופנו כלפי מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב.

  

שר האוצר משה כחלון הערב שר האוצר משה כחלון הערב צילום: לע"מ

 

שר האוצר משה כחלון אמר לבר סימן טוב בישיבת הממשלה: ייקח הרבה זמן לשקם את הכלכלה". כחלון הוסיף: "בעוד שהנתונים הבריאותיים מעידים על החלמה, הכלכלה מתחילה לגסוס. התוצאות של המגפה הכלכלית קשות והרסניות: יש למעלה ממיליון מובטלים, החוב עולה, אנחנו מגייסים כספים מכל העולם כדי לדאוג לתזרים של מדינת ישראל. אנחנו הולכים לאבד שנים חשובות שהדורות הבאים ישלמו עליהן.

  

"לנוכח הפגיעה הקשה בכלכלה וכדי לצמצם את הנזק, אני חושב שאנחנו צריכים להעז יותר - כמובן באחריות המתבקשת ומבלי לפגוע בבריאות הציבור. לצערי, ממשלת ישראל מקבלת החלטות והן כושלות בשל נהלים לא ברורים, מסובכים ולעיתים גם בלתי אפשריים - הן בתחום הכלכלי והן בחינוך".

x