$
בארץ

עימות בממשלה על ההקלות. מסתמן: הקניונים והשווקים ייפתחו ביום חמישי

שרי הממשלה, המכונסים כדי לאשר את פתיחת השווקים בסוף השבוע, מתחו ביקורת על ההגבלות שדורש משרד הבריאות. כחלון למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "ייקח הרבה זמן לשקם את הכלכלה". נתניהו שיבח את תוכנית האוצר. מסתמן: הקניונים והשווקים ייפתחו ביום חמישי כדי להימנע מעומסים ביום שישי

איתמר אייכנר ואדיר ינקו, ynet 18:3004.05.20

שרי הממשלה מתחו היום (ב') ביקורת חריפה על הדרישות של משרד הבריאות כתנאי למימוש ההקלות. השרים, שהתכנסו כדי לאשר את פתיחת השווקים, הקניונים וחדרי הכושר מיום שישי הקרוב, הפנו את הביקורת אל מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

 

 

במקביל, מסתמן שהכניסה לקניונים תהיה ללא רישום וללא מתחמים כפי שדרש משרד הבריאות. עם זאת, כן תתקיים ספירת לקוחות בכניסות. הממשלה צפויה לאשר את הצעת השר אופיר אקוניס לפתוח את הקניונים והשווקים כבר ביום חמישי במקום בשישי כדי לא לגרום לעומס כבד מדי בסוף השבוע.

דיזינגוף סנטר ריק דיזינגוף סנטר ריק צילום: רויטרס

 

הממשלה אישרה במקביל את הארכת סמכות שירות הביטחון הכללי לאכן טלפונים של אזרחים ששהו ליד נשאי קורונה עד להשלמת חקיקה בנושא. בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ, הזהיר בית המשפט מ"מדרון חלקלק". בג"ץ ציין כי אם יותנע הליך חקיקה, הוא יאפשר את המשך השימוש באיכון שב"כ לעוד כמה שבועות.

 

שר האוצר משה כחלון ובכירי משרדו תקפו מוקדם יותר, בין היתר, את חובת הרישום בכניסה לקניונים וביציאה מהם - כפי שדרש משרד הבריאות. "ייקח הרבה זמן לשקם את הכלכלה", אמר כחלון לבר סימן טוב. באוצר סברו שהדרישה הזו תרחיק אנשים מהקניונים, תיצור עומסים בכניסות וביציאות ותקשה מאוד על עבודת הקניונים. לאחר שמשה בר סימן טוב אמר כי תוכנית האוצר "נועזת מדי", העיר נתניהו שמדובר ב"תוכנית טובה".

 

"השרים רוצים משהו, ומשרד הבריאות עושה רגולציה כדי שזה לא יתממש", תקפו שרים בישיבה. במהלך הדיון התגלע ויכוח על הצעת השרה מירי רגב בנוגע לפתיחת בריכות השחייה וחופי הרחצה. השר אופיר אקוניס דרש פתיחת חדרי כושר כולל בריכות השחייה: "אנחנו ממשלה שדואגת לכל הציבור, לא רק למי שהולך למקווה".

משה בר סימן טוב משה בר סימן טוב

  

רגב אמרה בישיבת הממשלה: "בכל העולם כבר החלו להתאמן בכדורגל". על כך השיב לה השר בצלאל סמוטריץ': "כי בכל העולם זה באמת כדורגל".

 

השר אריה דרעי אמר כי הוא "מוכן לפתוח את חופי הרחצה היום". בר סימן טוב השיב: "אני מתנגד". השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר למנכ"ל משרד הבריאות: "האם המשרד ממליץ לציבור לשחות בחופים לא מוכרזים?". לבסוף הוסכם כי יאושר ספורט ימי החל ממחר - לא כולל שחייה יחידנית.

 

רגב: "סיכמתי עם משרד הבריאות שיהיה ספורט ימי".

 

דרעי: "אני סיכמתי עם משרד הבריאות שדוחים את עונת הרחצה עד 1 ביוני. לא יהיו מצילים עד אז".

 

אקוניס: "זו המהות של מדינת ישראל. יש מקוואות, יש ישיבות ויש חופי רחצה".

 

דרעי זעם על ההשוואה של אקוניס שלפיה מקוואות וישיבות הן בעלות אותה חשיבות של חוף הים וביקש ממננו להתנצל.

 

אקוניס: "אם השר דרעי נפגע - אני מתנצל".

 

בר סימן טוב: "לא צריך מצילים. שיהיה ספורט ימי אבל בלי שירותי הצלה. פותחים ספורט ימי, אבל אי אפשר לשחות".

 

ארדן: "אין היגיון. גם מבחינת אכיפה - צריך לפתוח את כל הים ולא חצי".

 

שר האוצר כחלון אמר: "בעוד שהנתונים הבריאותיים מעידים על החלמה, הכלכלה מתחילה לגסוס. התוצאות של המגפה הכלכלית קשות והרסניות: יש למעלה ממיליון מובטלים, החוב עולה, אנחנו מגייסים כספים מכל העולם כדי לדאוג לתזרים של מדינת ישראל. אנחנו הולכים לאבד שנים חשובות שהדורות הבאים ישלמו עליהן.

 

"לנוכח הפגיעה הקשה בכלכלה וכדי לצמצם את הנזק, אני חושב שאנחנו צריכים להעז יותר - כמובן באחריות המתבקשת ומבלי לפגוע בבריאות הציבור. לצערי, ממשלת ישראל מקבלת החלטות והן כושלות בשל נהלים לא ברורים, מסובכים ולעיתים גם בלתי אפשריים - הן בתחום הכלכלי והן בחינוך. רק השבוע קיבלנו לכך עדות: ביום שני התקבלה החלטה לפתוח גנים ובתי ספר, וביום שישי היא השתנתה. נוספו לה פתיחה של כיתות י"א-י"ב, והייתה חזרה מהסיכום לפתוח גנים".

 

כחלון הוסיף: "לכן אני דורש שכאשר מקבלים החלטה על פתיחה - חייבות לבוא לצד ההחלטה הוראות ברורות של משרד הבריאות. לא ייתכן שהכוח המונופוליסטי של משרד הבריאות יטרפד כל החלטה שאינה נראית לו, והוא הופך את ישיבות הממשלה לחסרות ערך. אני אומר לכם באחריות - גם לשרים וגם למשרד הבריאות - בכלכלה אין תרבות 'סמוך' ואין 'יהיה בסדר'. כלכלה צריכה ודאות ואופק, ויש בה גם הרבה פסיכולוגיה. כאשר הציבור רואה מצד אחד נתוני החלמה מרשימים, כמות מחלימים שעולה מדי יום וכמות חולים שמצטמצמת, ואנחנו משדרים לו מצב הפוך - הוא לא קונה את זה. ממגפה בריאותית נעבור למגפה כלכלית, ומשם למגפה חברתית".

 

שוק מחנה יהודה בירושלים בזמן הקורונה שוק מחנה יהודה בירושלים בזמן הקורונה צילום: אלכס קולומויסקי

 

בינתיים, התקבלה בפועל דרישתו של השר גלעד ארדן לביטול מגבלת 100 המטרים ולפתיחת השווקים. כמו כן, הוחלט לאשר את סמכות הממשלה להמשיך להכריז על סגר באזור מוגבל אם תתרחש תחלואה מתפרצת. המשמעות: כך ניתן יהיה להחזיר את המגבלות לאותו אזור בלבד, ולא על כלל תושבי המדינה.

 

ארדן דרש פתיחה מלאה של חופי הים. לדבריו, "התוצאה שיוצאת מכאן היא מגוחכת ולא ניתנת לאכיפה. אנשים יכולים לרוץ ולעשות ספורט ליד החוף בטיילות, יכולים להיות במים למטרת ספורט, אבל בלי שחייה? ואתם חושבים שהמשטרה יכולה לאכוף דבר כזה? היא לא, ולכן עדיף לאפשר את פתיחת עונת הרחצה ולקבוע כללים מחייבים בחוף למי שמגיע".

 

ארדן קרא גם להקיים מיידית צוות מנכ"לית שמעתה ואילך יקבע יחד את הכללים על כל תחום. לדבריו, "היינו בחירום וזה בסדר שמשרד הבריאות החליט הכול אבל עכשיו כשנכנסים לתקופת חזרה לשגרה, לא ייתכן שרק משרד הבריאות יחליט על דרישות כי אולי הדרישות שלו הופכות תחום ללא כדאי כלכלית".

 

"בן 100 שמעשן זה לא כמו בן 30 שמעשן"

 

השרה גילה גמליאל קראה לראש הממשלה לעשות הבחנה בקרב אוכלוסיית המבוגרים. לדבריה, "הסגר לבני הגיל השלישי צריך להיות בהתאם למצבו של כל אזרח ותיק, צריכים לעשות הבחנה בין אזרח ותיק עם מחלות רקע וקשיי נשימה לבין אזרח ותיק פעיל ובריא. הגיל הוא רק פרמטר אחד ואי אפשר לשפוט רק לפיו".

 

השר יובל שטייניץ אמר: "אזרח בן 100 שלא מעשן לא נמצא באותו מצב כמו אזרח בן 30 שמעשן". השרה גמליאל השיבה: "צריך להפסיק להסתכל על הגיל של האזרח בלבד ולבחון גורמים נוספים. זו החלטה של גורמי מקצוע וגם פרופ' סיגל סדצקי הסכימה איתי בעניין הזה".

 

בתוך כך, גורם במערכת הבריאות אמר כי בישיבת הממשלה התיר משרד הבריאות פתיחת פעילות ועסקים נוספים, ובכלל זה ספריות וכל סוגי הטיפולים הלא-רפואיים בגוף האדם, רפואה משלימה, חדרי כושר, שמורות טבע, אתרי מורשת וגנים לאומיים – החל מיום שישי הקרוב. כמו כן, הותרה פתיחת בריכות עבור ספורטאים ועבור בריכות שחייה טיפוליות באותו יום. הגורם הדגיש כי גם בעלי העסקים צריכים להכין את העסק שלהם "לעולם הסגול".

 

לגבי רישום לקוחות בקניונים, אמר הגורם כי לא יישב בכל קניון יותר מבן אדם אחד בכל 15 מ"ר. המלצת המשרד היא שיהיו רישום של מבקרים והעברת מידע לצורך ביצוע חקירות אפידמיולוגיות. מבחינת משרד הבריאות, ההמלצה תהיה שניתן להסתפק בשם ומספר טלפון.

 

בד בבד עם הקלות אלה, מוצע לקבוע תנאים מחייבים עבור מקומות הפתוחים לציבור. מפעיל ספרייה יחויב בתנאים נוספים הכוללים מחיצה בדלפק ההשאלה למניעת רסס, והפרדת ספרים שהוחזרו לספרייה למשך שלושה ימים.

 

נקבע כי ההצהרה שתוגש על ידי עסקים ומקומות התוחים לציבור תוגש לרשות המקומית באמצעות טופס מקוון באתר משרד הכלכלה. עוד מוצע לקבוע כי הפרת חובה מהחובות הקבועות בתקנה על ידי המחזיק בקניון תהווה עבירה פלילית, שניתן להטיל בגינה קנס של 5,000 שקלים.

 

יו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה, טלי פרידמן, אמרה: "פתיחת השווקים בישראל היא יום חג. ניצחנו במאבק הכי צודק ומתבקש שניהלנו מאז ומעולם, מאבק שכלל לא היה צריך להתנהל, מאחר והשווקים בישראל לא היו צריכים להיסגר. שוק פתוח הוא הרבה יותר בטוח! זה לא עוד סלוגן, זו עובדה מוגמרת. אנו, סוחרי שוק מחנה יהודה ניצמד להנחיות שיבטיחו את בריאות באי וסוחרי השוק".

 

ראש העיר ירושלים משה ליאון בירך על הכוונה לפתוח את השווקים: "אגב האכיפה והשיטור של עיריית ירושלים מוכן למשימה. החל מיום חמישי בבוקר ייפרסו הפקחים והשוטרים בשוק מחנה יהודה ויוודאו שההנחיות נשמרות".

x