$
בארץ

"נשקול פתיחת מעונות היום עם רק חלק מהתלמידים - למשך כל השבוע"

כך נמסר בישיבת ועדה הרווחה והעבודה בכנסת היום. זאת בניגוד לתוכנית הקודמת בה יחולקו הזמנים במעונות לשתי קבוצות שילמדו חצי שבוע כל אחת. אולם, הבעיתיות היא שחלק מהתלמידים ישארו מחוץ לתוכנית; משרד העבודה והרווחה אף הזהיר "אם לא יסוכמו ההנחיות עד מחר בערב - נדחה הפתיחה"

שחר אילן 16:1704.05.20

נשקלת האפשרות להפעיל את מעונות היום עם חלק מילדי המעון בלבד, כך שהם שיפעלו כל השבוע. זאת בניגוד לכוונה הקודמת לפתוח אותם כשהם מחולקים לשתי קבוצות, שכל אחת מהן תגיע למעון לחצי שבוע. כך התברר היום (ב') בישיבת ועדת הרווחה והעבודה של הכנסת בנושא אסטרטגיית פתיחת מעונות היום.

 

 

היתרון של פתיחה לכל השבוע הוא כמובן מתן פתרון מלא להורים כך שיוכלו לחזור לעבודה. החיסרון הוא הצורך לקבוע סדרי עדיפויות ולהשאיר ילדים בחוץ. מנהל אגף מעונות יום ומשפחתונים במשרד העבודה והרווחה אמיר מדינה, אמר שבראש סדר העדיפויות יהיו ילדים של משפחות רווחה וכן ילדים של עובדים חיוניים. במשרד אמרו שסביר להניח שגם ילדי אימהות חד הוריות יזכו לעדיפות גבוהה. יו"ר הוועדה ח"כ עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת דרשה לקבוע סדרי עדיפויות ברורים כדי שלא מנהל המעון יהיה זה שיצטרך לבחור.

ילדה במעון ילדה במעון צילום: דודו בכר

 

כזכור החליט צוות שרים ביום שישי שעבר לדחות את פתיחת גני הילדים ומעונות היום מיום ראשון השבוע ליום ראשון הבא. בינתים הולכים ומתרבים הסימנים לכך שמעונות היום לא יפתחו כסדרם גם במועד החדש. מדינה אמר שאם לא יסוכמו ההנחיות להפעלת המעונות עד מחר בערב "אני חושש שלא נצליח לפתוח ביום ראשון ונדחה לשני או שלישי". סלימאן הזהירה ש"אם לא יגיעו להסדר עם מעונות היום הפרטיים, יהיה סידור רק ל-20% מהילדים".

 

משרד האוצר יצא בישיבה בהתקפה חריפה על משרד הבריאות. סגן ראש אגף התקציבים באוצר אסף וסרצוג אמר ש"הרבה מהדברים יכולים להיפתר בקשב אחר של משרד הבריאות וביותר מודעות שלו". וסרצוג נתן כדוגמה את דרישת משרד הבריאות בשבוע שעבר שלכל קבוצה של 5 או 7 ילדים יהיה כיור נפרד למרות שאין די כיורים במעונות. עוד אמר ש"אם תהיה דרישה של משרד הבריאות לשים לכל שני ילדים בועה נתקצב את זו".

 

המעונות נחשבים למוסד החינוך החשוב ביותר להחזרת המשק לפעילות אבל הם גם אלה שהקשיים בהפעלתם הגדולים ביותר. ארגוני המעונות המפוקחים וגם ארגוני המעונות הפרטיים מאיימים שלא לפתוח אם לא יושג איתם הסכם. וסרצוג חזר על עמדת משרד האוצר שהמעונות הפרטיים צריכים להסתפק במענקי הסיוע לעצמאים. לגבי המעונות המפוקחים אמר שכבר היה הסכם איתם והם חזרו בהם. עם זאת העריך שהסכם כזה יושג.

 

מדינה תקף את משרד הבריאות על כך שפרסם צו שמונע מגע פיסי עם הילדים במעונות. "איך מטפלים במצב כזה בהפרשות גוף"? גם הוא אמר שאם דורשים חדר שירותים לכל שבעה ילדים המשמעות היא שזה לא יכול להתקיים.

 

סלימאן אמרה ש"אני יוצאת מהדיון כפי שנכנסתי אליו. ללא תשובות". לדבריה, "למדינת ישראל מגיע ציון נכשל. כמו שהדברים נראים עכשיו במועד הפתיחה ביום ראשון יהיו מעונות רק ל-20% מהילדים". זאת בשל חוסר הנכונות של המדינה לדבר עם המעונות הפרטיים והעובדה שבמעונות הציבוריים יכולים ללמוד רק 15 ילדים בקבוצה ולא 24. "שהממשלה לא תתקמצן. מה שצריך עכשיו זה לפתוח את הכיס ולהפסיק את ההפסדים שנגרמים כתוצאה מהשבתת המשק", אמרה סלימאן. ח"כ ינון אזולאי מש"ס אמר ש"כל יום שעובר והמשק סוגר זה מאות מיליונים".

 

יו״ר פורום הגנים הפרטיים עו״ד קרן אוחנה איוס אמרה כי ״אנחנו שומעים ממשרד האוצר דיבורים כמו חול, ובאמת לא יישאר לנו מה לאכול". מנכ"ל התאחדות מעונות היום הפרטיים בישראל יניב בר אור אמר כי ,"משרד האוצר כנראה רוצה לראות דם ברחובות וגננות שיתאבדו, כי אף אחד לא נותן לנו תשובות". הוא טען שמעל 2,000 גנים כבר הודיעו שלא יפתחו מחדש את הלימודים. "אלפי פעוטות איבדו מסגרת".

x