$
בארץ

דיווח שוטף

38 בני אדם אובחנו כחולי קורונה ביממה האחרונה, יותר מ-10,000 החלימו

למעלה מ-10,000 ביטולי חל"ת של עובדים שחזרו לעבודתם ביממה האחרונה, זאת בזמן שמספר הנרשמים ביממה האחרונה כדורשי עבודה נמוך משמעותית ועומד על 2,523; ממחר: חברת התחבורה הציבורית אפיקים תעלה את היקף הפעילות ל-85%; אושרה שורת הקלות נוספת. נתניהו: "ב-14 ביוני נבטל לחלוטין את מגבלת ההתקהלות, גנים יחזרו ביום ראשון"

כלכליסט ו-ynet 22:5304.05.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

חולים לפי יישובים

 

 

 

21:00 - נתניהו: "ב-14 ביוני נבטל לחלוטין את מגבלת ההתקהלות, גנים יחזרו ביום ראשון"

 

אחרי דיון ארוך שנמשך תשע שעות, אישרו השרים שורת הקלות נוספת במשק ובכללן פתיחת קניונים ושווקים בימים הקרובים. רה"מ נתניהו מסר הערב הצהרה לפיה "אנו מגדילים את המרחב האישי והציבורי, ומבטלים את מגבלת ה-100 מטר של יציאה מהבית. מותר לכל אחד לצאת מהבתים". נתניהו הוסיף כי יותר לבקר בני משפחה מדרגה ראשונה. "מותר לבקר גם את סבא וסבתא וזה הדבר החשוב ביותר. אבל אני מבקש עדיין לא לחבק, לא לנשק, לא לגעת", אמר נתניהו. הוא ציין כי ההתקהלות תוגבל ללא יותר מ-20 איש במרחב פתוח, אולם אם לא תחול עלייה בתחלואה - יותרו התכנסויות של 50 איש. "נאפשר חתונות של 50 איש בל"ג בעומר", הוסיף ראש הממשלה.

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: לע"מ

 

נתניהו הודיע כי הקניונים והשווקים ייפתחו ביום חמישי הקרוב, תחת מגבלות. עם זאת, הוא ציין כי עדיין לא תתאפשר אכילה במקום. "זו התקהלות שאין עליה שליטה, והיא יכולה להפיץ את המחלה", אמר נתניהו. הוא התייחס גם לחזרת מערכת החינוך: "ביום ראשון יתחילו לפעול הגנים, יש עוד דיונים לגבי המשפחתונים ומעונות היום. ב-14 ביוני החינוך הבלתי-פורמלי וההשכלה הגבוהה יחזרו לפעול כסדרם". ראש הממשלה הוסיף כי "אנחנו מחזירים בהדרגה את הספורט ואת הפנאי, ונפרסם הנחיות מדויקות לגבי פתיחת פארקים. כך גם לגבי הצימרים".

 

עוד מסר נתניהו, "אנחנו מגבילים את ההתקהלות ללא יותר מ-20 איש במרחב הפתוח. אם הכול ילך כשורה - ב-17 במאי נתיר התכנסות של 50 איש. ב-31 במאי נתיר התכנסות של 100 איש. עוד לפני כן בל"ג בעומר. כיוון שיש הרבה חתונות, נאפשר חתונות של 50 איש. הכוונה לחופה וקידושין ולא לריקודים. מי שמתכנן - יכול לעשות חתונה בל"ג בעומר. ב-14 ביוני אני מקווה לבטל לחלוטין את מגבלת ההתקהלות. זה תלוי שבשום שלב לא תידלק נורית אדומה - ואם תידלק כתוצאה מזה שאין הקפדה על הכללים - נוכל להמשיך בתוכנית".

 

21:08 - 38 בני אדם אובחנו כחולי קורונה ביממה האחרונה, יותר מ-10,000 החלימו

 

משרד הבריאות עדכן כי מספר חולי הקורונה בפועל בישראל עומד על 5,947, מהם 90 חולים שמצבם מוגדר קשה. מתוך החולים הקשים, 70 מונשמים. במשרד הבריאות ציינו כי מספר המחלימים חצה את רף ה-10,000 ועומד כעת על 10,064. ביממה האחרונה אובחנו 38 חולים חדשים. מספר הנפטרים עומד על 235.

(אדיר ינקו)

 

19:56 - הערב: נתניהו יציג את המשך אסטרטגיית היציאה ממשבר הקורונה

 

לראשונה מאז 18 באפריל, ראש הממשלה בנימין נתניהו יישא הערב (יום ב') הצהרה מלשכתו בירושלים, שבה ימסור לציבור את פרטי שלבי ההמשך בתוכנית אסטרטגיית היציאה של ישראל ממשבר הקורונה. בנוסף ישאו הצהרות שרי הבריאות, הכלכלה, החינוך והתרבות והספורט.

 

19:10 - המלל ממליץ להטיל סגר בל"ג בעומר, שרים מתנגדים

 

המטה לביטחון לאומי ממליץ לממשלה להטיל סגר בל"ג בעומר כדי למנוע התקהלויות סביב מדורות וכדי למנוע גם הגעה להר מירון, שם מתקיימת מדי שנה הילולת רבי שמעון בר יוחאי. הממשלה טרם דנה בנושא, ושרים צפויים להתנגד להחלטה מסוג זה.

 

 

קבר רבי שמעון בן יוחאי cמירון קבר רבי שמעון בן יוחאי cמירון צילום: גיל נחושתן

 

18:58 - ממחר: חברת התחבורה הציבורית אפיקים תעלה את היקף הפעילות ל-85%

 

חברת התחבורה הציבורית אפיקים מודיעה שקיבלה אישור להעלות את היקף הפעילות של ל-85% כבר ממחר (ג'). אפיקים פועלת מאז 2009 במרחב השומרון ובתוך כך מהשומרון ומשנת 2013 גם בערים באשדוד, יבנה, ירושלים ובני ברק, פתח תקווה וראש העין. החברה מפעילמה 250 קווים וצי של 840 אוטובוסים עם צבר של כ-60 מיליון נסיעות בשנה. הקווים יופעלו עד הלילה, פרט לאיסור התנועה בסופי שבוע.

אוטובוסים של אפיקים אוטובוסים של אפיקים צילום: youtube

 

בחברה מסבירים שכמות הנוסעים באוטובוס תוגבל ל-20 איש, כאשר על הנוסעים חלה חובת הצטיידות במסכת פנים במהלך הנסיעה. עוד מחדדים שם שלא יתאפשר תשלום במזומן או הטענת רב קו אצל הנהג, כך שעל הנוסעים להצטייד בכרטיס רב קו וחוזה נסיעה מתאים או ערך צבור. 

(ליאור גוטמן)

 

18:27 - למעלה מ-10 אלף ביטולי חל"ת של עובדים שחזרו לעבודתם ביממה האחרונה

 

נתונים מעודדים: לפי שירות התעסוקה, ביממה האחרונה התקבלו 10,193 דיווחים על חזרה של עובדים לעבודה וביטול חל"ת – בזמן שמספר הנרשמים כדורשי עבודה נמוך משמעותית ועומד על 2,523.

עובדת עובדת צילום: שאטרסטוק

 

עוד לפי הנתונים, מאז תחילת השבוע שאחרי חופשת הפסח – התקבלו בסה"כ 30,808 דיווחים על חזרה לעבודה, בעוד מספר הנרשמים כדורשי עבודה עמד על כ-70 אלף (לשם השוואה, בחודשים ינואר ופברואר, טרום המשבר, נרשמו כ-23 אלף וכ-26 אלף דורשי עבודה בהתאמה בסה"כ).

 

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "זהו היום הראשון שבו אנו רואים מצב שעשוי לסמן מגמה חיובית, שכן מספר החוזרים למעגל העבודה גבוה בבירור ממספר היוצאים ממנו על פי המדווח לנו. אנו מעריכים כי עדיין ישנם רבים שחזרו לעבוד וטרם דיווחו על כך, ומסיבה זו, אנו נמנעים לעת עתה מפרסום נתונים על היקפי האבטלה".

 

17:27 - הוארכה הסמכת שב"כ לאכן טלפונים במאבק בקורונה, יקודם הליך חקיקה בנושא

 

הממשלה אישרה את הארכת תוקף הסמכת שב"כ לאכן טלפונים ניידים של אזרחים במסגרת הסיוע במאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, וצפויה להתחיל לקדם הליך חקיקה בנושא. על-פי ההחלטה, עד 18 במאי יופץ להערות הציבור תזכיר חוק להסמכת שב"כ לסיוע במאמץ לצמצום התפשטות הנגיף - וההערות יתקבלו תוך שבעה ימים ממועד ההפצה. במקביל, הממשלה האריכה בשישה שבועות, עד 16 ביוני ואו עד השלמת החקיקה את סמכות שב"כ.

(איתמר אייכנר)

 

17:10 - עיריית ת"א אישרה פטור מאגרות שילוט לעסקים

 

ועדת הכספים של עיריית תל אביב-יפו אישרה את הצעת ראש העירייה לרון חולדאי מתן פטור מאגרות שילוט לבעלי עסקים בעיר, וזאת במטרה להקל עליהם בתקופה קשה זו.

 

16:55 - מסתמן: הקניונים ייפתחו בחמישי, לא יהיה רישום פרטים בכניסה

 

הממשלה צפויה להחליט כי הכניסה לקניונים לא תדרוש רישום פרטים או הקצאת מתחמים, כפי שדרש משרד הבריאות, במסגרת ההקלות במגבלות על האזרחים. עם זאת, צפויה להיות ספירה של הנכנסים לקניון בעת כניסתם למתחם. הממשלה צפויה לאשר את הצעת השר אופיר אקוניס לפתוח את הקניונים והשווקים כבר ביום חמישי. זאת, על מנת להימנע מעומס על הקניונים ביום פתיחתם.

 

15:05 - מלון דן פנורמה בת"א יוסב לאכלוס שבים מחו"ל לצורך בידוד מפוקח

 

מלון דן פנורמה בתל אביב שהיה הראשון לאכלס את חולי הקורונה, יוסב מחר למלון המיועד לשבים מחו"ל לצורך בידודם המפוקח - למשך שבועיים. ההחלטה התקבלה לאחר שתפוסת החולים במלון ירדה אל פחות משליש בגלל ריבוי המחלימים. המלון ימשיך לפעול תחת פיקוד העורף, כמו 22 מלונות נוספים ברחבי הארץ, מתוכם 10 לבידוד ו-12 לחולים. 

 

14:55 - דיון סוער בממשלה על ההקלות

 

שרי הממשלה מתחו היום (ב') ביקורת חריפה על הדרישות של משרד הבריאות כתנאי למימוש ההקלות. השרים, שהתכנסו לאשר את פתיחת השווקים, הקניונים וחדרי הכושר מיום שישי הקרוב, הפנו את הביקורת אל מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

 

שר האוצר משה כחלון ובכירי משרדו תקפו בין היתר את חובת הרישום בכניסה לקניונים וביציאה מהם: "ייקח הרבה זמן לשקם את הכלכלה", אמר כחלון לבר סימן טוב. באוצר סבורים שהדרישה הזו תרחיק אנשים מהקניונים, תיצור עומסים בכניסות וביציאות ותקשה מאוד על עבודת הקניונים. לאחר שמשה בר סימן טוב אמר כי תוכנית האוצר "נועזת מדי", העיר נתניהו שמדובר ב"תוכנית טובה".

 

"השרים רוצים משהו ומשרד הבריאות עושה רגולציה כדי שזה לא יתממש", תקפו שרים בישיבה.

(איתמר אייכנר ואדיר ינקו)

 

11:50 - אושרה הגדלת הקרן לעסקים קטנים ל-14 מיליארד שקל

 

הגדלת הקרן לעסקים קטנים מ-8 מיליארד שקל ל-14 מיליארד שקל אושרה היום בוועדת הכספים לאחר שהוסרה הריביזיה (בקשה לדיון חוזר) על אותו אישור שנעשה כבר בשבוע שעבר. האישור לתקציב של 900 מיליון שקל (עבור הגדלת הערבות להלוואות בהיקף של 6 מיליארד שקל) ניתן למעשה לאחר שאתמול שוחחו שר האוצר משה כחלון עם יו"ר ועדת הכספים הזמנית עודד פורר וסיכמו על הקמת קרן לעסקים במצוקה שאינם מקבלים הלוואות היום מהמערכת הבנקאית לאור החשש שלא ישרדו בעקבות משבר הקורונה. לפי נתוני האוצר, מתחילת פעילותה של הקרן הוגשו כ-50 אלף בקשות בסך כולל של כ- 32.8 מיליארד שקל, הושלם הטיפול בכ- 23,200 בקשות, מתוכן אושרו כ-15,700 הלוואות, כלומר כ-68%. ניצול הקרן עד כה עומד על סך כולל של כ-5.9 מיליארד שקל. החשב הכללי רוני חזקיהו מעריך כי לאור קצב האישורים הגבוה של המערכת הבנקאית, עסקים יקבלו הלוואות בהיקף של מיליארדי שקלים נוספים תוך פרק זמן קצר מאוד.

(עמרי מילמן)

 

 

10:00 - הבחינה הפסיכומטרית שנדחתה מאפריל תתקיים בשבוע הראשון של יוני. הנבחנים ישבו במרחקים של שני מטר

 

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה יקיים את הבחינה הפסיכומטרית שנדחתה מראשית אפריל במספר מועדים בשבוע שבין ה- 31 למאי ועד ה-4 ביוני. הבחינות יפוזרו לאורך כמה ימים על מנת לעמוד בנהלי משרד הבריאות, המגבילים את מספר הנבחנים המירבי בכל כיתה ומחייבים שמירת מרחק מינימלי של 2 מטרים בין נבחן לנבחן. הבחינות יערכו בשמונה קמפוסים ברחבי הארץ במרכז מסבירים שכמו במועדים הרגילים יהיו כמה גרסאות של הבחינה.

 

בחינת אמי"ר לקביעת רמת הידע באנגלית ובחינת יע"ל לקביעת רמת הידע בעברית יתקיימו גם הן בתאריכים הללו. הבחינה בתנאים מותאמים תתקיים במהלך שלושת השבועות הראשונים של יוני. הודעה מסודרת על מועד הבחינה ופרטי השיבוץ החדשים תישלח לכל הנבחנים במהלך השבועיים הקרובים.

 

מנכ"לית המרכז הארצי לבחינות ולהערכה ד"ר ענת בן סימון, אמרה ש"עם קבלת אישור משרד הבריאות לקיום הבחינות, נערכנו בשיתוף עם ועד ראשי האוניברסיטאות לקיים את הבחינה במועד המוקדם האפשרי, תוך מתן התראה של שלושה שבועות ויותר. האוניברסיטאות ימתינו לציוני הבחינה הפסיכומטרית, לצורך קבלה למרבית תוכניות הלימוד". יצוין שרוב האוניברסיטאות הודיעו בינתיים שיאפשרו קבלה גם על סמך ציוני קורסים אקדמאיים שייקחו התלמידים בקיץ או בסמסטר הראשון.

(שחר אילן)

 

 08:00 - הממשלה תדון הבוקר בפתיחת הקניונים

 

מערכת החינוך התחילה בחזרה ההדרגתית, והבוקר תקיים הממשלה דיון בהמשך אסטרטגיית היציאה ממשבר הקורונה - כשבמוקד המחלוקות בעניין חזרת הקניונים, כיתות ד' עד ו', המסעדות והקריטריונים למעבר בין שלב לשלב. ישיבת הממשלה בנושא "השלב השני של אסטרטגיית היציאה", שהייתה אמורה להתקיים אתמול, נדחתה להיום בבוקר עקב מחלוקות בין משרדי הבריאות והאוצר ומאמץ של משרד ראש הממשלה להגיע למסמך מוסכם ככל הניתן.

 

בכל מקרה, בישיבת הממשלה תתבטל מגבלת ה-100 מטר להתאווררות. על פי מתווה משרד הבריאות, מהיום יבוטל גם האיסור על ביקורי משפחות אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה וכן אצל סבים וסבתות, "עם הזהירות הנדרשת ותחת נוהל שייקבע". נוהל זה עדיין לא פורסם.

 

משרד הבריאות מסכים גם לחידוש מיידי של הלימודים באוניברסיטאות ובמכללות רק למה שמחייב לימוד פרונטלי והתנסות, בהתאם לכללים שנקבעו עם המועצה להשכלה גבוהה. כמו כן, מיד לאחר האישור הממשלתי ניתן יהיה לפתוח את הצימרים, אך ללא שטחים משותפים ובכלל זאת הסעדה, וכן ייפתחו פארקים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים.

 

מסעדה סגורה מסעדה סגורה צילום: הרצל יוסף

 

מטיוטת התקנות לשעת חירום שהפיץ משרד הבריאות לשרים עולה כי עם האישור תותר גם הפעלת עסק לטיפול לא רפואי בגוף האדם לרבות רפואה אלטרנטיבית והפעלת בריכה לצורך טיפולי (לאימון של ספורטאים תחרותיים או לצורך כשירות). בנוסף נקבע כלל של אדם אחד לכל 15 מ"ר בשטח עסק. כיום יש מגבלה של ארבעה לקוחות לקופה והתנאי החדש יגדיל את מספר הלקוחות בחנויות וסופרים.

 

משרד הבריאות יתיר התקהלויות בחוץ בלבד של עד 19 בני אדם תוך שמירת כללי "הריחוק החברתי" - שני מטרים בין אדם לאדם. עד היום היה היתר כזה רק לתפילות. בנוסף מוכן משרד הבריאות לאפשר מיידית כניסת יחידים ומשפחות לפארקים לאומיים, לפי כלל של אדם ל-15 מ"ר.

 

מנגד, משרד האוצר דורש לפתוח כבר השבוע גם את הקניונים, ולאפשר כניסת עובדים פלסטינים. פרט לקניונים, יש מחלוקת גם בנושא המשך החזרה לבתי הספר. משרד האוצר קורא להחזיר את המשפחתונים וגני הילדים ביום ראשון הבא, ב-10 במאי. במתווה של משרד הבריאות הומלץ על 10 במאי, "או מאוחר יותר. ככל שגודל הקבוצות יהיה קטן יותר, כך תרד רמת הסיכון". שר החינוך רפי פרץ אמר כי יוחלט על כך ביום שלישי, לאחר קבלת "אינדיקציות נוספות. בינתיים האינדיקציות טובות".

 

גם בנוגע לחזרת יתר התלמידים אין הסכמה. בעוד שמשרד האוצר קורא להחזיר את תלמידי כיתות ד' עד ו' ב-17 במאי, במשרד הבריאות ממליצים שזה יקרה שבועיים לאחר מכן. בנוסף, על פי מתווה האוצר המסעדות ישובו לפעול (תחת כללים שייקבעו) בסוף החודש. על פי המתווה של משרד הבריאות זה יקרה רק ב-15 ביוני.

 

פרט לקריטריונים הנוגעים למעבר בין שלב ושלב, אין עוד חילוקי דעות בין הגופים. על פי משרד הבריאות, ב-10 במאי יאושרו מפגשים חברתיים (בכפוף למגבלות של מסכות, מרחק ועד 10 איש), הגעה לפארקים (תוך איסור התקהלות), ספורט יחידני או ללא מגע, כולל בים ובריכה וללא שהייה בחוף, וספורט יחידני או ללא מגע שלא במסגרת מאורגנת.

 

ב-17 במאי ניתן יהיה לפתוח קניונים ושווקים (במגבלה של אדם ל-15 מ"ר ומעקב נכנסים), מלונות (ללא שטחים משותפים, לרבות הסעדה), חתונות ולוויות (בחוץ בלבד, עד 50 איש), ספריות ומוזיאונים (אדם ל-15 מ"ר), גני חיות (אדם ל-15 מ"ר), חדרי כושר וסטודיו, כולל חוגים מאורגנים (בכפוף למגבלות - מסכות, אדם ל-10 מ"ר, ללא מקלחות משותפות), בריכות שחייה (ספורט מקצועי ועממי, שחייה טיפולית, לא יותר מאדם למסלול) וכן ספורט יחידני עם מגע זוגי כג'ודו (זוגות קבועים).

 

ב-31 במאי, לפי משרד הבריאות, יחזרו ללימודים כיתות ד' עד י' (בקבוצות קבועות של עד 15), חינוך לא פורמלי (בקבוצות קבועות של עד 10), וסמינרים והכשרה על תיכונית לא אקדמית (עד 10). משרד הבריאות מציע שב-14 ביוני יתקיים דיון על הרחבה נוספת של מספר הנוכחים בחתונות ולוויות.

 

למחרת, 15 ביוני, הוא ממליץ לפתוח מסעדות (לפי כללים שייקבעו), ולאשר ספורט קבוצתי מקצועני עם מגע (כדורגל וכדורסל למשל. ב-17 במאי יש להתחיל 14 ימי בידוד אישי, ב-31 במאי להתחיל להתאמן באופן מלא. לאחר חודש ניתן לפתוח את הליגות המקצועניות).

 

בנוגע למופעים, נכתב שמשרד הבריאות מציע לאפשר קיום מופעים לפי מתווה ההתקהלות (עד 50 איש בחוץ). משרד הבריאות לא מוכן עדיין לקבוע תאריך לחידוש התעופה והנסיעות לחו"ל ומציין שהנושא "ייקבע בהמשך".

 

כאמור, יש מחלוקת בין משרדי הבריאות והאוצר על המדד שיאפשר את המשך ההקלות, עצירה ונסיגה לאחור. משרד הבריאות מציע כי המעבר משלב לשלב ייעשה בתנאי שאין יותר מ-300 חולים חדשים ביום מתוכם 100 בקהילה ו-200 מחו"ל; קצב הכפלה של 10 ימים ועד 300 חולים קשים. משרד האוצר חושב שזו גישה מחמירה מדי ועלולה להוביל לנזקים משמעותיים לחברה ולכלכלה. בימים האחרונים יש פחות מ-150 חולים ביום, מספר החולים קשה עומד כעת על 103 וקצב ההכפלה - 30 יום.

 

על פי משרד האוצר, מספר החולים המאומתים לא מנבא את חומרת המחלה ואת העומס הצפוי למערכת הבריאות. "הסיכוי של 300 חולים עד גיל 30 להגיע לאשפוז שונה מהסיכוי של בני 31 ועד 70, ומהסיכוי של בני 70 ומעלה להגיע לאשפוז. לפיכך, אין להסתמך על מדד תחלואה אשר לא משקלל בתוכו את הפרמטרים השונים לקביעת קבוצות סיכון. החל מגילוי חולה הקורונה הראשון בישראל בסוף חודש פברואר 2020 ועד לסוף חודש אפריל 2020 היו בישראל 27 ימים רצופים בהם כמות החולים החדשים בכל יום הייתה גבוהה מ-300 ואף חצתה את ה-700, ובכל אותה תקופה סך המונשמים לא עלה על 136 ומספר המונשמים החדשים ליום לא גדל ביותר מ-15".

 

 

משה בר סימן טוב משה בר סימן טוב

 

לפי האוצר, "הצעת משרד הבריאות לא לוקחת בחשבון את הגדלת קיבולת המערכת שנעשתה בחודשיים האחרונים. צעדי הבלימה הראשונים אשר אפשרו 'לשטח את העקומה' נתנו למערכת הבריאות זמן להיערך, ללמוד את הווירוס, לרכוש ציוד מיגון ומכונות הנשמה, ולהכין את בתי החולים לקליטת חולי הקורונה. קיבולת מערכת הבריאות הולכת ועולה ועומדת כיום על למעלה מ-2,000 עמדות הנשמה לחולי קורונה, וצפויה לעמוד על כ-5,000 עמדות הנשמה בסוף חודש יוני. כלומר, הצעת משרד הבריאות צפויה בוודאות מסוימת להחזיר את המשק לסגר ולפגיעה כלכלית בתוך כמה ימים, וזאת על אף שתחלואה קודמת בהיקפים האמורים לא הביאה את ישראל לסף היכולת של מערכת הבריאות".

 

"על הממשלה לקבוע סט מדדים אשר ישמש סמן לעצירת ההתקדמות במתווה פתיחת המשק, או אף במקרים קיצוניים להחמרה", הוסיפו באוצר. "על סט מדדים אמין להתבסס על העקרונות הבאים. מספר המונשמים בנקודת הזמן הנוכחית; מספר החולים הנמצאים בסיכון לחולל עלייה עתידית במספר המונשמים בהתבסס על תחלואה של קבוצות סיכון; ושיעור הבדיקות החיוביות מסך הבדיקות, כסימן למידת התפשטות המחלה. עקרונות אלה משקפים את העומסים הנוכחיים והצפויים על מערכת הבריאות, בהתאם לקיבולת מערכת הבריאות, קרי - את החולים אשר צפויים להגיע לאשפוז והנשמה, תוך שמירת מרווחי ביטחון מספקים".

 

מנגד אמר מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כי "לא הייתה תמותה עודפת בישראל כתוצאה מהקורונה. זו תוצאה של היענות מרשימה של הציבור להנחיות הממשלה ולמדיניות שנקבעה, והן הודות לטיפול המסור והמקצועי שניתן על ידי הצוותים הרפואיים לחולים. עם זאת, אסור לנו להיכנס לשאננות. התמונה יכולה להשתנות תוך ימים בודדים ועל כן אנו כממשלה והציבור הישראלי בכללותו נדרשים להמשיך ולהקפיד על הכללים ולחזור ל'שגרת קורונה' הדרגתית וזהירה. במקביל עלינו להיערך לגלי תחלואה נוספים, אשר יכולים לפרוץ בכל עת. לא חסרות דוגמאות למדינות בהן התהפכה התמונה במהירות. היערכות זו כוללת גם מוכנות לנקיטת צעדי סגר במידת הצורך והגברת הספיקה של מערכת הבריאות , ובפרט לקראת החורף הבא".

 

בכיר בממשלה אמר אמש: "אין מחלוקות מהותיות שלא ניתנות לפתרון, הבעיה היא בניסוח הדברים ובחוות דעת משפטית שזה לוקח זמן ולכן הישיבה נדחתה ביממה". אם יישארו עוד מחלוקות אחרונות הם יובאו להכרעת הממשלה. 

 

x